שבר מאמץ בשוק ובכף הרגל/ שבר הליכה - Shin splint

תחילה חשוב מאוד לציין כי שבר מאמץ (או שבר הליכה כפי שנהוג לכנותו בהגה הצבאי) אינו נגרם בגלל חבלה ישירה בעצם השוק או בעצמות כף הרגל הקידמית, היווצרות ה"שבר" והתפתחותו היא תוצאה ממחוסר יכולת של תאי עצם לבנות את עצמן מחדש לאחר פעילות אקטיבית, דהינו ששבר הליכה / מאמץ הוא תגובה לא תקינה / נורמאלית של תאי העצם לעומס גופני גבוה מהרגיל.

מה קורה עם תאי עצם במהלך החיים? 

קיימים שלושה סוגים של תאי עצם:

 • תאים צעירים / בונים - אוסטאובלסטים
 • תאים הורסים - אוסטאוקלאסטים.
 • אוסטאופרוגניטורים (Osteoprogenitor), הנותנים מוצא לתאי עצם בוגרים


תא עצם נקרא אוסטאוציט - במהלך כל שנות חיינו מתקיים בגופנו תהליך של פירוק / הרס תאי העצם, תהליך זה אשר מתקיים במהלך כל שעות היום ובפעילות היומיות שהאדם מבצע.

שברי מאמץ בשוק

אם ביום גוף האדם הורס תאי עצם אז מתי הם נבנים בחזרה?

תהליך של בניית העצם בעזרת התאים אוסטאובלסטים מתרחש בלילה ובמשך שינה רצופה של כ- 6 עד 8 שעות. השינה בלילה חשובה מאוד והדגש הוא הלילה מפני שאין אפשרות כזו "להשלים שעות שינה", (כלומר שאם תישן 5 שעות בלילה ועוד 3 שעות בצהריים, זה לא יעבוד). תהליך פירוק / ההרס בתאי העצם הוא תהליך פיזיולוגי טבעי של העצם וכתוצאה של תגובת העצם לעומסים שונים, כוחות בלימה וזעזועים מהקרקע הנובעים מריצה, הליכה, מסעות וכדומה. בין התהליכים נוצר פער של יותר הרס תאי עצם מאשר תאים בוני עצם.

ישנו פער גדול בין זמן השינה שהיא 6-8 שעות בממוצע לבין הזמן בו אנחנו אקטיבים שהוא 16-18 שעות "פעילות". פער זה יוצר מצב בו העצם עברה יותר הרס מאשר בניית תאי עצם ובכך תיווצר היחלשות העצם והתפתחות של שבר באותו אזור. סיבה נוספת לשברי מאמץ היא כאשר החלטתם שהגיע הזמן להתחיל בפעילות גופנית ואתם מעמיסים על עצמכם תוכנית אימונים אינטנסיבית לאחר תקופה ארוכה בה לא עסקתם בפעילות גופנית קבועה. בכך אתם מגדילים את העומס על השרירים והשרירים מגבירים את העומס על העצמות.

שבר מאמץ בשוק ובכף הרגל/ שבר הליכה - Shin splint
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

באילו מקרים נוצרים שברי מאמץ?

כפי שנזכר לעיל, עומס יתר בתחילת פעילות אקטיבית / פיזית לאחר שמבצע אותה לא עסק בפעילות ספורטיבית כלל, עומס זה נוצר מעומס המופעל על השרירים באופן קבוע, כלומר פעילות דומה וחזרתית במשך זמן רב, כגון: ריצות / הליכות ארוכות בתדירות גבוהה המשפיעה על העצם בנקודות החיבור (האוריג'ן והאינסרציה) של השריר לעצם.

כאשר השריר אינו מתורגל ל"פעילות" אינטנסיבית, השריר יגיע למצב של תשישות / עייפות ולכן לא יהיה מסוגל לבצע את תפקידו, הקשור לספיגת הזעזועים מהקרקע, ועקב כך תספוג העצם יותר זעזועים. על כן, יש להימנע מאימונים מאומצים יום אחרי יום בתחילת תוכנית האימונים, בכדי לתת לשרירים אפשרות להתאוששות. ללא מנוחה יש מצב בו יווצרו קרעים מיקרוסקופיים בסיבים שברקמה העוטפת את השריר וזה לא פחות כואב.

הגורמים לשברי מאמץ בשוק ובכף הרגל 

לשבר מאמץ בשוק הגורם העיקרי הוא פעילות אקטיבית מאומצת וממושכת של השרירים המחוברים לעצם. סביבת אימון - יש לבצע את הפעילות הספורטיבית על משטחים רכים ( דשא, חול), אימון על משטח רך מסייע בבלימת הזעזועים והכוחות מהקרקע לעצם וכמובן אם לא ניתן להתאמן בסביבה רכה יש להכין מדרסים רכים עם בולמי זעזועים בהתאמה אישית. להימנע מאימוני ניתור, קפיצות באופן עצים וחזרתי.

ביצוע פעילות גופנית באופן לא מבוקרת והעלאת עומס הפיזי מהר מידי ולא באופן מדורג, מומלץ לפחות בהתחלה להתאמן אם מאמן אישי שהוא גם מומחה ברפואת ספורט ובפיזיולוגיה של המאמץ. התאמת נעלי או שימוש בנעלים לא נכונות - הליכה עם נעלי עקב, ריצות ארוכות עם נעלי הייקינג / הרים, נעלי צבא גבוהות, נעלי עבודה גבוהות וכדומה.

למי רמת חשיפה גבוהה ביותר לשברי מאמץ?
שברי מאמץ נפוצים מאוד בקרב אנשים מתחת לגיל 30 אשר עוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית כגון: חיילים, רצים למרחקים ארוכים, ספורטאי קפיצות ( ריקוד, כדורסל, כדור יד), תרמילאים מטיבי לכת ועוד, יש לציין כי הסיכוי לשברי מאמץ הם בשלבים הראשונים של האימונים אם בטירונות או בטיולים וגם ברקדנים צעירים / מתחילים וכו'.

חשיפה ופוטנציאל גבוה לשברי מאמץ הם אנשים בעלי מנח אנטומי לא תקין ברגליים:

רגליים שטוחות (פלטפוס / פס פלנוס), כפות רגליים עם קשת גבוה מידי, אנשים בעלי מבנה עצמות דק ודליל המראה על צפיפות עצם נמוכה.

מחקר מראים כי נשים סובלות משברי מאמץ יותר מגברים בעיקר בשל השינויים הורמנאליים הגורמים לירידה בצפיפות העצם.

שברי מאמץ בכף הרגל תסמינים

כבר ברור לכם ששברי המאמץ אינם נוצרים מחבלה ישירה, אלא הם תוצר של תהליך הולך ומתפתח. לכן בשל היותו מתפתח ביחס להעלאת העומס בפעילות ובמאמץ יש ביכולותו של המתאמן לזהות ולחוש בהתפתחותו של שברי מאמץ בשוק או בחלקו העליון של כף הרגל.

תסמינים של שבר מאמץ בשוק 

בדרך כלל הכאב יופיע בתחילת המאמץ הפיזי וירד בהמשכו, הכאבים חוזרים שוב לאחר אימון וחולפים לאחר מנוחה. זהו שלב בו מתפתחת דלקת בקרום העצם. תוך כדי האימון יופיע כאב נסבל, וככול שהמאמץ הפיזי גובר תעלה רמת הכאב, הכאבים יחלפו רק לאחר מנוחה ארוכה.

כאבים חזקים בשוקיים המגבילים את הפעילות בזמן האימון ולאחר המנוחה. הכאב החליט "להתנחל" כל הזמן ולא חולף לאחר מנוחה.
יש לציין שכאשר הכאב נקודתי, חד וברור יש להניח שמדובר בהתפתחותו של שבר מאמץ בשוקיים או בכפות הרגליים אך כאשר הכאב שטחי ומופשט אז כנראה מדובר בהתפתחות של דלקת.

טיפול בשברי מאמץ בכף הרגל 

תחילה לזהות ולהכיר כי מדובר על שבר מאמץ. דרגה 1,2 או 3 יחסית לבעייה אורטופדית הטיפול בשבר מאמץ הינו פשוט ביותר, אך יש להתייחס לרמת השבר.

כיצד ניתן לצמצם את הסיכוי לשברי מאמץ?

הסובלים מפציעה זו הינם אנשים צעירים, חיילים, ספורטאים בתחילת הדרך, וזה לא מיקרי. מדובר בחברה צעירים חדורי מוטיבציה ורצון עז להצליח אם נטייה להמעיט בערכם של הסימפטומים הראשונים לפציעה. לא בגלל שהם רוצים לפצוע את עצמם חלילה, אלא בגלל שאין מי שיכוון אותם איך לא לפצוע את עצמם, ובגלל זה הם ממשיכים לרוץ ולהתאמן למרות הכאב. יתר מוטיבציה אינה מומלצת ולא חכמה במקרה של שברי מאמץ, ברגע האמת הם עלולים להגיע לרמת פציעה חמורה של שברי מאמץ, שתגרור הפסקת פעילות לתקופה ארוכה וזה אומר שגם ההחלמה ארוכה גם כן.

שברי מאמץ בכף הרגל

מניעת שברי מאמץ בכף הרגל והשוק, מה עושים?

 • יש לבנות תוכנית אימונים מדורגת.
 • גוון באופן הפעילות (ריצה, אופניים, שחייה,אימון התנגדות).
 • גוון במשטחי האימון.
 • הנעלה נכונה ומותאמת למנח כף רגלכם ולמבנה הפיזיולוגי ואם יש צורך - מדרס מותאם אישית על פי כף הרגל.
 • הקפדה על תזונה נכונה ומאוזנת.
 • הקפדה על מנוחה והתאוששות בין אימון לאימון.
 • הקפדה על שינה טובה בלילה.
 • לאט ובטוח בתוכנית ולא "לזנק" בבת אחת לעומסים חזקים.
 • הקשיבו לגופכם והתייחסו ברצינות רבה לכאבים, כאבים הם איתות של הגוף למשהו לא תקין, גם אם צריך לנוח יום נוסף שמרגישים תשושים זה לא נורא, תמיד תעדיפו את הבריאות על ההצלחה, כי הצלחה ללא בריאות זה לא כזה נעים.
 • חימום לפני האימון, מתיחות אחרי האימון.

 

למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!