דלקת בעקב "דורבן" - plantar fasciitis

המחלה עלולה להופיע בכל הגילאים, אך היא שכיחה יותר אצל נשים בגיל העמידה ואצל גברים שעוסקים בריצה.

כל מה שאתם צריכים לדעת על דורבן בעקב

שמות נפוצים:

√ מחלת החיתולית הכפית (PLANTAR FASCIITIS)

√ עקב אצן (JOGGER’S HEEL)

√ עקב טניס (TENNIS HEEL)

√ עקב שוטר (POLICEMAN’S HEEL)

√ עקב זיבה (GONORRHOEAL HEEL)

√ כאבים לאחר מנוחה (post static pain - post static dyskinesia)

√ דורבן העקב (heel spurs)

הכינוי למחלה בלשון העממית הוא "דורבן" על שם הזיז הגרמי שנראה לעיתים בצילום הרנטגן של כף הרגל. במקרים רבים ישנה הבנה לקויה לגבי שורש המחלה וסיבת הכאב. סיבת הכאב בעקב היא לרוב ניוון (Degeneration) של קולאגן באזור התחל (origen) של רצועת הפלנטר פאסיה עם עצם העקב (אליה מתייחסים לעיתים בטעות כ-"דלקת כרונית").

בצילום ניתן לראות המשכיות הקולגן, עם עלייה בכמות הרקמה החיבורית והואסקולריות באזור, עם נוכחות מוגברת של פיברובלסטים (Fibroblast - תאים ספוגי עצם) ללא נוכחות מוגברת של תאי דלקת הנצפים בתהליך דלקתי. סיבת הניוון היא קרעים זעירים ומקרוסקופיים חוזרים ונשנים של הסיבים ברצועת הפלנטר פאסיה, בגלל שאזור זה הוא אזור הדריכה ונושא את העומס הראשוני של משקל הגוף בזמן ההליכה, לכן הקרעים יהיו בקצב מהיר יותר מיכולת הריפוי המקומי של הגוף.

תפקיד הרופא המטפל או טכנאי האורטופדיה הוא אבחון נכון של הבעיה ובחירת טיפול מתאים. אמנם פלנטאר פאסיטיס היא הסיבה הנפוצה לכאבים באזור התחתון של העקב, בטיפול שמתחיל מוקדם או בסמיכות להופעת הסימפטומים על הטכנאי לשלול בעיות אחרות שעלולות לגרום לכאבים דומים כגון:

דלקת של גיד הפלנטר פאסיה

הגורמים הנפוצים ביותר ל-Plantar Fasciitis

לרצועת הפלנטר פאסיה תפקיד חשוב בשמירת תפקוד הקשת האורכית הפנימית בכף הרגל (בחלק הפלנטרי). קרע ספונטני או מכוון (בהתערבות כירורגית) של הסיבים ברצועת הפלנטר פאסיה יצרו צניחה של הקשת האורכית המדיאלית ולהשטחת כף הרגל ולפעמים גם לכאבים בקשת האורכית הלטרלית של כף הרגל.

המבנה האנטומי של רצועת הפלנטר פאסיה מתחיל מחלק התחתון של עצם העקב, ממשיך ומתפשט כמניפה לכיוון הבהונות ומתחבר דרך מספר "זרועות" במספר אינסרציות (אחיזות), בכיוון הפלנטרי של המפרקים בין ראשי עצמות המטטרסל (המסרק) לבסיסי הפלנג (הגלילים) הפרוקסימליים של הבהנות ולאזור מעטפת הגידים הפלקסורים. במהלך תנועת ההליכה, בכל צעד מלא בשלב הדריכה (STANCE) נוצרת מתיחה של רצועת הפלנטר פאסיה. מתיחה זו של הרצועה חשובה, מפני שהרצועה מחשבת את העומסים והמשקלים הנוצרים בזמן הדריכה, והיא יודעת גם מתי להפסיק את המתיחה ולהתחיל את הכיווץ של רצועת הפלנטר פאסיה.

ישנם מצבים בהם מתיחות חוזרות ונישנות עלולות לגרום לקרעים זעירים ברצועה ולתופעת הניוון שהוזכר קודם. דגימת רקמות (ביופסיה) שנלקחה מאזור זה נראה כי ישנה צמיחה של תאים פיברובלסטים (תאים ספוגי עצם) ומסה של רקמה דלקתית (granulomatous) כרונית, עקב כך ניתן להבחין בהבדלים בעובי הרצועה.

רצועה בריאה היא בעובי של כ-3 מ"מ, כאשר רצועה מעובה במקרה של פלנטר פאסיטיס במצב קשה היא בעובי של 15 מ"מ. מצבים אלו גורמים להגבלה בכיפוף גבי (דורסיפלקשן - DORSIFLEXION) של כף הרגל (בדיוק כמו במצב של קיצור בגיד האכילס) ולמתח יתר על רצועת הפלנטר פאסיה. במקרים בהם קיים פלנטר פאסיטיס תהייה לכף הרגל נטייה בכיפוף פלנטרי בזמן מנוחה, הכיפוף מקל על המתח ברצועה ועל הכאב.

בזמן המנוחה הרצועה רפויה ומתכווצת יחסית, ומתחיל תהליך של משיכת נוזלים לתוך שקית הבורסה של רצועת הפלנטר פאסיה ובכך נוצר עוד עיבוי חוץ מעיבוי הגיד עצמו. בקימה מהמנוחה / מהשינה נוצרת הפעלת מתח על הרצועה המכווצת והכאבים מוחמרים. בין העור לעצם העקב כלואות בועות שומן (fat pad) תת עוריות קטנות. מבנה זה משמש כבלימת זעזועים בזמן פגיעת העקב בקרקע ובזמן תנועת ההליכה (HEEL STRIKE).

העובי של השכבה השומנית התת עורית בגוף נסוג בגיל העמידה, ולכן העומס באזור העקב גדול יותר לאחר גיל 40-50 ושכיחות הכאב באזור עולה עם הזקנה. לעיתים ניתן להבחין בצילום רנטגן לעקב של אנשים שסובלים מבעיית פלנטר פאסיטיס זיז גרמי שנראה כקוץ קטן ובמנח מאוזן, וזהו גבשוש / זיז גרמי שהוא בעצם הארכה של הגבשושית הפלנטרית של עצם העקב.

זיז שכזה ניתן לראות גם אצל אנשים בריאים שלא סובלים מ-PLANTAR FASCIITIS. הגבשושית / הזיז הגרמי ו/או ה"דורבן" אינם קשורים כלל לרצועת הפלנטר פאסיה, אלא לגיד המכופף הבוהנות הקצר (FLEXOR DIGITORUM BREVIS). קיים קשר נסיבתי, מאחר וניתן לראות ברוב ממטופלי פלנטר פאסיטיס כי קיים זיז גרמי בחלק התחתון של עצם העקב בצילום הרנטגן.

ייתכן מצב של PLANTAR FASCIITIS קשה עם התעבות משמעותית של רצועת הפלנטר פאסיה, אם כך נוכחותו של אותו זיז גרמי "דורבן" תחמיר את הפלנטר פאסיטיס עקב חיכוך מקומי של הרצועה עם אותו זיז גרמי.

דלקת ברצועת פלאנר פאסיה

דלקת בעקב
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:

אבחנה של דורבן בעקב

ראשית, המטופל צריך לעבור תשאול רפואי ובדיקה גופנית. במידה והאבחנה אינה ברורה ויש צורך לשלול גורם אחר לכאב יש לבצע בדיקת דימות (הדמיה) ומעבדה. חולים בדרך כלל מתארים כאב באזור המדיאלי (הפנימי) של עצם העקב, ממש באזור התחלת הקשת באזור העקב. במקרים מסוימים נוצרת נפיחות מקומית באזור המוזכר לעיל.

ברוב המקרים ניתן גם להבחין בקיצור גיד האכילס והגבלה בתנועת הדורסיפלקשן של כף הרגל. אם לאחר בדיקה גופנית מופק כאב באזור אחר מהמוזכר, כנראה שלא מדובר ב-PLANTAR FASCIITIS. הכאב מתואר כקשה ביותר בצעדים הראשונים, לאחר מנוחה ממושכת ו/או לאחר שינה.

במקרים מסויימים הכאב קשה עד כדי כך שהחולה ידרוך רק על החלק הקידמי של כף הרגל בצעדים הראשונים בבוקר ולאחר מספר צעדים הכאב יהיה בנסיגה, סימפטום זה אופייני לפלנטר פאסיטיס, לאומת זאת כאב בעקב אשר יחמיר בהליכה או במאמץ גופני אופייני יותר לשבר מאמץ בעצם העקב ו/או על רקע כליאת עצב כמו בתסמונת הטארסל טאנל. כאבים בלילה בעקב/ים אינם אופייניים ל-PLANTAR FASCIITIS והם מצרכים בדיקות נוספות לשלילת גורם אחר לכאב באזור העקב, כגון: גידול, זיהום או כאב ממקור עצבי. כמו כן, יש לבדוק עם המטופל את מצבו הכללי ואם יש ברקע מחלות נוספות כמו סוכרת (הגורמת לנוירופתיה) או מחלות מפרקים ראומטואידי. אם קיים כאב שמופק במרכז העקב או באזור האחורי של העקב שבדרך כלל נגרם מחבלה, מדובר בדילול של הפציה השומנית בעקב (Fat pad syndrome) או דלקת ברוסיטיס (Bursa) אחורית.

במידה והכאב מתפשט לכל אזור העקב ולא ממוקד באזור אחד של העקב, יש לשלול שבר מאמץ בעצם העקב (הקלקנאוס). יש לבצע בדיקת דימות כדי לשלול פתולוגיות אחרות. צילום רנטגן (X-RAY) יתבצע כדי לשלול שבר מאמץ, כיבים בעצם העקב בשל ברוסיטיס קשה. מיפוי עצם (Bone Scan) יכול לעזור בהדגמת שבר מאמץ בעקב במידה ולא הודגם ברנטגן.

בבדיקת תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging, בראשי תיבות: MRI) ובדיקת אולטראסאונד (Ultrasound) ניתן להדגים התעבות של רצועת הפלנטר פאסיה. בנוסף, כדאי לבצע בדיקת שקיעת דם וספירת דם במקרים ויש כאבים לא אופייניים וגם במקרים בהם הכאבים B-leterali בשתי עקבים, שאז מקור הבעיה יכול להיות במחלת מפרקים ספסטית, אירוע חבלתי, גידולים, מחלה בשם gout (שיגדון) ועוד.

לחיצה על אזור זה בעקב יעיר כאב חד במצב של דלקת בעקב

גורמי הסיכון לדורבן

 • השמנת יתר ועלייה קיצונית במשקל
 • מאמץ גופני פתאומי לאנשים שאינם רגילים לכך
 • נעילת נעליים שאינן בולמות זעזועים באזור העקב (סוליה קשה)
 • שינוי סדר ו/או הרגלי ריצה (תכיפות, משך ומשטח)
 • תעסוקה או עבודה שכרוכה בעמידה ממושכת
 • קיצור גיד האכילס והגבלה בתנועת הדורסיפלקשן של כף הרגל

כל הגורמים האלו מהווים גורמי סיכון להתפתחות המחלה, אך קיצור של גיד האכילס והגבלה בתנועת הדורסיפלקשן של כף הרגל הם הגורמים המשמעותיים ביותר מבין כל המוזכרים לעיל.

טיפול ב-PLANTAR FASCIITIS

הטיפול בפלנטר פאסיטיס הוא בדרך כלל טיפול שמרני. מומלץ להתחיל את הטיפול השמרני בסמיכות להופעת הסימפטומים.

 • מדרסים בהתאמה אישית ולפי מידות גבס: כרית בולמת זעזועים מתחת לעקב ותמיכה לקשת האורכית המדיאלית עוזרות בבלימת עומסים שמופעלים על כף הרגל במהלך הליכה, פרסה בעקבים כדי למרכז את הרקמה השומנית ולהורדת עומס ממרכז העקב וממערכת העצבית הנמצאת באזור העקב.
 • נעליים מתאימות שהן חלק בלתי נפרד מהמדרסים (נעליים ומדרסים משלימים אחד את השני).
 • להימנע מהליכה יחפים על משטח קשה.
 • מומלץ לנעול נעליים אורטופדיות עם תמיכה לקשת האורכית המדיאלית של כף הרגל.
 • עקבי סיליקון.
 • סד לילה לפלנטר פאסייטיס - סד למתיחה של גיד האכילס ורצועת הפלנטר פאסיה, הסד מונע את התנועת הפלנטר פלקשן של כף הרגל במנוחה ומחזיק את כף הרגל והבהונות בזווית / מנח של כ-5 מעלות במנח דורסיפלקשן.
 • תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים – משמשות במקרה של פלנטר פאסיטיס כתרופה נוגדות כאב, אך מאחר ומקור המחלה הוא לא דלקתי, רצוי להפסיק את נתילת התרופה עם חלוף הכאב החד כדי להימנע מסיבוכים השימוש הממושכים בתרופות אלו.
 • הזרקת סטרואידים ממוקדת – הזרקה ממוקדת של סטרואיד עם או בלי לידוקאין עשויה לגרום ל"הקלה" מהירה בכאב. הזריקה ניתנת מהחלק הפנימי של העקב עדיפה על זריקה הניתנת ישירות דרך המשטח הפלנטרי של סוליית כף הרגל למוקד הכאב. למרות שהזריקה המוזכרת יכולה להקל על הכאב, יש להימנע ממנה ככל שאפשר ולהזריק אך ורק במקרה בו טיפול שמרני אחר לא הועיל, סיבת ההימנעות מזריקה מסוג זה היא בשל סיבוכים העלולים להיגרם כגון: ניוון / המסת של הפציה השומנית התת עורית בעקב.
 • טיפולי פיזיותרפיה - תרגילי מתיחה לגיד האכילס ולרצועת הפלנטר פאסיה עשויים להקל על הכאב שנובע מפלנטר פאסיטיס.
מדרסים לפי מידות גבס
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה