כאבים בשריר התאומים

שני ראשים מרכיבים את שרירי התאומים והוא נחשב לשריר הגדול ביותר. ממה נגרמים פציעות וכאבים בשריר התאומים? האם ניתן למנוע את התופעות הללו? קראו את המידע הבא וגלו כבר עכשיו!

פציעות וכאבים בשרירי התאומים

שריר התאומים

שני ראשים מרכיבים את שרירי התאומים והוא נחשב לשריר הגדול ביותר. הראשים מתחלקים לראש פנימי וראש חיצוני, כאשר נקודת ההתחלה שלהם הינה בעצם הירך מעל מפרק הברך, כאשר הם מתחברים אל שריר הסוליה לגיד האכילס שהוא מתחבר אל הקרסול. לשריר התאומים ישנו תפקיד מוגדר והוא להביא את כף הרגל למצב של כפיפה כלפי מטה, אך בפעולתו הוא מסייע גם לשרירים נוספים כמו לשרירי מיתר הברך בעת שהם מבצעים כפיפה של הברך. האזור שבו נוצר החיבור בין הראש הפנימי של השריר עם גיד האכילס, מסתמן כאזור שנושא עומס רב ועל כן הוא סובל מלא מעט פציעות.

ישנם אלו המלינים על כאבים בשריר התאומים בזמן ריצה, בעוד שישנם אלו שגם בפעולות פשוטות כמו הליכה, מדווחים על כאבים בשריר התאומים בזמן הליכה. שריר התאומים הוא השם העממי יותר, בעוד שריר זה מוכר בשם שריר הסבך. מיקומו נמצא בחלק האחורי של השוק. לא במקרה ישנם אלו הסובלים מכאבים לאורך הליכה או ריצה, זאת מאחר והודות לשריר ישנה אפשרות להניע את כף הרגל, לעמוד על קצות האצבעות ולבצע פעולות כמו ניתור. הדרך לטפל בפציעות וכאבים שכאלו היא בין היתר באמצעות תומכי שוק שיוצרים לחץ על השוק, כאשר המבנה שלהם מותאם למבנה השוק.

כאבים בשריר התאומים

כאבים בשריר התאומים אחרי ריצה בעקבות פציעות שונות

ישנן כמה פציעות נפוצות בשריר התאומים, כאשר לרוב מדובר על כמה דרגות חומרה המאופיינות בסימפטומים שונים, שהם יוצרים סיבות לכאבים בשריר התאומים. ראשית, ישנם מקרים בהם נוצרים קרעים קטנים מאד בהיקף של עד 10% לערך מכל סיבי השריר. קרעים שכאלו יוצרים כאבים, כאשר ישנם אלו המעידים על תחושה של שריר שהתקשה. לרוב אלו מתיחות של השריר, כאשר כעבור מספר ימים כאבים בשרירי התאומים עוברים וניתן לחזור לשגרה.

סוג נוסף של פציעה בא לידי ביטוי בעת שישנם קרעים בהיקף של עד כ-75% אחוזי מסיבי השריר. במקרים אלו הסימפטומים הופכים חמורים יותר, וכוללים נפיחות וכאב שלא ניתן להתעלם מהם. אלו הסובלים מקרעים שכאלו מעידים על כאבים עזים גם בהליכה, אך גם במצב סטטי של עמידה. כאב בשריר התאומים במנוחה מסוג שכזה עתיד לעבור לאחר כשבועיים לערך.

הדרגה השלישית וזו המאפיינת את הפציעות הקשות ביותר כוללת בתוכה מקרים של קרעים מיקרוסוקפיים של בין 75% ועד 100% של סיבי השריר. במצב שכזה לא ניתן לבצע כל פעילות, כאשר הדגש הוא על מנוחה לפני כל קבלת טיפול בכאבים חזקים בשריר התאומים. מדובר על החלמה יחסית ארוכה שלא אחת משביתה את אלו הסובלים מהכאבים גם לתקופות של יותר מחודש.

שריר התאומים - הגסטרוקנומיוס

איך להימנע מפציעות בשריר התאומים ומה הגורמים לפציעות?

מדובר על שתי שאלות שונות כאשר התשובה להן זהה: בעת שתדעו איך נגרמות הפציעות, כך תוכלו להימנע מאותן הפציעות בשרירים שיכולות להיות מאד לא נעימות. במרבית המקרים, מה שיוצר את הפציעות הוא עומס רב ולא סביר על השרירים כאשר הבסיס הוא פעולת פתע. כלומר, מדובר על עומסים שאינם שגרתיים, כך שבעת שהם אכן מתרחשים, נוצרת פציעה. דוגמא לכך היא יציאה לריצה מהירה מאד ללא חימום. מקרה שכזה הינו קלאסי למתיחה של השריר המצריכה טיפול כאב בשריר התאומים.

אם צריך להגדיר אוכלוסיית יעד שהיא חשופה בעיקר לפציעות שכאלו, הרי שמדובר לרוב על גברים מעל לשנות השלושים, שעוסקים בענפי ספורט שונים – החל מכדורסל ועד רכיבה על אופניים. במקרה זה חשוב להבין כי מדובר על אופי פציעות זהה אומנם, כאשר סיבת השורש היא לא חוסר מוכנות של השרירים, אלא דווקא שחיקה ומאמצי יתר המביאים למצבים של פציעה חוזרת בשריר התאומים.

בנוסף, גם נשים הריוניות שאינן מבצעות פעילויות חדות או קיצוניות נמצאות כמי שיכולות לחוש בכיווצים שונים שיוצרים את המתיחה ובהתאם את הכאבים. במרבית המקרים, מדובר על כיווץ של כמה שניות באזור השוק האחורי, כאשר הכאב יורגש לכמה שניות עד כמה דקות. שימו לב כי בעת שישנו כיווץ חזק ומשמעותי יותר המאופיין בכאבים חזקים, יכולים להיווצר נזקים נוספים כדוגמת קרע בסיבי השריר. הדרך לזהות מקרים שכאלו היא עם כאב שמורגש גם לאחר שהשריר כבר אינו מכווץ.

כאבים בשריר התאומים
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!