Pes Cavus - קשת גבוהה בכף הרגל

פס קווס היא כף רגל עם קשת גבוהה מהרגיל. עקב גובה רב של הקשת, משטח הדריכה יהיה מצומצם וכל העומס יהיה על העקבים והכריות בכף הרגל. פס קווס יכול להיות בעיה מולדת או להתפתח בכל גיל עקב מחלה, באחת או בשתי כפות הרגליים. המונח פס קווס כולל קשת רחבה של עיוותים בכף הרגל.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של Pes Cavus המתוארים בספרות הרפואית

 • pes calcaneocavus
 • pes cavovarus
 • pure" pes cavus"

פס קווס - קשת גבוהה של כף הרגל

הפס קווס מוכר גם בשמות:

 • cavus talipes
 • supinated foot
 • Hohl Fuß - הול פוס (בגרמנית)

תיאור רפואי של Pes Cavus

פס קווס הוא עיוות כף רגל רב מישורי המזוהה על ידי הנוכחות של קשת גבוהה במידה ניכרת. הפס קווס מוכר פחות מעמיתו Pes Planus - פס פלנוס. תופעת Pes Cavus בדרך כלל נובעת מכיפוף וקיבוץ קבוע בגידים ובשרירים הפלנטרים של כף הרגל. כיפוף פלנטרי נקרא גם פלנטר פלקציה או "פוינט", תנועת הפלנטר פלקציה מפנה את העקב לכיוון השוק כלפי מעלה ואת האצבעות לכיוון מטה (לכיוון הרצפה). עם זאת, כיפוף plantar קבוע אינו מבטיח כי לאדם יש פס קווס.

Pes Cavus - קשת גבוהה בכף הרגל
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

מה גורם ל-Pes Cavus?

הסיבה המדויקת אינה ידועה. עם זאת, מומחים בתחום הרפואה משערים כי שלושה תרחישים סבירים עלולים לגרום לפס קווס, והם: 

Neuromuscular - נוירומוסקולרי

הניורומוסקולר הוא בעיה שקשורה לעצבים ולשרירים שעשויים להשפיע על מבנה הרגל ולייצור פס קווס. ישנם כמה תנאים שעלולים לגרום לעיוותים אלו, הסביר ביותר שביניהם הוא מחלת Charcot-Marie Tooth Disease. ישנם אנשים שיפתחו פס קווס ניורומוסקולרי עקב פגיעה עיצבית, כגון שבץ מוחי, שמלווה בירידה במתח השריר אשר עלולה ליצור Drop Foot,

Congenital - מולד

גורם נוסף הוא גנטיקה שיכולה להיגזר מההיסטוריה המשפחתית כגון, club foot.

Trauma - טראומה

טראומה חמורה בכף הרגל עלולה לגרום לפס קווס (שברים חמורים, כוויות קשות ועוד).

סימפטומים של קשת גבוהה

בכף רגל עם פס קווס, הקשת המדיאלית והלטרלית יהיו מאוד גבוהות גם כאשר עומדים על הרגליים. בנוסף, אחד או יותר מהתסמינים הבאים יהיו נוכחים:

 • Hammertoes (אצבעות פטיש) או Claw Toes (בהונות קפוצות כמו אגרוף).
 • Calluses - יבלות באזור הכריות או בצד של הכרית על מפרק המטטרסל - הפלנג החמישי, הן עלולות להופיע גם בעקב של כף הרגל.
 • כאב בעת עמידה או הליכה.
 • רגל לא יציבה בגלל הטיית העקב פנימה, מה שעלול להוביל לנקעים בקרסול.
 • לאנשים עם פס קווס יש נטייה לפתח סיבוכים בגיד האכילס.

קלקנאוס ורוס

טיפול שאינו ניתוחי בתופעת קשת גבוהה

אם לא מדובר בפס קווס שנגרם כתוצאה משבץ מוחי, יש להזמין מדרסים בהתאמה אישית עם תמיכה בקשת הלטרלית ליציבות ותיקון מנח הקרסול במקרה ומזוהה בעיית קלקנאו ורוס (אין לתמוך בקשת המדילית). מומלץ להשתמש באביזרים אורטופדיים כגון מייצב קרסול ואם מדובר בבעייה עצבית כגון דרופ-פוט עליכם להשתמש בסד AFO או דיקטוס. ניתן לעשות גם שינויים בהנעלה, לעבור לנעליים עם בסיס דריכה (סוליה) רחב, מומלץ לנעול נעליים עם שרוכים או עם מפתח גבוה בנעליים, מכיוון שלאנשים עם פס קווס החלק הגבי (הדורסלי) של כף הרגל יהיה גבוה מהרגיל. בנוסף, אין לרכוש נעליים ללא שרוכים או ולקרו (סקוצים) מכיוון שהן עלולות ללחוץ על הגידים בחלק הגבי של כף הרגל, וזה עלול להחמיר את הכאב הקיים.

מאמר זה אינו בא להחליף ייעוץ רופא או הוראות רופא.

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!