יבלת על מפרק הבוהן - Corn

במכון האורטופדי "עקב אכילס" תוכלו למצוא אביזרים אורטופדיים, מדרסים מסוגים שונים ונעליים אורטופדיות שמונעות את הופעת הבעיות בכפות הרגליים ומקלות על על התופעות הקיימות כמון "קורן". התאמת האביזר, המדרסים והנעליים תיעשה בליווי אישי ומקצועי של הטכנאי במכון.

מה היא יבלת הקורן? 

יבלת הקורן (Corn) מזכירה מאוד את יבלת הקאלוס (Callus), אך היא שונה בצורתה ומיקומה. השם "קורן" בא מהמילה תירס, מכיוון שצורת היבלת דומה לגרגר תירס. היבלת נוצרת באזורים בהם יש חיכוך ולחץ מהנעל, בעיקר על החלק הגבי של הבהונות או בין הבהונות. עקב חיכוך חוזר האזור המגורה מפתח שכבת עור קשה וכואבת. הקורן היא יבלת קטנה לעומת יבלת הקאלוס שהיא יבלת גדולה, רחבה ובדרך כלל עם שורש.

נשים סובלות מיבלת ה-Corn הרבה יותר מאשר גברים, ככל הנראה משום שנשים נועלות נעליים צרות יותר ועקבים גבוהים aמגבירים חיכוך על כרית כף הרגל והבהונות.

ישנם כמה סוגי יבלות Corn, אחת מהן היא יבלת הגדלה בצורת פרמידה, וליבלת זו "ליבה" קשה. בכל דריכה נוצר כאב חד כמו קוץ עבה התקוע בכף הרגל.

יבלת הקורן

סוגי יבלות קורן

ישנם שלושה סוגים של יבלות קורן

  • Hard corns - שם נוסף הוא הילומה דרמוס, היבלת הזו היא הנפוצה ביותר מבין כולן. היא מתפתחת בעיקר עקב נעילת נעליים צרות שגורמות לחיכוך בצד הגבי של בהונות הרגליים או בצד החיצוני של כרית המפרק החמישי.
  • Soft corns - נקראת גם הילומה מולס, והיא נוצרת בדרך כלל מדפורמציה של מבנה מפרקי העצמות. היבלות האלו מתפתחות בעיקר בין האצבעות, אך ישנם מקרים שהן מופיעות כעור רך, אדמומי ומודלק באזור הגבי של הבהונות בכף הרגל.
  • Seed corns - היא יבלת מהסוג הפחות שכיח. היא מופיעה רק על העקב או על כרית כף הרגל, והיא בנויה ממעגל של עור נוקשה ומוקף בתוסף של כולסטרול.

סיבות וסימפטומים של יבלת Corn

יבלות נוצרות עקב תגובה של מערכת הגנה של הגוף, ומטרתה למנוע פגיעה בעור מאחר שהאזור עם היבלת עבר "התעללות" עקב החיכוך החוזר, ושפשוף הופך אותו אזור למגורה.

יבלת על מפרק הבוהן - Corn
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

הגורמים הנפוצים ביותר של יבלת קורן

 נעליים הדוקות מדי או רפויות מדי

√ עקבים גבוהים מאוד שרק מגבירים את החיכוך ומזרזים הופעת יבלות קורן וקאלוסים

√ גרביים הדוקות או גרביים עם תפר בולט.

√ עיוות הבהונות - המרטווס

√ הליכה ארוכה במורד גבעה

√ עמידה או הליכה על משטח קשה במשך זמן רב

תסמינים כוללים גידולים קשים בעור בתגובה ללחץ ישיר. יבלות יכולות להיות מאוד כואבות ומוקפות בעור מודלק ונפוח.

אבחון של יבלת הקורן

ניתן לאבחן יבלת קורן בקלות ומיד. רופא משפחה או רופא מומחה לכף רגל עשוי לגרד את האזור (ממה שנראה כמו יבלת), אם בזמן הגירוד היבלת הקשה תחשוף עוד עור קשה, מדובר ביבלת מסוג קאלוס, ובמקרה של יבלת מסוג קורן, האזור ידמם.

יבלת על מפרקי הבהונות

טיפול ביבלות Corn

אין להקל ראש ביבלות בכף הרגל ובעיקר במקרים של סוכרת, נוירופתיה וזרימת דם לקויה בכף הרגל. יבלת עלולה להגיע לעובי מסוים אשר יוצר כאב בזמן הדריכה וההליכה, זה גורם ליצירת ביומכניקה לקויה, מכיוון שהאדם שסובל מיבלת מסגל לעצמו הליכה לקויה, ועקב כך נוצרת העברת עומסים מיותרת ומוגברת לכיוון הקרסול, הברכיים והגב.

מומלץ להתחיל בטיפול באופן מידי עם הופעת הסימנים של עור קשה ולטפל בבעיה על מנת להגיע לפירוק העומס מאזור זה. בשלב מוקדם ניתן לרפד את אזור היבלת בריפוד סיליקוני:

√ במידה ומדובר ביבלת קאלוס באזור כרית כף הרגל ניתן להשתמש בכרית סיליקון רכה.

√ אם מדובר ביבלת קורנס יש לרפד בטבעת סיליקון לבהונות, כשהטבעת מעובה בחלקה העליון כדי להגן על העור הקשה מהמשך חיכוך יתר.

אין לשייף את יבלת הקורן באופן עצמאי ועליכם להתייעף עם רופא מומחה. במקרה ושייפתם באופן עצמאי את היבלת ונוצר חתך עם דם יש להיבדק כדי לוודא כי אין זיהום (בעיקר כשמדובר בכף רגל סוכרתית, נוירופתיה או זרימת דם לקויה).

אם הקורן מפריש מוגלה או נוזל צלול מדובר בזיהום ומומלץ לגשת מיד לרופא. במקרה של seed corn המתפתח בכריות כף הרגל או בעקב מומלץ להתאים מדרסים בהתאמה אישית עם מוקדי שחרור לחץ.

מניעת יבלות

יבלות קורן או קאלוס ניתן למנוע על יד הימנעות מפעילות הגורמת לחיכוך ונעילת נעליים מתאימות. יש לשים לב שהגרביים אינן הדוקות מדי ולא רפויות עם קפלים בתוך הנעל, מומלץ להשתמש בגרביים ללא תפרים.

לאנשים שסובלים מיבלות הקורן מומלץ לרכוש נעליים עם תיבת בהונות גבוהה ורחבה בהתאמה אישית. כמו כן, עדיף לקנות נעליים בסוף יום כאשר הרגליים עשויות להיות נפוחות, יש למדוד את הנעליים בשתי הרגליים ולעמוד כדי להרגיש אם הבהונות מגיעות לקצה הנעל. אם הבהונות נוגעות בקצה הנעל יש לבקש נעליים בחצי מידה או במידה יותר גדולות.

במקרים של כף רגל סוכרתית, נוירופתיה או זרימת דם לקוייה רצוי מאוד שגם הנעליים יהיו ממועטות בתפרים או ללא תפרים כלל.

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!