אצבע פטיש - Hammertoes

דפורמציה של אצבעות הרגליים נגרמת בדרך כלל מאיזון לקוי של שרירים וגידים (כיווץ של גידים) כתוצאה מכף רגל שטוחה (פספלנוס) או מכף רגל קמורה יתר על המידה (פסקווס), פציעה טראומטית או מחלה שקשורה לשחיקת עצם או סחוס (ארטריטיס).

ממה נובעת התופעה של אצבע פטיש?

תמיכת הבהונות היא גורם משמעותי מאוד להליכה וליציבות של הגוף. ישנן לפחות 6 קבוצות שרירים ששולטות על כל אצבע ברגל:

√ גידי האצבעות extensor digitorum longus - extensor digitorum brevis מתחברים במשטח העליון (דורסלי), האמצעי (מדיאלי) והמרוחק (דיסטלי - קרוב לציפורניים) של כל אצבע. כל שריר מקנה יציבות לאחת מעצמות האצבע ברגל.

√ flexor digitorum longus muscle מתחבר לעצם ההבוהן בצידה הרחוק של האצבע (distal phalanx).

√ flexor digitorum brevis מתחבר בחלקה האמצעי של כל עצם באצבע (middle phalanx).

√ שרירי lumbrical ו-interossei מייצבים את המפרקים המתחברים למטטרסל (proximal phalanx).

אם יש חוסר איזון ברגל, השרירים הקטנים מגיעים למצב של עומס יתר על ידי השרירים הגדולים (extensor ,flexor).

במצב של רגל שטוחה שרירי ה-flexor נמצאים במצב של עומס רוב הזמן ומשפיעים על שאר השרירים, וזאת מפני שרגל שטוחה היא רגל ארוכה יותר מרגל שיש לה קשת נורמלית. במצב שכזה, במיוחד במצב בו לא נעשה שימוש במדרסים, נוצר עומס רב על מפרקי האצבעות והאצבעות נוטות להתקפל מפני שהן אינן חזקות מספיק על מנת להתנגד לכיווץ / מתח של הגידים / שרירים.

כאן התפתחות התופעה תלויה בסוג השריר שמתכווץ ראשון. למשל, אם שריר ה-flexor digitorum brevis יתכווץ קודם ויפעיל עומס על שאר השרירים באצבע, הוא ימשוך את מפרק האצבע האמצעי לכיוון מטה ויגרום לאצבע להתקפל ולקבל צורה של V הפוך. מצב זה ידוע גם בשם claw toe.

לעומת זאת, אם שריר ה-flexor digitorum longus יתכווץ קודם ויפעיל עומס על השרירים הקטנים באצבע, הוא יגרום להתרוממות מפרק האצבע הראשון (מפרק שמחבר בין המטטרסל למפרק האצבע) ולמפרק האמצעי והאחרון להתכופף כלפי מטה וזה יגרום לתופעת hammertoe (אצבעות פטיש). ברוב המקרים הבעיה מופיעה עקב חוסר איזון של שרירים ברגליים.

פלטפוס (רגל שטוחה) או פציעה טראומטית עלולות להגדיל את הסיכוי ל-hammertoe ול-claw toe. עקב התרוממות הבהונות עלול להיווצר לחץ על מפרקי המטטרסל המחוברים לבהוהנות וזה יצור עור קשה בכריות ואף פיזור ודילול כרית השומן שבכרית כף הרגל.

אנשים שסובלים מאצבע פטיש עלולים לפתח גם "קורנס" בחלקו הגבי של הבהונות ,עקב החיכוך שעלול להיווצר עם הנעל.

אצבעות פטיש

אצבע פטיש - Hammertoes
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:

מחלות נוירומסקולר שמגבירות את הסיכויים לאצבע פטיש

  • multiple sclerosis
  • Charcot-Marie - Tooth disease
  • cerebral palsy - שיתוק מוחין

מחלות דלקתיות שגורמות ל-Hammer Toe

  • rheumatoid arthritis
  • psoriasis
  • סוכרת diabetes

טיפול יעיל נגד אצבע פטיש

ראשית, עליכם להשתמש בנעליים אורטופדיות רחבות שיאפשרו חופש לאצבעות כדי למנוע שיפשופים במפרק האצבע הכפופה.שנית. יש להתאים מדרסים אורטופדיים עם כרית מטטרסל (MT-BAR MTP) אשר מורידים את העומס מהאצבעות ויוצרים מניפולציה של המפרקים, ובכך מחדשים את הקשת הרוחבית כך שהלחץ מהכריות מתפזר באופן שווה. את כריות המטטרסל יש להגביה בהתאם לרמת כיפוף האצבעות. לבסוף, במקרה ויש לחץ על ראשי הבהונות עקב הכיפוף, יש להשתמש בכרית "בננה מסיליקון" ולמקם אותה מתחת לבהונות. הבננה תמנע לחץ על הראשים.


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה