מחלת פרייברג - Freiberg's Infraction

שמות נוספים של מחלת פרייברג: Freiberg's Infraction - אֹטֶם ע"ש פרייברג.

רקע למחלת פרייברג

הראשון שתיאר את המקרה היה רופא בשם אלפרד פרייברג (Alfred H. Freiberg). הוא הציג 6 מקרים של נשים צעירות אשר התלוננו על כאב במשטח של המפרק המסרק (המטטרסל) השני, הליכה בצליעה ואי נוחות כללית באזור מפרק המסרק השני. לכל ששת הצעירות היו ממצאים רדיוגרפיים / רנטגנים דומים, אשר הראו קריסה של המשטח במפרק המסרק השני. אצל 3 נשים נמצאו גופים רופפים והרס של המפרק הסחוסי. 4 מתוך 6 המטופלות היו נשים צעירות עד גיל 18.

פרייברג האמין כי הסיבתיות למחלה זו היא טראומה מקומית ולכן השתמש במונח infraction. הוא הניח כי הפרעה זו נוצרה גם עקב אורך מוגזם של האצבע השנייה בשילוב קומפלקס של ה-ray הראשון הובילו לעומס יתר על המפרק ולקריסה או אפילו לפריקה של המפרק. "המונח" מחלת פרייברג משמש גם כאשר עצמות כף הרגל 3 או 4 מושפעות, אך הן הרבה פחות נפוצות.

פרייברג

אפידמיולוגיה של Freiberg's Infraction (בחקר המחלות ברמת האוכלוסייה)

שכיחות אמיתית של מחלת פרייברג לא נקבעה. חלק מהמקרים הם ללא תסמינים, ואחרים עשויים להיפתר באופן ספונטני לפני הפנייה לטיפול. על פי הממצאים, נראה כי מחלת Freiberg's infraction מעידה על מספר קטן של חולים ברוב הסדרות שדווחו בספרות. בסקירה של 275 מקרים מדווחים, עם עיקביות התיאור המקורי של פרייברג, נמצא כי המחלה נפוצה יותר בקרב נשים צעירות ומדובר ביחס של כ-1:5 בין גברים לנשים. עליונות נשית זו היא יוצאת דופן בין osteochondrosis בכללותו.

ב-95% מהמקרים המחלה נמצאה במפרק המסרק השני והשלישי, למרות שהשכיחות היא על מפרק המסרק השני. עם זאת, כל אחד ממפרקי המסרק עשוי להיות מעורב, אם כי מפרק המסרק הראשון והחמישי מושפעים לעיתים רחוקות מאוד. ברוב המקרים המחלה נמצאת רק ברגל אחת. מעורבות דו צדדית עלולה להתרחש בפחות מ-10% מהחולים. טווח הגילאים הנפוץ ביותר למחלה זו הוא בין גיל ההתבגרות לבין העשור השני לחיים. עם זאת, מחלת הפרייברג יכולה להופיע בכל גיל מ-8-77 שנים, כפי שדווח בספרות הרפואית.

מה הגורמים למחלת פרייברג?

בתיאור המקורי שלו, העדיף פרייברג את האטיולוגיה הטראומטית. עם זאת, הוא הודה כי הטראומה עצמה לא יכלה להיות הסיבה בכל המקרים. למרות מספר חקירות מתחשבות לאטיולוגיה של מחלת פרייברג, אין הסכמה לגבי מה הוא סוג תהליך המחלה. העדר זה של ההסכמה בא לידי ביטוי במונחים הרבים המשמשים בספרות כדי לתאר את התהליך הזה.

במקרים של מחלת הפרייברג שמופיעה אצל מתבגרים, משייכים את הבעייה לקבוצה של מחלות הקשורות להפרעה בצמיחה של epiphysis או apophysis, בכינוי קולקטיבי osteochondrosis. למרות שהיא נחשבת לכזו שמייצגת הפרעה בתהליכי גדילה נורמליים, אירועים ספציפיים או פקטורים שמובילים לקריסת מפרק אינם ברורים.

מחלות אוסטאוכונדרליות השכיחות ביותר

בדיקה גופנית:

בדיקה גופנית בדרך כלל מגלה טווח מוגבל של תנועה (ROM), נפיחות ורגישות במישוש ישיר של מפרק החיבור בין המטטרסל לפלנג (metatarsophalangel - MTP). בשלבים מוקדמים רגישות MTP עשויה להיות הממצא בלבד. בשלבים מאוחרים יותר crepitus (קול של מעין, חריקה שמשמיעים המפרקים השחוקים בעת תנועה) או עיוות. ניתן לראות יבלות עור (calluses) על פני השטח הפלנטרי של כף הרגל, באזור ראש המפרק הפגוע.

מחלת פרייברג - Freiberg's Infraction
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

בלעדי בעקב אכילס - Multi Zone - smart dynamic foot Support

שנתיים של תכנונים, שרטוטים, אין ספור ווארסיות, מחשבה, התאמת החומרים וידע הולידו את המדרסים הכי חכמים שיצרנו עד היום.
החומרים מיצרים ומורכבים בגרמניה ומגיעים כמשטח ישר, ואת שאר העבודה נעשית במעבדות עקב אכילס.


חדש חדש ובלעדי בעקב אכילס - המדרס החכם Multi zoneמדרסים בהתאמה אישית Multi Zone

5 אזורי תמיכה ושילוב חומרים ברמות קשיחות / ריכוך.

 1. אזור העקבים מתחבר עם אזור הקשת הפנימית ויוצר צורה של "קוברה", רמת קושי 45 SHOR מה שיוצר אחיזת עקבים ותמיכה בקשת.

 2. מרכז העקבים ועד הכריות מורכב מחומר רך ובולם ברמת צפיפות של 20/25 SHOR ומאפשר בלימה ממרכז התחתון של העקבים ועד אזור הכריות.

 3. בחלקו החיצוני בין עצם הקובואיד למטטרזל ה 5 (ממש באזור המפרק של העצמות האלו) שכבה חצי קשיחה 30 SHOR והסיבה היא, מכיוון שלרוב האנשים יש עצם בולטת באזור, עצם זו היא צוואר המטטרזל ה-5 בדיוק באזור המפרק בין הקובואיד למטטרזל.

 4. אזור ארבעת הבהונות 2-3-4-5 עשויים מחומר ברמת צפיפות 30 SHOR בכדי לא לאפשר לבהונות שקיעת יתר בזמן ההליכה.

 5. והאחרון, אזור הבוהן (הלוקס), מכיוון שהבוהן תפקיד מאוד חשוב בדחיפת הרגל לצעד הבא והעומס על הבוהן הוא רב. אזור זה יהיה מחומר מיוחד בעל רכות גבוהה אך דחיסות נמוכה.   

למה צריך כל אזור בחומר ומבנה שונה?
לשם כך יש צורך לקרוא את ההסבר מטה.

אבחון מחלת פרייברג

 • צילום רנטגן
 • כאבים בקדמת כף הרגל בזמן הליכה
 • צליעה
 • תחושה דומה לחפץ קטן וקשה מתחת לכף הרגל

אבחנה מבדלת 

אבחנות המבדלות הנפוצות ביותר כוללת:

מחלת פרייברג - טיפולים יעילים

למרות שעברו כ-85 שנים מאז שתוארה מחלת פרייברג לראשונה, אך בכל זאת עניין הטיפול עדיין שנוי במחלוקת ולא ידוע מה הוא הטיפול המתאים ביותר. לרוב רופאים ממליצים על טיפול שמרני, כגון:

 • מדרסים מיוחדים עם כרית מטטרזלית להורדת עומס מאזור המפרק הנגוע
 • נעל רחבה עם מטטרסל בר
 • גיבוס כף הרגל עד אמצע השוק
 • הליכה עם קביים וללא דריכה על כף הרגל הנגועה
 • במקרים קלים ניתן להשתמש בכרית סיליקון מטטרזלית

 האם מומלץ לעשות ניתוח במקרה של מחלת פרייברג?

ניתוח נמצא שימושי רק כשהטיפול השמרני לא עזר, אפשריות הניתוח כוללות:
 • Debridement - הַטְרָיָה, הסרה כירורגית של רקמה שניזוקה מעל פצע
 • Bone grafting - השתלת עצם
 • Osteotomy - פעולה כירורגית שבעזרתה מקצרים, מאריכים או משנים את המבנה של העצם
 • Arthroplasty - החלפת המפרק
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!