תסמונת התעלה הטרסלית - Tarsal Tunnel Syndrome

במכון האורטופדי "עקב אכילס" תוכלו למצוא אביזרים אורטופדיים / מדרסים אורטופדיים ונעליים אורטופדיות שמונעים בעיות בכף הרגל כגון "טארסל טאנל סינדרום". התאמת האביזר / המדרסים והנעליים תיעשה בליווי אישי ומקצועי של הטכנאי במכון.

מה היא תסמונת התעלה הטרסלית?  

תסמונת זו מוכרת גם בשם: posterior tibial neuralgia / תסמונת מנהרת שורש כף היד - ניורולגיה של עצב הטיביאליס האחורי או בראשי התיבות TTS.
תסמונת התעלה הטרסלית נובעת עקב דחיסה, לחץ או כליאה של עצה הטביאליס האחורי באזור ההולכה של העצב בתוך התעלה / מנהרה הטארסלית.
התעלה הטרסלית נמצאת בחלקו הפנימי של הקרסול ממש מתחת לעצם הפטישון המדיאלי (מדיאל מלאולוס - העצם הבולטת בחלקו הפנימי של הרקסול מעל העקב).

תסמונת התעלה הטארסלית

תסמונת התעלה הטרסלית - Tarsal Tunnel Syndrome
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

דרך תעלה זו עוברים:

התעלה התרסלית
 • עורק הטיביאליס האחורי - posterior tibial artery
 • עצב הטיבאליס - tibial nerve
 • גיד הטיביאליס האחורי - tibialis posterior tendon
 • פלקסור דיג'יטרום לאנגוס - flexor digitorum longus
 • שריר הפלקסור הלוסיוס לאנגוס - flexor hallucis longus muscles
 • תקרת התעלה נוצרת ע"י קבוצת סיבים הנקראים הפלקסור רטינאקולום ורצפת התעלה היא הדופן הפנימי של הקלקנאוס.


בתוך המנהרה / התעלה, עצב הטיביה מתפצל לשלושה גזעים: גזע עצב אחד יורד לאזור העקב, ועוד שתי גזעים נוספים מתפצלים בחלקו האמצעי הפלנטרי (התחתון) עצב מדיאלי ועצב לטראלי פלנטרי (medial and lateral plantar nerves).

מטופלים עם TTS בדרך כלל מתלוננים על חוסר תחושה בכף הרגל המקרין אל הבוהן הגדולה ושלושת הבהונות הראשונות המלוות בכאב, צריבה, התחושות החשמלית והעקצוץ מעל בסיס כף הרגל והעקב.
הכאבים יושפעו ע"י אזור הכליאה של העצב, ככול שהכליאה היא באזור גבווה של העצב תהיה השפעה מאזור הכליאה והלאה ועלולה להשליך על הגזעים והענפים המתפצלים מהעצב ולגרום לכאב בכל כף הרגל. כלומר אם הכליאה של העצב היא לפני הכניסה לתעלה אז יש סיכוי שהתסמונת תהיה מלווה גם בכאבי קרסול.

לחץ על העצב הטיביאליס עלול להתרחש גם עקב:

מתיחת יתר של תקרת התעלה - לפלקסור רטיקלום (flexor retinaculum) יש יכולת מוגבלת בגמישותו, ככול שהמתח גדל על הרטיקלום כך גם עוה הסיכוי לכליאה ולחץ על העצב.
כתוצאה מהכליאה עלול להיווצר גם לחץ על העורק הטיביאליס האחורי ולגרום לירידה בזרימת הדם לכף הרגל.
במקרים מסויימים הצטברות של נוזלים המצטברים בקרסול באזור התעלה עלולים להחמיר את המצב ולגרום לכך ששרירם לכף הרגל יאבדו את ההולכה החשמלית אליהם ובכך ליצור תחושת התכווצויות - cramping.

התסמינים העיקריים של TTS

  • כאב ועקצוצים מסביב לקרסולים ועיתים גם בבהונות.
  • נפיחות של הקרסול וגם כף הרגל.
  • תחושת צריבה / שרפה, תחושת נימולות בכף הרגל, הכאב מחמיר ומתפשט לאחר פעילות ועמידה ממושכת והקלה לאחר מנוה.
  • הכאב מקרין לרגל וגם באזור הקשת האורכית, העקב והבהונות.
  • תשחושה של חוסר ריפוד בכף הרגל, מזכיר כאילו הרגל מאובנת.
  • כאב בעת נהיגה ברכב בלחיצה על דוושת הגז, הבלם או המצמד (תלוי באיזה רגל יש את הסידרום)..
  • כאב לאורך השביל של עצב הטיביאליס.
  • תחושה של צריבה בתחתית כף הרגל המקרינה כלפי מעלה ועלולה להגיע גם לברך.
  • תחושת "סיכות ומחטים" ותחושה מוגברת של כף הרגל

סימן טינל חיובי - positive Tinel's sign. סימן טינל חיובי הוא תחושת התחשמלות המתרחש כאשר מקישים על פני העצב הפגוע, התחושה בדרך כלל מקרינה לחלקו הפנימי של הקרסול וכף הרגל ולפעמים אף למעלה לאזור הפנימי של הרגל.

מה גורם ל-Tarsal Tunnel Syndrome?

קשה לקבוע את הסיבה המדויקת של תסמונת התעלה הטרסלית, אך חשוב לנסות לקבוע את מקור הבעיה משום שהטיפול ותוצאת הטיפול יהיו תלויים בסיבת המקור אשר יוצר את הלחץ על העצב.

 

הטיה של העקבים כלפי פנים - קלקנאוס ולגוס

 

הסיבות העלולות לגרום ללחץ על העצב כוללות:

 • גידולים באזור התעלה
 • ציסטות
 • הסטידות של עצם באזור הגורם ללחץ על העצב
 • דלקת של אחד הגידים העוברים בתעלה הטארסלית
 • גנגיליון על העצב - nerve ganglions
 • נפיחות בקרסול עקב שבר או נקע
 • דליות הגלויים ושאינם גלויים - Varicose veins נפיחות של העורק או ורידים באזור התעלה עלולים לגרום ללחץ על העצב.
 • תסמונת מנהרת שורש כף היד נפוצה בקרב ספורטאים ואנשים שעסוקם מצריך עמידה והליכה ממושכת, אנשים אלו מפעילים עומס רב על התעלה.
 • השטחה של הקשת הרוחבית Flat feet או נטייה של הקרסול פנימה קלקנאוס ולגוס עלולים גם הם לגרום ללחץ על העצב.
 • סימפטומים עלולים להופיע גם אצל אנשים הסובלים מבעיות בגב התחתון, במקרים מסויימים כאשר ישנו לחץ בחוליות L-4, L-5, S-1 יכול לעורר חשד כי הכליאה מגיעה מאזור הגב התחתון.
 • לחץ של גורם חיצוני כמו נעליים (בדקו איזה סוג של נעליים אורטופדיות מתאים לכם).
 • הגורמים נוספים לבעיה בתעלה הטרסלית הם סוכרת, סוכרת גורמת לעצב ההיקפי לרגישות יתר ללחץ הל העצב.
 • דלקת פרקים שגרונית - Rheumatoid arthritis
 • נוירופיברומטוזיס מסוג 1 (Neurofibromatosis type I) מנגנון נוסף שיכול להוביל ל TTS זה הוא neurofibromatosis. מחלת הנוירופיברומטוזיס יוצרת פגמנטציוט נוירופיברומות בעור, ובמקרים מסוימים הוכח שיש נוירופיברומטוזיס את היכולת לפלוש לתעלה הטרסלית ולגרום ללחץ וכתוצאה מכך לתסמונת בתעלה הטרסלית.

אבחון Tarsal Tunnel Syndrome:

האבחון מבוסס על ממצאי בדיקה גופנית. אחד מהאבוחנים הוא הסימן ע”ש טינל המופק על ידי לחץ והקשה על התעלה הטרסלית הוא אחד הסימנים הפתוגנומוני (פתוגנומוני – מאפיין ייחודי המזוהה עם מחלה. הימצאותו של סימן כזה מעידה בסבירות גבוהה על נוכחותה של מחלה) לאבחנה.

מבחן נוסף לאבחון הבעיה הוא מתיחת כף הרגל כלפי מעלה וסיבוב העקב כלפי פנים - dorsiflexion-eversion, במבחן זה אנו נמתח את העצב הטיביאלי בכדי לבדוק אם למטופל נגרמת אי נוחות וכאב באזור פיצול של העצב בתעלה.
מבחן הדמיה כמו תהודה MRI של התעלה בכדי לשלול גידולים באזור התעלה העשויים ליצור לחץ על העצב.
בדיקת הולכה עיצבית IMG ובדיקת NCV תורמות לאבחנה, בבדיקה זו מוצמדים לרגל אלקטרודות הממוקמות באזורים שונים לאורך הרגל באזורים של העצבים הסנסורים והמוטוריים. פולסים חשמליים ומודדים את מהירות ההולכה החשמלית העוברת דרך העצבים. 
הסיבה המדויקת של כליאת העצב יכולה להשתנות מטופל למטופל, אך עם זאת, התוצאה הסופית זהה עבור כל המטופלים, דחיסה של עצב הטיביאלי האחורי או של הסניפים המתפצלים ממנו.

ישנם גורמים רבים אפשריים לדחיסה של העצב הטיבליס ולכן יש מגוון של שיטות למניעה. אחד מהם הוא קיבוע (אימוביליליזציה), על ידי הצבת הרגל בעמדה ניטראלית עם סד, לחץ משוחרר מן העצב הטיביאלי ובכך הורדת לחץ וכאב. כאשר מנח הקרסול נמצא באינברסיה (כאשר הקרסול פונה פנימה), איברסיה (כאשר הקרוסל פונה כלפי חוץ) ובפלנטר פקסיה (כאשר קידמת כף הרגל מרוחקת מהגוף - פוינט), כול המצבים האלו עלולים לגרום לגירוי בעצב הטיביאליס, ולכן כאשר הרגל במנח ניטראלית יש פחות עומס על העצב. בדרך כלל מומלץ לקבע את הקרסול בזמן שינה וניתן להשתמש בסד לילה לפלנטאר פאסיטיס (למרות שלו מדובר בפלנטאר פאסיטיס ניתן להשתמש מסד זה לקיבוע הקרסול). נעליים לא מתאימות או נעליים היצרות עיוות של הקרסול או נעליים הדוקות מידי באזור הקרסולים עלולות ליצור לחץ על העצב באזור הקרסול.

דרכי טיפול בסינדרום התעלה הטרסלית

בדרך כלל טיפול בסינדרום התעלה הטרסלית כולל:

 • מנוחה
 • פיזיוטרפיה - חיזוק שריר הטיביאליס הקידמי , שריר הטיביאליס האחורי, הפרוניאוס, והשרירים הפלקסורים בכף הרגל.
 • מגף הליכה - ניתן לא לנפח את הכריות של המגף בכדי לא ליצור לחץ על התעלה.
 • מדרסים אורטופדיים יכולים לעזור מאוד אך בתנאי שיש מנח קרסול לא תקין, כלומר עם עמדת העקב נוטה פנימה או החוצה רק אז נוכל לתקן ולהקל עם מדרסים אורטופדיים לפי מידות גבס.
 • טיפול תרופתי ב-NSAIDS (כדורים אנטי דלקתיים).
 • זריקת סטרואידים לתוך התעלה ( טיפול מקובל בספרות, אף על פי שחוקרים אחדים הזהירו במפני קרע של גידים העוברים בתעלה).
 • התערבות כירורגית - התערבות ניתוחית לשחרור התעלה, התערבות כירורגית מיועדת לאלו הסובלים מגידולים באזור התעלה הטארסלית או לאלו שהטיפול שמרני לא הועיל.


אין האמור לעיל בא להחליף או לסתור יעוץ של הרופא המטפל!


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!