כף רגל סוכרתית - טיפול ומניעה

במכון האורטופדי עקב אכילס תוכלו למצוא אביזרים אורטופדיים, מדרסים לפי מידות גבס, נעליים אורטופדיות לסורכתיים וגרביים מיוחדות לחולי סוכרת שמקלות על תופעות כף רגל סוכרתית ומאושרות ע"י האגודה הישראלים לסוכרת "איל". התאמת האביזר, המדרסים, הנעליים והגרביים לסוכרתיים תיעשה בליווי אישי ומקצועי של הטכנאי במכון.

מה היא סוכרת? 

סוכרת היא בעיה של לקוי בחילוף החומרים (מטבוליזם), המתאפיינת ברמת סוכר (גלוקוז) גבוהה בדם. מחלה זו נגרמת על ידי כשל / אי יכולת של הגוף לייצר / להפיק אינסולין.

אינסולין הוא הורמון שמופרש על ידי הלבלב והוא עוזר להמיר את הגלוקוז לצורה שתאפשר את התפתחות התא ואת יצירת האנרגיה. סוכרת גורמת לאי סדירות ברמת הגלוקוז בדם (hyperglycemia), אי סדירות במחזור הדם ונזק למערכת העצבית. עדיין לא נמצאה תרופה למחלה, אך אפשר לאזן אותה על ידי תזונה נכונה והתעמלות.

כף רגל סוכרתית

הסוגים העיקרים של סוכרת

סוכרת מסוג 1 - סוכרת נעורים

מחלה אוטואימונית (מערכת החיסונית) אשר הורסת את תהליך יצור האינסולין בלבלב. מופיעה בדרך כלל אצל ילדים ונערים. חולי סוכרת מסוג זה יצטרכו להזריק אינסולין על בסיס יומיומי על מנת לאזן את רמת הסוכר בדם.

סוכרת מסוג 2 - סוכרת שאיננה תלויה באינסולין

במקרה זה הלבלב מייצר אינסולין, אך הגוף לא מנצל אותו - (insulin resistance) חוסר תגובה של הרקמות לאינסולין. המחלה מופיעה בדרך כלל אצל אנשים עם עודף משקל והיא מלווה ביתר לחץ דם , מחלות לב, מחזור דם דל, נוירופתיה סוכרתית, תפקוד כליות ופגיעה בראייה, ברגליים ובכפות הרגליים.

אנשים עם מחלת הסוכרת צריכים להקדיש תשומת לב מיוחדת לרגליהם.

הקשר בין סוכרת לנוירופתיה

אצל חולי סוכרת עלולה להתרחש פגיעה עצבית סנסורית (תחושתית) עקב פגיעה בכלי הדם באזור הגפיים והספקת דם דלילה לאזור שמתבטאת בנימול ובירידת התחושה בעיקר ברגליים. עקב אי תחושה בכף הרגל עלולים אנשים הסובלים מסוכרת נוירופתית לפתח חתכים, שפשופים, כוויות, שברים בעצמות הרגלים ופצעים שעלולים להתפתח לפצעי לחץ, ואלו עלולים להידרדר למצב נמק המחייב כריתת חלק מכף הרגל או כף הרגל כולה.

לאילו בעיות ברגליים גורמת סוכרת?

עיוותים נוספים בכף הרגל הם: Bunions, Hammertoes ,Charcot Foot. שארקו - שברים קטנים בעצמות הרגליים עקב אי תחושת כאב מה שגורם לעיוות של עצמות הרגלים ולהתאחות קשה ומעוותת של העצם. מאוד חשוב לחולי סוכרת לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים כדי למנוע את כל הפציעות ברגל. בשל ההשלכות של נוירופתיה, תצפית יומיומית בכפות הרגליים היא קריטית ומפחיתה סיכונים וסיבוכים מיותרים.

זרימת דם לא תקינה - Poor Circulation

סוכרת מובילה לעיתים קרובות למחלת כלי דם היקפית שמעכבת את זרימת הדם. במצב זה קיימת היצרות של העורקים שלעיתים קרובות מובילה לירידה משמעותית במחזור הדם בגפה התחתונה של הרגליים ובכפות הרגליים. זרימת דם לקויה תורמת להיווצרותן של בעיות ברגל סוכרתית על ידי הפחתת הובלת החמצן והזנה הראויה לעור ורקמות אחרות, במקרים אלו יהיה שינוי בצבע ובמרקם העור.

מצב זה של זרימת דם דלה בגפה התחתונה עלול להוביל לסיבוכים במקרה של פציעה (אפילו אם מדובר בפציעה קטנה). פציעות בכף רגל סוכרתית שמלוות במחזור דם לקוי עלולות להחלים ולהגליד בצורה איטית מאוד. זרימת דם דלה יכולה גם להוביל לנפיחות ויובש של כף הרגל.
מניעת סיבוכים בכף רגל לאנשים שסובלים מסוכרת "ויסקולרית" היא קריטית יותר בגלל שזרימת דם לקויה פוגעת בתהליך הריפוי ועלולה לגרום לכאבים, זיהומים ועוד.

כיב סכרתי בכף הרגל

כף רגל סוכרתית - טיפול ומניעה 

מכיוון שמדובר בכף הרגל יש להצטייד בכל הדרוש להגנה, הזנה ומניעה של שפשופים ופצעים.

גרביים מיוחדות

√ יש לגרוב גרביים ללא תפרים מרופדות.

√ יש להימנע משימוש בגרביים עם תפרים באזור הבהונות, משום שהן עלולות ליצור חיכוך ופציעה.

√ אין לגרוב גרביים רפויות מדי או הדוקות מידי, יש לוודא כי הגרב אינה מתקפלת בתוך הנעל.

מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית מחומרים רכים ואנטי בקטריאליים

√ מדרסים אמורים ליצור הגנה ופיזור עומסים שווה, כך שלא יהיו לחצים מוגברים באזור אחד.

√ במקרה של כיב ניתן לשחרר את הלחץ ממוקד הכיב ע"י נקודות לשחרור מוקדי לחץ במדרס עצמו.

√ לא מומלץ לצפות את המדרסים בעור, מכיוון שעור מתייבש ומתקשה עם הזמן.

נעליים מיוחדות לחולי סוכרת

√ נעליים ממועטות בתפרים או בעלות בטנה רכה וחלקה.

√ תיבת בהונות (toe box) רחבה וגבוהה.

√ נעליים עם רפידות נשלפות שיוכלו להכיל את המדרסים.

√ אפשרות לנעליים עם סוליית רוקר כגון: וולדלאופר דינמיק, אינסטרייד, קסלרו, פרופט וכו'. סוליות רוקר נועדו להפחית את העומסים מאזור העקב ומאזור הכריות ולחלק את העומס בצורה שווה.

√ שימו לב! אין לרכוש נעלים רחבות מדי או צרות מדי. נעל רחבה מדי עלולה ליצור חיכוך יתר בין דפנות הנעל לכף הרגל, ונעל צרה עלולה למחוץ את הבהונות ולהפריע לזרימת הדם.

אם אובחנה אצלכם סוכרת מהמוזכרים לעיל, עליכם לנקות במשנה זהירות לגבי כף רגליכם ולהיות ערניים, במיוחד לכל בעיה שצצה בכף הרגל. במידה ושמתם לב לסימנים לא ברורים בכף הרגל, גשו מיד לרופא המטפל!

למה חשוב לטפל בכף רגל סוכרתית?

טיפול בכף רגל הוא קריטי במיוחד עבור חולי סוכרת משום שלהם סיכוי גבוה לסבול מבעיות בכף רגל, כגון:
 • אובדן התחושה ברגליים
 • שינויים בצורת הרגליים 
 • כיבים ברגל או פצעים שלא מחלימים

רגל סוכרתית
כף רגל סוכרתית - טיפול ומניעה
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

עקב אכילס מתמחים בהתאמת מדרסים לפי מידות גבס בהתאם לבעיות כף רגל, קרסול, ברכיים וגב. סוג המדרסים ייקבע רק לאחר בדיקה ואבחון של כף הרגל. אבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 

סניפים: ראשון לציון, ירושלים, תל אביב, רמת אביב.

תמונות המדרסים להמחשה בלבד!

מבוטחי כללית מושלם זכאים להחזר של 400 ש"ח עבור מדרסים אורטופדיים.
למימוש הזכאות יש להגיע אל אחד מסניפי עקב אכילס ואבחון והתאמת מדרסים.
יש לשלוח לקופה את החשבונית מס קבלה ביחד עם ההפניה של רופא אורתופד בלבד!

0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*
התמונה להמחשה בלבד!

סוג המדרס ייקבע אך ורק לאחר אבחון כף הרגל!

מבוטחי כללית מושלם זכאים להחזר של 400 ש"ח עבור מדרסים אורטופדיים.
למימוש הזכאות יש להגיע אל אחד מסניפי עקב אכילס ואבחון והתאמת מדרסים.
יש לשלוח לקופה את החשבונית מס קבלה ביחד עם ההפניה של רופא אורתופד בלבד!

 

0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

בלעדי בעקב אכילס - Multi Zone - smart dynamic foot Support

שנתיים של תכנונים, שרטוטים, אין ספור ווארסיות, מחשבה, התאמת החומרים וידע הולידו את המדרסים הכי חכמים שיצרנו עד היום.
החומרים מיצרים ומורכבים בגרמניה ומגיעים כמשטח ישר, ואת שאר העבודה נעשית במעבדות עקב אכילס.


חדש חדש ובלעדי בעקב אכילס - המדרס החכם Multi zoneמדרסים בהתאמה אישית Multi Zone

5 אזורי תמיכה ושילוב חומרים ברמות קשיחות / ריכוך.

 1. אזור העקבים מתחבר עם אזור הקשת הפנימית ויוצר צורה של "קוברה", רמת קושי 45 SHOR מה שיוצר אחיזת עקבים ותמיכה בקשת.

 2. מרכז העקבים ועד הכריות מורכב מחומר רך ובולם ברמת צפיפות של 20/25 SHOR ומאפשר בלימה ממרכז התחתון של העקבים ועד אזור הכריות.

 3. בחלקו החיצוני בין עצם הקובואיד למטטרזל ה 5 (ממש באזור המפרק של העצמות האלו) שכבה חצי קשיחה 30 SHOR והסיבה היא, מכיוון שלרוב האנשים יש עצם בולטת באזור, עצם זו היא צוואר המטטרזל ה-5 בדיוק באזור המפרק בין הקובואיד למטטרזל.

 4. אזור ארבעת הבהונות 2-3-4-5 עשויים מחומר ברמת צפיפות 30 SHOR בכדי לא לאפשר לבהונות שקיעת יתר בזמן ההליכה.

 5. והאחרון, אזור הבוהן (הלוקס), מכיוון שהבוהן תפקיד מאוד חשוב בדחיפת הרגל לצעד הבא והעומס על הבוהן הוא רב. אזור זה יהיה מחומר מיוחד בעל רכות גבוהה אך דחיסות נמוכה.   

למה צריך כל אזור בחומר ומבנה שונה?
לשם כך יש צורך לקרוא את ההסבר מטה.
0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*
התמונה להמחשה בלבד!

סוג המדרס ייקבע אך ורק לאחר אבחון כף הרגל!

מבוטחי כללית מושלם זכאים להחזר של 400 ש"ח עבור מדרסים אורטופדיים.
למימוש הזכאות יש להגיע אל אחד מסניפי עקב אכילס ואבחון והתאמת מדרסים.
יש לשלוח לקופה את החשבונית מס קבלה ביחד עם ההפניה של רופא אורתופד בלבד!

טיפים חשובים למניעת בעיות ברגליים שנובעות מסוכרת

 1. עליכם להתחיל לשמור על אורח חיים בריא ועל רמה מאוזנת של הסוכר בדם. התייעצו עם הרופא המטפל ותזונאי.

 2. בדקו את כפות הרגליים שלכם כל יום - בדיקת כף הרגל צריכה להיות חלק משגרת היומיום שלכם. בדקו האם יש חתכים, פצעים, כתמים אדמומיים, נפיחות, ציפורניים חדות וגירודים לא ברורים (פטרת). אם אתם מתקשים לבדוק את הרגל בעצמכם תיעזרו באדם נוסף. חשוב מאוד! התקשרו מיד לרופא אם יש חתך, כיב או פצע שמצבו לא משתפר לאחר יום.

 3. רחצו את הרגליים כל יום - יש לרחוץ את כפות הרגליים במים חמים, אך לא רותחים! לא מומלץ להשרות את הרגליים במים כדי שהעור לא יקבל יובש. לפני הרחצה או מקלחת, בדקו את המים כדי לוודא שהם לא חמים מדי. ייבשו את הרגליים שלכם היטב לאחר רחצה. הקפידו לייבש בין האצבעות. השתמשו באבקת טלק כדי לשמור על עור יבש בין האצבעות.

 4. שמרו על עור רך וחלק - לפני השינה מומלץ למרוח שכבה דקה של קרם לעור בתחתית של כפות הרגליים. אין לשים קרם בין אצבעות הרגליים, משום שזה עלול לגרום לזיהום. מומלץ להשתמש בקרם שנספג מהר לתוך העור כדוגמת אלפרסן.

 5. נעלו נעליים וגרביים בכל עת - לא ללכת יחיפם, גם לא בבית. כמעט כל דבר חד שיחדור לעור עלול לגרום לזיהום. תמיד ללבוש גרביים ללא תפרים כדי למנוע את האפשרות של שלפוחיות ופצעים מתפתחים. יש לבדוק תמיד את פנים הנעליים לפני שנועלים אותן ולוודא שהן חלקות וללא חפצים זרים, גבשושים או גרגירים שעלולים ליצור חיכוך או פצע, ולנעול נעליים שמתאימות היטב לרגליכם.

 6. הגנו על כפות הרגליים מחום וקר - תמיד נעלו נעליים בחוף הים או על מדרכות לוהטות. בקיץ יש לשים קרם הגנה על החלק העליון של כפות הרגליים להגנה מפני השמש. שמרו על הרגליים שלכם הרחק מכל מקור חום גבוה, כגון רדיאטור לחימום. אם בלילות הרגליים שלכם קרות, גרבו גרבי אנגורה. במזג האוויר קר יש לבדוק את הרגליים לעיתים קרובות כדי לשמור על הרגליים מכוויות קור.

 7. עזרו לדם לזרום לרגליכם - הרימו את רגליכם כאשר אתם יושבים. יש "לכשכש" בבהונות במשך 5 דקות, 2 או 3 פעמים ביום. הזיזו את הקרסוליים שלכם למעלה ולמטה, פנימה והחוצה כדי לשפר את זרימת דם ברגליים ובכפות הרגליים. אין לשבת כשהרגליים צלובות (רוכבות אחת על השנייה) לפרקי זמן ארוכים. לא לגרוב גרביים הדוקות, אלסטיות, או גומיות, או ביריות סביב הרגליים שלכם. ין לנעול נעליים מגבילות, משום שהן עלולות להפריע לזרימת דם לרגליים. לא לעשן! עישון מפחית את זרימת הדם לרגליכם. אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה או כולסטרול גבוה, התייעצו עם הרופא המטפל כדי לאזן את לחץ הדם.

 8. בצעו פעילות גופנית - התייעצו עם הרופא המטפל כדי לתכנן תכנית פעילות גופנית שמתאימה לכם כמו למשל הליכה, ריקוד, שחייה ורכיבה על אופניים. יש להימנע מכל פעילות שמקשה על הרגליים, כמו ריצה וקפיצה. תמיד תכללו חימום קצר לפני הפעילות ומתיחות אחריה. נעלו נעלי ספורט איכותיות וללא תפרים. מומלץ מאוד להשתמש במדרסים רכים להגנה וריפוד כף הרגל.

 9. שמרו על קשר עם הרופא שלכם - יש ללכת לרופא לפחות פעמיים בשנה ולבדוק את התחושה והפעימות ברגליים שלכם.
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!