שחיקת סחוסים (דלקת מפרקים ניוונית)

אמנם גיל מבוגר הוא גורם סיכון עיקרי לדלקת מפרקים ניוונית של הברך, אך הבעיה מופיעה גם אצל אנשים צעירים. אצל אנשים מסוימים זה יכול להיות גם תורשתי. בנוסף, דלקת מפרקים ניוונית של הברך יכולה לנבוע מפגיעה, זיהום או אפילו מעודף משקל. מהי דלקת מפרקים ניוונית בברך, איך מטפלים בה ומה ניתן לעשות על מנת להקל על הכאב? גלו את כל התשובות כאן.

מהי דלקת מפרקים ניוונית?

דלקת מפרקים ניוונית זה מצב בו הסחוס שבין המפרקים נשחק וכתוצאה מכך נוצר חיכוך חזק יותר ולא טבעי בברך. השחיקה עלולה להגיע עד למצב בו עצמות הברך נוגעות אחת בשנייה. עקב השחיקה עלולים להיווצר עיוותים או שינויים במבנה הברך, חוסר בלימה והעברת עומסים תקינה, כאבים, נפיחות ונוקשות בתנועת הברך.

דלקת פרקים


מי סובל מדלקת מפרקים ניוונית של הברך?

אוסטיאוארתריטיס היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת מפרקים. אף על פי שהמחלה יכולה להתרחש גם אצל אנשים צעירים, הסיכוי לפתח דלקת מפרקים ניוונית עולה לאחר גיל 45. על פי הנתונים של Arthritis Foundation, יותר מ-27 מיליון אנשים בארצות הברית סובלים מדלקת מפרקים ניוונית, כאשר הברך הוא מבין המרפקים שסובלים הכי הרבה מ-Arthritis. יתרה מזאת, המחלה נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים.


מה גורם לדלקת מפרקים ניוונית בברך?

הגורם השכיח ביותר של דלקת מפרקים ניוונית של הברך הוא גיל מבוגר. אצל רוב האנשים בגיל מבוגר מתפתחת דרגה מסויימת של שחיקת מפרקים. עם זאת, ישנם כמה גורמים המגבירים את הסיכון לפתח דלקת מפרקים ושחיקת סחוסים אפילו בגיל צעיר.

גיל

היכולת לשיקום הסחוס או לשיקום המפרק יורדת ככל שאדם מתבגר.

משקל

עודף משקל מגביר את הלחץ על כל המפרקים ובמיוחד על בברכיים. כל קילו שאתם מעלים במשקל, מוסיף 3 עד 4 ק"ג של משקל עודף על הברכיים שלכם.

גנטיקה

מוטציות גנטיות שונות אצל האדם עלולות לגרום לנטייה לפתח דלקות מפרקים ניווניות או מבנה סחוסים חלש.

מין

לנשים מעל גיל 55 ישנה נטייה לפתח דלקת מפרקים ניוונית של הברך.

פציעות מתח חוזרות ונשנות

לאנשים שעוסקים במקצועות מסוימים שכוללים הרבה פעילויות שמודגשות לכיפוף וישור הברך, ​​כגון כריעה, סקווטים, או הרמת חפצים כבדים (55 ק"ג או יותר), יש סיכוי גבוה יותר לפתח דלקת מפרקים ניוונית של הברך בגלל הלחץ הקבוע על המפרק.

ספורטאים

כדורגלנים, טניסאים, כדורסלנים או אצנים שרצים למרחקים ארוכים שייכים לקטגוריית האנשים להם יש סיכון גבוה לפתח דלקת מפרקים ניוונית של הברך. על כן, ספורטאים צריכים לנקוט באמצעי זהירות כדי להימנע מפגיעות. עם זאת, חשוב לציין כי פעילות גופנית ומתונה קבועה מחזקות את המפרקים ויכולות להקטין את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית. למעשה, שרירים חלשים סביב הברך עלולים לגרום לדלקת מפרקים ניוונית.

מחלות אחרות

אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית (סוג נוסף של דלקת מפרקים) נוטים לפתח דלקת מפרקים ניוונית. אנשים עם הפרעות מטבוליות מסוימות, כגון עומס ברזל או עודף הורמון גדילה גם נכללים בסיכון גבוה יותר של דלקת מפרקים ניוונית.

שחיקת סחוסים (דלקת מפרקים ניוונית)
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
4500 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

מייצב ברך M.4®S

פרופיל המסגרת של מייצב ברך M.4®S עשוי מסגסוגת מיוחדת ודקה.
נוח ללבישה וקל משקל.
צירי physioglide העוקב אחר תנועת הברך.
מערכת Easy-Click מאפשרת גישה מהירה לנעילה ובקרת הכיפוף וישור הברך.

תוצרת: גרמניה

3300 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

תומך ומייצב את מפרק הברך ® CTi של חברת Össur האיסלנדית.

יעילות מוכחת בסביבות מאתגרות כגון ספורט ימי, ספורט מוטורי, סקי וכו'. למטופלים הדורשים את הטוב ביותר.
לרכישת מייצב ברך ® CTi בפעם הראשונה מומלץ להגיע אל אחד מסניפי "עקב אכילס" למדידה ראשונית.
3700 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

מייצב ברך - M 4 OA לתיקון ורוס / ולגוס של הברך

תחומי היישום הן דלקת מפרקים ניוונית של הברך, כאבי ברך הנגרמות עקב ברכיים עוקם הברך "ורוס" הידועה בשם ברכי 0, ועוקם הברך "ולגוס" הידוע גם בשם ברכי X.
ולגוס = עוקם לאזור הפנימי ( מדיאלי ) של הגוף.
ורוס= עוקם לאזור החיצוני ( לטראלי ) של הגוף.

0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

בלעדי בעקב אכילס - Multi Zone - smart dynamic foot Support

שנתיים של תכנונים, שרטוטים, אין ספור ווארסיות, מחשבה, התאמת החומרים וידע הולידו את המדרסים הכי חכמים שיצרנו עד היום.
החומרים מיצרים ומורכבים בגרמניה ומגיעים כמשטח ישר, ואת שאר העבודה נעשית במעבדות עקב אכילס.

מדרסים בהתאמה אישית Multi Zone

5 אזורי תמיכה ושילוב חומרים ברמות קשיחות / ריכוך.

 1. אזור העקבים מתחבר עם אזור הקשת הפנימית ויוצר צורה של "קוברה", רמת קושי 45 SHOR מה שיוצר אחיזת עקבים ותמיכה בקשת.

 2. מרכז העקבים ועד הכריות מורכב מחומר רך ובולם ברמת צפיפות של 20/25 SHOR ומאפשר בלימה ממרכז התחתון של העקבים ועד אזור הכריות.

 3. בחלקו החיצוני בין עצם הקובואיד למטטרזל ה 5 (ממש באזור המפרק של העצמות האלו) שכבה חצי קשיחה 30 SHOR והסיבה היא, מכיוון שלרוב האנשים יש עצם בולטת באזור, עצם זו היא צוואר המטטרזל ה-5 בדיוק באזור המפרק בין הקובואיד למטטרזל.

 4. אזור ארבעת הבהונות 2-3-4-5 עשויים מחומר ברמת צפיפות 30 SHOR בכדי לא לאפשר לבהונות שקיעת יתר בזמן ההליכה.

 5. והאחרון, אזור הבוהן (הלוקס), מכיוון שהבוהן תפקיד מאוד חשוב בדחיפת הרגל לצעד הבא והעומס על הבוהן הוא רב. אזור זה יהיה מחומר מיוחד בעל רכות גבוהה אך דחיסות נמוכה.   

למה צריך כל אזור בחומר ומבנה שונה?
לשם כך יש צורך לקרוא את ההסבר מטה.
3599 ₪ 4450 ₪
התקשרו ל-9418*

קרע ברצועה צולבת PCL בברך

לפני שנסביר על מייצב הברך, נסביר בקצרה על הבעיה עצמה.

קרע ברצועה צולבת אחורית של הברך מתרחש לרב מפגיעה סיבובית של מפרק הברך, למשל שינוי כיוון או עצירה פתאומית.
לדוגמה: כאשר עצם השוק יציב בחלקו התחתון אך בחלקו העליון המקורב למפרק הברך עצם השוק נע לחלקו האחורי כשעצם הירך (הפמואר) נע קדימה, במצב כזה הרצועות צולבות האחורית עלולות להימתח מעבר ליכולת והגמישות של רצועה הצולבת, ולהיקרע. 
קרע ברצועה זו הינה פציעה טראומתית עקב תנועה חדה או עקב חבלה ישירה בעוצמה גבוהה מאוד.
קרע ברצועה הצולבת האחורית שכיחה בקרב ספורטאים סקווש, כדורסל, טניס, כדורגל, סקי.
קרע ברצועה צולבת האחורית עלול ליצור תחושת חוסר יציבות של הברך, אך עם זאת, קרע אין תסמינים / סימטומים.

450 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

 מייצב ברך פעיל עם וצירים 7104 3-TEX

השילוב בין צירים ומערכת הידוק של 2 רצועות ולקרו מוסיפה ערך מוסף לתמיכה וייצובה של הברך.
אריג בעל 3 שכבות נושמות :

 • אריג חיצוני נושם.
 • פוליאוריטן כחומר מבודד בחלקו האמצעי.
 • כותנה בחלקו הפנימי אשר במגע עם העור.

תוצרת: ספרד

סוגי ארתריטיס

 • Osteoarthritis
 • Rheumatoid Arthritis
 • Gout

 דרגות שחיקה בסחוסים בברך


האוסתאו-ארתריטיס - Osteoarthritis 

האוסתאו-ארתריטיס היא אחת המחלות השכיחות שגורמות למגבלה פיזית בקרב אוכלוסייה מבוגרת, והיא גורמת לכאבים בידיים, בגב תחתון, בצוואר ובמפרקים נושאי משקל כגון: מפרק הירך, ברכיים, קרסול וכפות רגליים.


רומאטואיד-ארתריטיס - Rheumatoid Arthritis

רומאטואיד-ארתריטיס היא מחלה שלא רק משפיעה על סחוסי המפרקים, אלא גם עלולה לפגוע גם ברקמת העור, ריאות, עיניים וכלי דם. הרומאטואיד-ארתריטיס מסווג נחשב למחלה אוטואימונית (כשל במערכת החיסונית), כאשר המערכת החיסונית תוקפת את הגוף (איברים) במקום להגן עליהם. למחלה יש דפוס סימטרי, הכוונה שאם היד או הברך מעורבים במחלה אז גם היד או הברך, בהן לא אובחנה המחלה, יושפעו ממנה עם הזמן. 

מדרסים מתאימים שנבנו בצורה נכונה יכולים לחלק את הלחץ ולמנוע לחץ יתר על מפרק מסוים. מדרסים מסוג זה ניתן להשיג ב"מכון אורטופדי עקב אכילס", והם מיוצרים על ידי טכנאי אורטופדיה מוסמכים בעלי נסיון רב בהכנת מדרסים מותאמים אישית.


ממה נובעת שחיקת סחוס בברך?

אורח חיים בריא במקרים רבים מונע את התפתחות המגבלות ביכולת התנועה. בעיות במוטוריקה גורמות לקושי בפעולות הפשוטות במשך היום. פעמים רבות דלקת מפרקים נובעת משחיקת הסחוסים בברך, ולעיתים היא משמשת כמקור לכאבי גב, לכאבים בכתפיים ובמפרקים אחרים.

שחיקת הסחוס גורמת למגע של העצמות במפרק הברך, וכתוצאה מכך צצה דלקת באזור. בעקבות הדלקת נוצרים כאבים חזקים אשר מקשים על התנועה ונפיחות בברך, וכאשר המחלה מחמירה עלולים להיפגע תפקודי השריר והרצועות. בשנים האחרונות מתפתח טיפול חדשני בשחיקת סחוס בברך.


איך מטפלים בשחיקת הסחוס בברך?

ישנם לא מעט טיפולים שעוזרים לפתור את הבעיה או לשפר את המצב, והטיפול הקשה ביותר הוא ניתוח. הטיפול צריך להיבחר ולהיעשות בהתאם לגילו של האדם ולחומרת השחיקה.

תרופות

בשלב הראשון של הטיפולים מנסים קודם כל לדאוג לריסון הדלקת ולהפחתת הכאבים באמצעות משחות ותרופות. ישנן תרופות כגון ברקסין, קספו, ארקוקסיה ועוד, שמשפיעות על המפרקים ומשמשות לשיכוך הדלקת, ועקב כך מקלות על הכאב המציק בברכיים . כמו כן, קיימות בשוק משחות אשר פעולתן דומה, כמו אקסיפן וולטרן אמולג'ל. יש לציין כי טיפולים אלה אינם משפרים את שחיקת הסחוס ולא יעצרו את הידרדרותה של המחלה, הם נועדו לשפר את איכות החיים לזמן מסוים, אך ישנו צורך לבצע טיפולים נוספים.

הזרקות למפרק

השלב השני של הטיפולים עוזר לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים, כאשר הטיפול בתרופות אינו משפיע (בתנאי שהמטופל מתחת לגיל 65).  במהלך הטיפול מזריקים אל תוך המפרק חומצה היאלורונית הנמצאת בצורתה הטבעית בנוזל הברך. במקרים בהם הכאבים חזקים מאוד, מוזרקים סטרואידים לשיכוך הכאב, אך לא מומלץ להרבות בזריקות אלו.

ניתוח

התערבות מסוג זה מותאמת לפי גיל המטופל ורמת שחיקת הסחוס. אם המצב התחלתי, מבצעים ארטרוסקופיה ניתוחית – הליך המאפשר הקלה לתקופה של שנתיים עד שלוש. במקרה בו המטופל צעיר יחסית ומצבו אינו משתפר, מבצעים החלפת ברך חלקית. במקרים בהם גיל המטופל הוא 65 ומעלה והמצב חמור, מחליפים את הברך כולה במפרק מלאכותי.

טיפול חדשני בשחיקת סחוס בברך מתבצע בטכנולוגיה חדישה ומתקדמת. ניתן לתכנן את ההליך כולו באמצעות תוכנת מחשב על בסיס צילומים מתקדמים של הברך, מה שמאפשר למקם את הברך החדשה בדיוק רב יותר והדבר תורם רבות להצלחת הניתוח. בעזרת התכנון המקדים, מייצרים את מודל הברך של המטופל ואת מכשירי הניתוח השונים שנדרשים לאותו המטופל, מה שמשפר את התוצאות ואת תהליך הניתוח ומונע טעויות האנוש.


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון ויעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!