מחלת קוהלר - Köhler Disease

לראשונה המחלה תוארה בשנת 1908 ע"י רדיולוג גרמני בשם אלבן קוהלר (1874-1947). מחלת הקוהלר שייכת למחלות ממשפחת האוסטאוכונדרוסיס. בספרות הרפואית מדווחים כ-40 סוגים של מחלות osteochondrosis.

קצת רקע על מחלת קוהלר

מחלת קוהלר היא הפרעה נדירה בכף הרגל, היא מופיעה אצל ילדים בגילאים 6-9 שנים. המחלה משפיעה בדרך כלל על בנים, במקרים נדירים מופיעה גם אצל בנות. מחלת קוהלר נמצאת באחוז מאוד גבוה של מקרים שקשורים למחלות ממשפחת ה-osteochondrosis.

הפרעה זו נגרמת כאשר עצם הסירה (הנביקולר - navicular) מאבדת את אספקת הדם. כתוצאה מכך, נוצר נמק וסקולרי של העצם ורקמת העצם מתה ומתמוטטת באזור האפיפיזות - epiphyses, אפופיזות - apophyses. העצמות הקטנות שמחוברות בין המפרקים לעצם הנביקולר יכולות להיות מעורבות. האטיולוגיה של תנאים אלה אינה ידועה, אך טראומה בכלי הדם, מומי קרישה ותורשה מעורבים ברוב המקרים.

מחלת קולהר

מחלות האוסטאוכונדרוסיס הנפוצות ביותר

פתופיזיולוגיה של Köhler Disease

החיבור של כלי הדם לעצם הנביקולר מתרחש בשתי דרכים - הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. הסתעפות ורידים מעורק dorsalis pedis artery חוצה את השטח הגבי של עצם הנביקולה, ומשם הם מסתעפים ל-3-5 ענפים וסקולרים. חלק מהענפים הווסקולרים הקטנים מגיעים מעורק medial plantar artery כדי לספק דם למשטח הפלנטרי. כלי דם אלה יוצרים רשת צפופה סביב העצם ומגיעים מ-perichondrium לכיוון מרכז הסחוס.

מבנה פחות נפוץ הוא כאשר עורק dorsal או plantar אחד נמצא בדגימות אנטומיות. קוהלר שיער כי השינויים במחלה זו עלולים לנבוע מלחץ לא תקין שפועל על עצם הנביקולה החלשה, אך הוכחה סופית לכך עדיין לא נמצאה.

בין התאוריות הרבות על נגע זה, ישנה תאוריה אחת מספקת והיא על בסיס מכני המשויך לעיכוב בהתפתחות העצם. הנביקולה היא העצם הטארזאלית שמתפתחת אחרונה אצל ילדים. עקב כך, עלולה עצם הנביקולה להידחס בין עצם הטאלוס לבין עצמות הקוניפורמים שההתפתחות שלהן מוקדמת ומהירה יחסית לנביקולה. דחיסה ועומס על הנביקולה נוצרים לאחר שהילד עולה במשקל. בדחיסה זו מעורבים גם כלי הדם במרכז העצם הספוגית ומצב זה מוביל לאיסכמיה, אשר לאחר מכן מובילה לתסמינים קליניים. על כן, נוצר לחץ על טבעת כלי הדם המספקת דם לעצם הנביקולה. ברגע שלחץ זה ייפסק, תתחדש אספקת הדם לאזור ובכך ייווצרו תאי עצם חדשים.

מבנה האנטומי של עצמות כף הרגף

אבחון מחלת קוהלר

√ כאבי רגליים

√ רגישות מקומית בחלק העליון והפנימי של כף הרגל

√ צליעה והעברת משקל לצד החיצוני של כף הרגל

√ נפיחות ואודם של הרקמות הרכות בחלק הפנימי של כף הרגל 

מחלת קוהלר טיפול מומלץ:

  • פיזיותרפיה
  • עיסוי להזרמת דם לאזור (רפלקסולוגיה)
  • מנוחה והליכה ללא הפעלת עומס על כף הרגל
  • במקרים חריפים גיבוס של כף הרגל עד מתחת לברך
  • מדרסים עם תמיכה בקשת להורדת העומס מעצם הנביקולר.
מחלת קוהלר - Köhler Disease
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!