כאבים בקשת כף הרגל

מה גורם להופעת כאבים בקשת כף הרגל? מה עושים כשחווים כאבים בקשת כף רגל ימין ושמאל? כיצד לטפל בכאבים אחרי ריצה? כמה זמן צריך להחלים מהכאב ואילו אביזרים אורטופדיים יכולים לעזור לכם? כנסו ומצאו כאן את כל התשובות!

כאבים בקשת כף הרגל – גורמים, טיפול, משך ההחלמה ומניעה

אחת התופעות הנפוצות ביותר – בעיקר אצל אנשים שנוהגים לרוץ באופן קבוע – היא כאב שמתחיל לצוץ בקשת של כף הרגל. הקשת הזו נמתחת מבסיס הבהונות ועד לעקב, ומשחקת תפקיד משמעותי בכל תנועה ופעילות שאתם עושים עם כפות הרגליים. היא מסייעת למנוע זעזועים, לשאת את משקלכם, לאזן את הגוף, לייצב את התנועה ולהסתגל לשינויים בפני השטח. אם הקשת נפגעה תחושת הכאב יכולה לצוץ בעקב, אך לעיתים תוכלו להרגיש אותה גם בחלק העליון של כף הרגל או אפילו בקרסול, בברכיים, בירכיים או לאורך כל הרגל ועד הגב. הכאב יכול להחמיר בהליכה, בעמידה או לאחר פעילות שכללה את כפות הרגליים, והוא עלול גם להחמיר בבוקר מיד כשאתם מתעוררים.


מדרסים לכאבים בקשת כף הרגל

 כאבים בקשת כף רגל ימין או שמאל – גורמים נפוצים

הכאב לרוב מתחיל אחרי פציעה בשרירים, בעצמות, ברקמות החיבור או בגידים שמרכיבים את הקשת של כף הרגל. עם זאת, הוא יכול לצוץ גם כתוצאה מבעיה במבנה כף הרגל, אשר נגרמת עקב:

√ משקל עודף

√ הזדקנות

√ שימוש יתר בכף הרגל

√ בעיות נוירולוגיות

√ לחץ פיזי

√ סוכרת

√ נוירופתיה

√ דלקת מפרקים ראומטית

פלטפוס או קשת גבוהה הם דוגמאות לבעיות במבנה כף הרגל אשר גורמות לכאבים. הנה 4 כמה בעיות נפוצות שגורמות לכאבים שכאלה:

1. דורבן

זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים בקשתות של כפות הרגליים, והיא נגרמת עקב דלקת או שימוש יתר או פציעה ברקמת החיבור שנקראת פלאנטר פאסיה, אשר מחברת בין החלק הקדמי של כף הרגל לבין העקב. הבעיה הזו צצה לרוב אצל אנשים שרצים באופן קבוע, אך יכולה להתרחש גם אצל אנשים שאינם מבצעים פעילות גופנית.

2. בעיות בגיד הטיביאלי האחורי

פציעה או דלקת בגיד הזה, אשר מחבר בין שרירי כף הרגל לבין השוקיים, עלולה לגרום לפלטפוס או לפרונציה של הקרסול ולכאבים עקב חוסר היכולת של הקשת לתמוך בכף הרגל. הכאב יקרין לחלק האחורי של השוק ולחלק הפנימי של הקרסול והקשת המדיאלית, כשיתכן שהקרסול תתנפח מעט באזור התעלה הטארסלית והנביקולר. בדרך כלל הכאב מורגש במהלך פעילות גופנית כמו ריצה, אך לא אחריה.

3. תנועת יתר של כף הרגל והקרסול

במקרה שכזה החלק החיצוני של העקב נוגע ראשון ברצפה בזמן ההליכה, מה שגורם לכף הרגל להתגלגל קדימה ופנימה על הקשת, וזה משטח את כף הרגל. לאורך הזמן נוצר נזק בשרירים, בגידים וברקמות החיבור, מה שמוביל לכאב בקשת. אנשים שסובלים מזה עלולים לסבול גם מכאבים בברכיים, באגן או בגב, וכן מאצבעות פטישון או יבלות.

4. קשת גבוהה

כמו שהשם מרמז, במצב הזה הקשת גבוהה מהרגיל, וזו יכולה להיות בעיה תורשתית במבנה (למשל עקב מחלת שארקו-מארי-טות) או שהיא נגרמה בעקבות בעיה נוירולוגית כמו שבץ או שיתוק מוחין. הכאב יורגש בדרך כלל בעמידה או בהליכה, ותסמינים אחרים יכולים להיות אצבעות פטישון או יבלות קאלוס. במצב שכזה כף הרגל פגיעה מאוד לנקע.


כאב בקשת כף הרגל אחרי ריצה – איך מטפלים?

כדי לאבחן את הבעיה צריך לפנות לרופא, אשר יבצע סדרת בדיקות שיעזרו לאתר אותה. סביר להניח שהרופא יבקש מכם למתוח את כף הרגל לצדדים שונים, והוא גם יחפש סימנים לדלקות כמו אדמומיות ונפיחות. הוא אולי יבדוק גם את הרפלקסים, הקואורדינציה, שיווי המשקל וטונוס השרירים שלכם. בדיקות נוספות יכללו צילומי רנטגן, MRI, CT ואולטרסאונד.

לאחר שתתגלה הבעיה הרופא ימליץ על הטיפול המתאים, שעשוי לכלול:

√ מרשם לנעליים אורתופדיות או מדרסים שמיועדים לתמוך בקשת כף הרגל.

√ סד לילה

√ תרופות נוגדות דלקות או הזרקות קורטיזון

√ פיזיותרפיה

√ גבס

√ ניתוח

יתכן גם שהרופא ימליץ לכם לבצע שינויים בתזונה על מנת לרדת במשקל, יחד עם הימנעות לזמן מה מפעילות גופנית מאמצת, הכוללת ספורט בעצימות גבוהה, ריצה ולעיתים אף עמידה ממושכת.


מה זמן ההחלמה מכאבים בקשתות כפות הרגליים?

הזמן שייקח לכף הרגל שלכם להחלים תלוי בגורם של הכאב. לדוגמה, אם אתם סובלים מדורבן ייקח לכם בין 3-12 חודשים להגיע להחלמה מלאה. אם היו לכם כאבים בקשת הפנימית של כף הרגל שהצריכו התערבות ניתוחית, ייקח לכף הרגל כשנה לחזור לתפקוד מלא. אם עשו לכם גבס, הוא יישאר על הרגל למשך מספר שבועות עד חודשים. אם ניתן לכם מרשם למדרסים, תצטרכו להשתמש בהם כמה שיותר – סביר להניח שתצטרכו אותם למשך כל החיים כדי למנוע את הכאבים ואת החמרתם.


איך למנוע כאב באזור קשת כף הרגל?

לא תמיד נדרשת התערבות רפואית מיוחדת כדי לטפל בכאב שאתם סובלים ממנו בקשת של כף הרגל. לפעמים טיפולים ביתיים יכולים לעשות את העבודה, אך צריך להתמיד בהם. 

√ מנוחה

ברגע שבו אתם מרגישים כאבים בקשת החיצונית של כף הרגל או בקשת הפנימית, תנו לכף הרגל שלכם מנוחה ואל תפעילו עליה לחץ. הימנעו מפעילויות שדורשות קפיצה או ריצה למשך מספר ימים או אף יותר אם הכאב ממשיך. קרח יכול לעזור – הניחו אותו על הקשת של כף הרגל למשך 10-15 דקות פעמיים ביום עד שהכאב מפסיק.

√ מתיחות

אם לדוגמה יש לכם דורבן, תוכלו לנסות את המתיחה הבאה שתעזור להקל על הכאב:

1. הניחו את העקב של הרגל הכואבת על הירך, וערסלו את הבהונות עם יד אחת.

2. עם היד השנייה, לחצו את העקב בעדינות מטה.

3. כעת דחפו בעדינות את הבהונות לכיוון העקב, והישארו כך למשך 3-5 דקות.

4. עשו זאת פעם ביום או בכל פעם שאתם חשים כאב.

גם מתיחות לשוקיים יכולות להפחית את הכאבים שאתם חשים בכפות הרגליים. נסו את המתיחה הבאה:

1. עמדו במרחק זרוע מהקיר כשאתם פונים לכיוונו, והניחו את כף היד שלכם על הקיר.

2. הניחו את כף רגל ימין מאחורי השמאלית.

3. שמרו על ברך ימין ישרה ועקב ימין על הרצפה, וכופפו באיטיות את רגל שמאל קדימה.

4. אתם אמורים להרגיש את המתיחה בשוק ימין. הישארו כך למשך 15-30 שניות, ושחררו.

5. חזרו על כך 3 פעמים, ולאחר מכן החליפו רגל.

 

היעזרו באביזרים אורתופדיים

הימנעו מנעילת נעליים שאינן תומכות בכף הרגל שלכם כמו שצריך, כמו כפכפים לדוגמה, אשר עלולים להחמיר מאוד את הכאב. בנוסף הימנעו מהליכה עם רגליים יחפות, גם בתוך הבית, והעדיפו לנעול נעליים תומכות עם מדרסים בהתאמה אישית לכף הרגל שלכם. כאן במכון עקב אכילס תוכלו לרכוש כל אביזר אורתופדי שנדרש להקלה בכאב, מניעתו וטיפול בכפות הרגליים, ותוכלו לקבל הטבה דרך קופת החולים לרכישת אביזרים אורתופדיים שכאלה אצלנו.
כאבים בקשת כף הרגל
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה