דלקת בגיד הטיביאלי האחורי - Posterior Tibial Tendonitis

תפקוד לקוי של הגיד הטיביאלי האחורי (PTTD) הוא בעיה שנגרמת על ידי שינויים בגיד, והתופעה פוגעת ביכולת התמיכה של הגיד בקשת כף הרגל. התוצאה היא השטחה של כף הרגל וסטייה של זווית העקב כלפי פנים.

דלקת בגיד הטיביאלי האחורי ידועה גם בשמות נוספים:

  • adult acquired flatfoot

  • (Posterior Tibial Tendon Dysfunction (PTTD

אנטומיה של Posterior Tibial

גיד ה-Posterior Tibial הוא רקמת סיבים חזקה מאוד, ותפקיד שריר ה-Posterior Tibial הוא לשמור על גובה הקשת האורכית. הגיד משתתף בתנועת הפלנטר-פלקשן ובתנועת האינברסיה. הוא מתחיל מהמשטח האחורי (הפוסטריורי) של עצם הפיבולה והטיבייה.

הגיד עובר מאחורי המלאולוס המדיאלי (טארסל טאנל), מתחבר לעצם הנויקולר טוברוסיטי (שהיא אחת מעצמות כף הרגל) וממשיך בפיצול של שלוש רצועות זעירות שמתחברות לעצמות הקוניפורם (cuneiform) הראשונה והשלישית ולעצמות המטטרסל השנייה והשלישית בחלק התחתון של כף הרגל (ישנם הטוענים כי יש לפחות 16 רצועות שמתפצלות לחלק הפלנטרי של כף הרגל). מערכת זו מייצבת את הקשת האורכית ועוזרת בהרמה של העקב בזמן הליכה.

שרירי הטיביאליס האחורי

מהו PTTD?

גיד הטיביאלי האחורי (PTT) משמש כאחד מהשרירים התומכים הגדולים של כף הרגל. הגיד מסייע בתפקוד כף הרגל תוך כדי ההליכה. תפקוד לקוי של גיד הטיביאלי אחורי (PTTD) הוא בעיה שנגרמת על ידי שינויים בגיד, ובעיה זו פוגעת ביכולת התמיכה של הגיד בקשת כף הרגל.

התוצאה היא השטחה של כף הרגל וסטייה של זווית העקב כלפי פנים. דלקת בגיד הטיביאלי האחורי בדרך כלל מופיעה ברגל אחת, נדיר למצוא את הדלקת בשתי כפות הרגליים. דלקת של הגיד הטיביאלי האחורי היא דלקת פרוגרסיבית, משמע היא תמשיך ותחמיר יותר אם לא תטופל בהקדם.

סיבות לדלקת בגיד הטיביאלי האחורי

שימוש יתר של הגיד הטיביאלי האחורי הוא לעיתים קרובות הגורם העיקרי ל-PTTD. למעשה, הסימפטומים מתרחשים בדרך כלל אחרי פעילות המערבת את הגיד, כגון ריצה, הליכה, טיפוס הרים או טיפוס במדרגות.

דלקת בגיד הטיביאלי האחורי - Posterior Tibial Tendonitis
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

תסמינים של דלקת בגיד הטיביאלי האחורי

הסימפטומים של PTTD כוללים כאב, נפיחות, השטחה של הקשת והחלקה פנימה של הקרסול. התסמינים ישתנו במצב מתקדם של דלקת בגיד. לדוגמה, כאשר PTTD מתפתחת, מרגישים כאב בצד הפנימי של כף הרגל והקרסול (לאורך המסלול של הגיד). בנוסף, האזור עלול להיות אדום, חם ונפוח. בשלב מתקדם יותר ניתן לראות השטחה של הקשת ולהרגיש כאב בצד הפנימי של כף הרגל והקרסול. בשלב זה כף הרגל והאצבעות מתחילות להפעיל כלפי חוץ ונראה "גלגול" הקרסול כלפי פנים (קלקנאוס ולגוס). 

כשהדלקת מתקדת יותר, הקשת משתטחת עוד יותר והכאב לעיתים קרובות עובר לחלק החיצוני של הקרסול מתחת לעצם הפטישון (המלאולוס) החיצוני, וזאת עקב היצרות ניכרת של מפרק הקרסול. במקרים חמורים יותר עלולה להתפתח שחיקת סחוסים בקרסול והגיד עלול להיקרע.

למה חשוב לטפל בדלקת הגיד הטיביאלי?

בגלל האופי הפרוגרסיבי של PTTD, מומלץ לבצע טיפול מוקדם. התסמינים יכולים להיעלם ללא צורך בניתוח וניתן לעצור התקדמות של הדלקת. עם זאת, PTTD שאינו טופל עלול להשאיר אתכם עם רגל שטוחה מאוד, שחיקת סחוסים בכף הרגל והקרסול ועם מגבלות בהליכה, ריצה או פעילויות אחרות.

קלקנאוס ולגוס

איך מטפלים ב-PTTD  לא ניתוח?

  • מדרסים בהתאמה אישית עם תמיכה בקשת ותיקון מנח העקב, מומלץ לקחת את המידה בחבישת גבס. במדרסים ניתן להשתמש בכל שלב של הדלקת חוץ ממצב של קרע מלא בגיד הטיביאלי האחורי.
  • ניתן להיעזר גם באביזר אורטופדי, כגון AIR LIFT PTTD. לאחר ניתוח של הגיד ייתכן והרופא המנתח ימליץ על מגף הליכה. ישנם מקרים שבהם הרופא ימליץ על מגף הליכה לפני הניתוח, וזאת על מנת לקבע את הקרסול. קיבוע עוזר לגיד להחלים, אך זה ימנע מכם פעילות וייתכן שתצטרכו להימנע מנשיאת משקל לחלוטין למשך זמן מסוים.
  • מומלץ להשתמש בנעליים עם סוליה שאינה ניתנת לסיבוב באזור העקב.
  • פיזיותרפיה. טיפול אולטראסאונד ותרגילים עשויים לעזור בשיקום הגיד המודלק.
  • תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים עוזרות להפחית את הכאב.

חשוב להבין כי הדלקת היא תוצאה של ליקוי ביומכני של כף הרגל, וזאת מפני שיש חושבים שעם לקיחת כדורים הבעיה תיעלם. כדורים אכן יעלימו או יטשטשו את הכאב, אך לא יפחיתו מהעומס או מהליקוי של מנח כף הרגל. על כן, חשוב לבצע בפיזיותרפיה, להשתמש במדרסים ולנעול נעליים תקינות.

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!