דלקת בגיד האכילס

אכילס טנדיניטיס או אכילס טנדינופתיה - דלקת או ניוון של גיד האכילס עקב "שימוש יתר" בו. המונח אכילס טנדינופתיה נחשב היום למונח נכון יותר שמתאר מגוון מצבים של כאבים בגיד האכילס. אכילס טנדיניטיס יכול להיות אקוטי או כרוני. אכילס טנדיניטיס בשלב אקוטי הוא בדרך כלל כואב יותר והחלה זמן קצר לפני הרגשת הכאב. אכילס טנדיניטיס כרוני נוצר בהדרגה על פני שבועות והמניעה היא לא בהכרח פעילות ספורטיבית. קראו את המאמר הבא וגלו מידע חשוב על אבחון הדלקת בגיד האכילס ועל טיפולים יעילים.

מה היא דלקת בגיד האכילס?

 • אכילס טנדוניטיס - Achilles Tendonitis
 • אכילס טנדינוסיס - Achilles Tendinosis
 • אכילס טנדינופתיה - Achilles Tendinopathy 

 

דלקת בגיד אכילס נחשבת לתופעה שכיחה מאוד בקרב ספורטאים מקצועיים, אך לא פחות מכך גם בקרב האנשים שעוסקים בספורט באופן חובבני. קיימים טיפולים יעילים נגד דלקת זו, והאפקטיביות שלהם גבוהה במיוחד כאשר הדלקת מאובחנת בהקדם. שיטות הטיפול המתקדמות בהן משתמשים כיום מאפשרות להתמודד עם דלקת בגיד אכילס טוב יותר מאשר בעבר ואף להירפא ממנה לחלוטין. מהי דלקת בגיד אכילס? מה הסיבות שגורמות לדלקת וכיצד ניתן לטפל בה? גלו את כל התשובות במאמר הבא. 

 

קרוב לרבע מהסובלים מפציעות בגפיים התחתונות, סובלים גם מדלקת בגיד אכילס. מדובר בתופעה שכיחה מאוד שמתפתחת בגיד אכילס עצמו (הוא מחבר בין שריריה של השוק האחורית לבין הקרסול). דלקת זו מאופיינת בעיקר בכאב חזק במקום ובתחושת חוסר נוחות. אנשים שאוהבים לעשות ריצות נחשבים לקבוצה הגדולה ביותר של אלה הסובלים מדלקת זו, מרבית התלונות מופיעות בעיקר במסגרת שינוי המשטח שעליו רצים וכן במהלך ריצה על משטחים רכים. פעמים רבות מדובר בכאב המורגש לכל אורכו של הגיד, ובמקרים אחרים מדובר ברגישות רבה באזור הסובב אותו. הכאב עלול להופיע עם תחילת הפעילות המאומצת ולהיעלם כעבור זמן מה. לעיתים הוא מורגש גם לאחר שקמים בבוקר וכאשר ישנם שינויים במזג האוויר.


גיד האכילס נקרא על שמו הלוחם היווני המיתולוגי בלתי מנוצח אכילס "לכאורה". ע"ש אכילס נקרא גם הביטוי "עקב אכילס" שהוא בעצם נקודת תורפה שגרמה למותו של אכילס (סיפור מורכב בדיוק כמו הגיד).

גיד האכילס הוא הגיד הגדול והחזק בגוף האדם. אכילס טנדיניטיס היה המונח ששימש במקור על מנת לתאר את הספקטרום של פציעות גיד האכילס שנעו בין דלקת לקרע בגיד. למרות ספקטרום זה לאחר מחקר היסטופתולוגי מקיף של דלקת בגיד האכילס נקבע כי אין כל ראיה יסודית שתומכת בדלקת פרוסטגלנדינים (פרוסטגלנדין הוא חומר ממשפחת ההורמונים המצוי ברקמות הגוף). עם זאת, ישנם סימנים של "דלקת עצבית עם נוכחות של נוירופפטידים כמו חומר P והפפטיד שקשור לגן קלציטונין".

כאבים בגיד האכילס

שלושה שלבים של הדלקת בגיד האכילס

1. paratenonitis - פרתנוניטיס

צריבה או כאב לאחר או בזמן פעילות. ככל שהדלקת מתקדמת, הופעת הכאב עלולה להתרחש מוקדם יותר במהלך הפעילות, בירידה ברמת הפעילות או אפילו במנוחה. במצב זה, שריר הפרתנון (paratenon) עצמו מודלק ומעובה.

בעזרת מיקרוסקופ ניתן לראות ריבוי נימים, חדירה דלקתית / הדבקקיות דלקתיות בתוך הפרתנון. ניתן גם להבחין במטופלים עם פרתנוניטיס, בנוכחות חום, נפיחות ורגישות מקומית, כ-2-6 ס"מ פרוקסימלית לחיבור גיד האכילס לעקב. ניתן לחוש / לשמוע רשרוש קל בעת התנועה של הגיד ונוכחות דלקתית.

2. tendinosis - טנדינוסיס

בדרך כלל פגיעה זו היא ללא תסמינים (asymptomatic), והיא אינה דלקתי (noninflammatory), אלה תהליך ניווני (ניוון רירני - mucoid degeneration). אדם שסובל מטנדינוסיס בדרך כלל מתלונן על תחושה של עיבוי או גבשושית בחלק האחורי של הרגל.

בטנדינוסיס ישנם אזורים מעובים וצהבהבים של ניוון רירני בתוך הגיד עצמו. הגיד מאבד את הצבע הרגיל שלו (לבן) ואת תבנית ה-striation (סימון בעזרת פסים או קווים; יצירת תלמים). ניתן גם להבחין בירידה חריגה במספר התאים הנוכחיים, חוסר ארגון סיבי הקלוגן, חוסר בתגובה דלקתית, פיזור פנימי של כלי הדם, באזורים מסוימים הסתיידות או נקרוסיס  (נמק) הם מסימני ההיכר של תהליך הטנדינוסיס.

3. paratenonitis עם tendinosis

כאב מפוזר, נפיחות של השרוול העוטף את גיד האכילס, עיבוי וגבשושים. במבט מקרוסקופי ברקמות, נראה כי בעיה זו משלבת את הממצאים. קרע חלקי או מלא יכול לנבוע משלב סופי של paratenonitis. הסיבה לקרע בגיד האכילס קשורה לגורמים רבים, כולל שימוש יתר, לחצים חוזרים ונשנים לגיד, כגון תוצאת קפיצה או ריצה ממושכת בכאב כרוני ומתיחות לאורך הגיד.

בדרך כלל דלקת בגיד האכילס מתפתחת "בעורמה", לאחר שינויים פתאומיים בפעילות או ברמת אימונים, שימוש בנעליים לא מתאימות או אימון על משטחי ריצה אלכסונים היוצרים מתח רב על גיד האכילס, במיוחד אם אחד מגורמי הסיכון נמצאים, למשל, גיל, tibia vara/genu varus, קלקאנאוס ורוס/ולגוס (בעיקר ורוס).

דלקת בגיד האכילס

מדוע אנשים סובלים מדלקת בגיד אכילס?

הסיבות להופעתה של דלקת בגיד אכילס יכולות להיות שונות מאוד. במקרים מסוימים מדובר בעודף משקל שיוצר עומס ישירות על הגיד, עומס שגורם לדלקת עצמה. במקרים אחרים שימוש בנעל שאיננה מתאימה או כזו שאיננה כוללת בולמי זעזועים טובים היא הסיבה לכך. דלקת בגיד אכילס עלולה להופיע גם במקרים של אימונים אינטנסיביים מאוד וללא עצירות או הפסקות וגם בשל תנועות חדות מדי ובעיקר באזור הקרסול. ישנם מקרים בהם גם מחלות אוטונומיות או מחלות גנטיות שונות הן הסיבות לדלקת, בהיותן משפיעות על מבנה של הגיד, מבנה שמהווה גורם סיכון לפציעות ולדלקות מסוג זה.

 

דלקת בגיד האכילס
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

אפידמיולוגיה של דלקת בגיד האכילס

תדירות של הדלקת

בארה"ב מדווח שהשכיחות לאכילס טנדוניטיס אינה ידועה, אם כי קיימת שכיחות של 6.5% עד 18% ברצים. 

תפקוד אנטומי של גיד האכילס

גיד האכילס (Tendo calcaneus) נוצר מתוך 2 שרירים, התאומים (gastrocnemius) ושריר הסולאוס (soleus) , בערך כ-15 ס"מ מעל החיבור של הגיד לעצם העקב. הוא מסייע בפלנטר פלקשיין של כף הרגל. לאורך מסלול הגיד, במשטח האחורי של הרגל, הגיד יוצר ספירלה, מאין סיבוב של 30-150 מעלות עד כ-2-6 ס"מ לפני החיבור לתוך גבשושית עצם העקב (calcaneal tuberosity).

יכולת הגיד לגלוש מתאפשרת ע"י נוזל סינוביאלי המצוי בתוך השרוול הסינוביאל שנקרא synovial sheath, ומשמש כחומר סיכה לגיד וסביבתו, ונוכחות של רקמה חד תאית, היוצרת מעטפת בשם paratenon או epitendon דקה, הרקמה מכילה כלי דם והיא אחראית לרוב על הספקת הדם לגיד האכילס.

אזור הגיד שמקורב כ-2 עד 6 ס"מ מעל לחיבור של הגיד לעצם העקב הוא אזור בעייתי ויחסית עדין, מכיוון שאזור זה פחות גמיש וחשוף למיקרו טראומות החוזרות על עצמן ולנטייה גבוהה לגירוי, ניוון וקרע אפשרי. מקום זה הוא הרבה יותר רגיש מאשר חיבור הגיד לעצם העקב עצמו.

שריר התאומים

אבחון קרע בגיד האכילס

לאבחון קרע בגיד האכילס משתמשים במבחן תומפסון - Thompson test.

יש לבקש מהמטופל לשכב על הבטן או פשוט לכופף את הברך ולהניח אותה על כיסא כשהיא במצב כיפוף (פלקציה). יש להחזיק את השוק באזור שריר התאומים ולא רחוק מהקרע, ולסחוט את השריר. אם נוצרה תגובה / תזוזה של הקרסול, הסיכוי לקרע הוא שלילי. לעומת זאת, אם אין תגובה או תזוזה של הקרסול, מבחן תומפסון חיובי, כלומר יש קרע בגיד האכילס. חשוב לעשות בדיקה זו גם למטופלים עם היסטוריה של פרתנוניטיס, מפני שאצל חולים אלו עלול להתרחש קרע חלקי או מלא, אם או בלי טנדינוסיס.

בנוסף, יש צורך גם בבדיקת טווח תנועה - (ROM (Range of motion, אקטיבי ופסיבי, מתח שריר וחוזק של שרירי הברך והקרסול. אצל המטופלים עם פציעות גיד אכילס תורגש ירידה בתנועה ובכוח השרירים בקרסול / במפרק סאבטאלר.

שימו לב כי אנשים עם נטייה לורוס / ולגוס של העקב, וורוס של הברך / השוקה, כף רגל עם מבנה קאווס, נוטים לגורמי סיכון לדלקות / קרעים בגיד האכילס.

פתולוגיות שונות בגיד האכילס

גורמים של Achilles Tendonitis

גורמים חיצוניים לאכילס טנדוניטיס הם:

 • שימוש יתר ואינטנסיביות של פעילות מוגברת.
 • מדרגות
 • טיפוס הרים או הליכה (ריצה) בשביל תלול
 • נעליים לא מתאימות
 • תרגילי מתיחה לא נכונים

גורמים פנימיים לאכילס טנדוניטיס הם:

 • גיל
 • גנטיקה
 • גיד אכילס נוקשה
 • מנח עקב בוארוס (סטייה של העקב לצד החיצוני)
 • מנח וארוס של קידמת הרגל.
 • מבנה קאווס של כף הרגל (קשת מוגבהת)
 • ברך/שוק במנח ווארוס (רגלי O)
 • מחלות רפואיות שעלולות להשפיע על רקמת הגיד כמו סוכרת ומחלות שדורשות טיפול בסטרואידים כמו זאבת, אסטמה, השתלות.

טיפול באכילס טנדינוסיס בשלב אקוטי

תוכנית שיקום

ישנם מטופלים להם יינתן טיפול שמרני וישנם כאלה שיקבלו המלצה על טיפול כירורגי וזאת בהתאם להיקף הבעיה. לרוב שתי האפשרויות הללו ניתנות למטופל, עם דגש מיוחד על היתרונות והסיכונים של כל הליך.

פיזיותרפיה

קרע בגיד האכילס מצריך טיפול רפואי מיידי. פיזיותרפיה היא בדרך כלל לא יעילה בשלב האקוטי של הטיפול, אך היא בהחלט הופכת לחלק חיוני של השיקום לאחר ריפוי נאות של גיד האכילס. 

אחד מהתרגילים לשיקום גיד האכילס נקרא Alfredson’s heel-drop exercise. בשנת 1998 פרסם אורטופד שבדי בשם אלפרדסון תוצאות מצוינות לניסוי שעשה לקבוצת אנשים שסובלים מאכילס טנדינוסיס. מטופלים אלו התחייבו לתוכנית שיקום ספציפית למשך 12 שבועות. כל הנבדקים חוו ירידה משמעותית בכאב ועלייה בכוח השוק, מטופלים אלו חזרו לריצה. ראוי לציין כי קבוצת הניסוי הייתה מורכבת מספורטאי פנאי בגיל העמיד עם היסטוריה ארוכה של סימפטומים.

ניתן גם להשתמש בטייפיניג (טייפ קינזיוליגי) על מנת להסדיר את תנועת הגידים והשריר התאומים.

טייפינג לדלקת בגיד האכילס

כיצד ניתן לטפל בדלקת בגיד האכילס?

כיום ישנם מספר טיפולים יעילים מאוד לטיפול בדלקת בגיד אכילס. במסגרת טיפולי רפואה משלימה אפשר למצוא את הדיקור הסיני המוצע לאלה הסובלים מדלקת זו וגם את הקומפרסים החמים או הקרים, המונחים ישירות על המקום. גם צמחי מרפא יכולים לסייע להקלת הדלקת. אחד הטיפולים החדשניים והיעילים שקיימים כיום הוא טיפול בגלי הלם, שמטפל בהסתיידות או בהתעבות של הגיד, ממריץ את זרימת הדם אל הגיד ובכך נותן אפקט אנטי דלקתי חזק לדלקת שהתוותה ומשחרר גידים ושרירים תפוסים בקרבת הגיד - דבר שמגביר את קצב הריפוי באופן משמעותי. חשוב מאוד להקפיד על כך שהטיפולים יינתנו על ידי מומחה בתחום ורק לאחר אבחון הבעיה.

באילו מקרים ממליצים על טיפול כירורגי לדלקת בגיד האכילס?

התערבות כירורגית יכולה להיות פתרון הולם, במידה והמטופל מושבת או יש לו סימפטומים ללא כל שינוי למרות שהוא עבר 6-12 חודשי טיפול שמרני. במקרים מסוימים רופאים ידחו ניתוחים בשל סיכון מסוים שממנו סובל המטופל חוץ מהבעיה בגיד האכילס:

√ זיהום באזור הניתוח

√ בעיות ריפוי פצעים, כגון: סוכרת, מחלות כלי דם היקפית, מעשנים כבדים.

בכל מקרה לאחר ניתוח מומלץ לשים מגף הליכה עם הגבהה (על גובה ההגבהה יחליט המנתח). במקרה של paratenonitis והידבקויות דלקתיות בסיבי הגידים בתוך שרוול הגיד ניתן לשחרר את ההידבקויות בעזרת עיסוי או בעזרת תומך קרסול מיוחד לגיד האכילס.

בשלבים מוקדמים יותר ניתן להשתמש בהגבהה בתוך הנעל כדי להוריד מתח מהגיד (אפשר גם להשתמש בעקבי סיליקון). מדרסים אורטופדיים יעזרו בתנאי שבפתולוגיה מעורבת מנח כף רגל לא תקין.


האם זריקת סטרואידים היא יעילה נגד דלקת בגיד האכילס? 

במקרים מסוימים רופא מטפל יעדיף לעשות זריקת סטרואידים לתוך הגיד. הזרקה של סטרואידים היא טיפול נפוץ לפציעות גידים. עם זאת, שימוש בזריקות סטרואידים לטיפול ב-tendinopathy בגיד האכילס הוא שנוי במחלוקת. אם סטרואידים מוזרקים ישירות לתוך גיד אכילס, יש סיכון לפגיעה נוספת בגיד. היו מקרים בהם הגיד התפקע. 

אפשרות נוספת היא להזריק סטרואידים סביב גיד האכילס, אך זהו טיפול שלא כל הרופאים מסכימים עליו. מומחים עשויים להציע טיפול זה כדי לעזור לשלוט בכאב. הזרקת הסטרואידים מומלצת באמצעות סריקת אולטראסאונד כדי לכוון את המחט למיקום הנכון.

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!