שבר בעצם הסירה

חוששים כי יש לכם שבר בעצם הסירה לאחר נפילה? חשוב שתדעו כי ישנן דרכי טיפול בבעיה זו ללא ניתוח כגון קיבוע של שושר כף היד בעזרת גבס. איך לדעת איזה טיפול יעזור לכם והאם אתם באמת שברתם את עצם הסירה? קראו כבר עכשיו!

שבר בעצם הסירה

שבר בעצם הסירה ביד נחשב לאחד השכיחים ביותר, בדגש על אוכלוסיות בגילאים שבין 15 שנים ל-30 שנים. בעוד מקרים אלו שכיחים מאד בקרב גילאים אלו, ילדים בגילאי עשר ומטה כמעט ולא סובלים מאותם שברים. שבר בעצם הסירה בכף היד מסתמן כשבר השכיח ביותר בעת שמתפקסים על עצמות שורש כף היד. מה שגורם לרוב לאותו שובר שיוצר אי נוחות גדולה מאד הוא נפילות על כף היד. סיבוכים של שבר בעצם הסירה יכולים להיווצר בעת שישנה פגיעה באספקת הדם בעקבות השבר שנוצר. על כן, חשוב לפנות אל הרופא בהקדם האפשרי ולהיות תחת מעקב. במרבית המקרים, טיפול בשבר בעצם הסירה יתבצע באמצעות קיבוע של שורש כף היד במקרה של דלקת עם חבישת גבס לתקופה שבין חודשיים לארבעה חודשים.

שבר בשורש כף היד עצם הסקפואידשבר עצם הסירה בשורש כף היד
– איך זה קורה?

שבר סקפואיד מתרחש במרבית המקרים בעקבות אותו תרחיש: נפילה חדה ומשמעותית על הזרועות, או נפילה ישירה שיוצרת זעזוע ופגיעה בכף היד. נפילות שכאלו מתרחשות לרוב בעקבות פעילות גופנית, הכוללת רכיבה על אופניים, ריצה, החלקה על גלגיליות, החלקה על הקרח, כדורסל או כדורגל ולפעמים אף מדובר על נפילה תוך כדי הליכה שיוצרת את השבר. עצם הסירה נחשבת לעצם מיוחדת, זאת בעקבות אספקת הדם. בעצם הסירה אספקת הדם אל עצמות מתבצעת באופן הפוך, כלומר, שלא מהחלק הפרוקסימאלי אל החלק הדיסטאלי. זו הסיבה ששברים בעצם הסירה מגלמים בתוכם סיכונים וסיבוכים של אספקות דם.


איך מאבחנים שבר בעצם הסירה?

שברים מכל סוג בעצם הסירה, לרבות שבר מאמץ בעצם הסירה, ניתן לאבחן באמצעות תשאול המתבצע בין הרופא ובין המטופל הסובל מהכאבים. הסובלים מהשבר מלינים על כאבים ורגישויות באזור של תיבת ההרחה. לרוב הכאבים מתחזקים לאורך הבדיקה, שכן הרופא המטפל יוצר לחץ ודחיסה באזורים מסוימים, מה שיוצר כאבים. תסמינים של שבר בעצם הסירה באים לידי ביטוי אומנם בכאבים, אך מה שמקל בעיקר על אבחון השבר הוא מה שקדם לו: במרבית המקרים ידווחו אלו המלינים על הכאבים על נפילה או פציעה על הזרועות או על כף היד, כך שיהיה ניתן לקשר את הכאבים לסוג הנפילה. לצד הכאבים, יהיה ניתן להבחין גם בנפיחות ואודם. כן חשוב לדעת כי למרות שהתסמינים מאד ברורים, ישנם אלו שיהיה קצת קשה יותר לאבחן אצלם את השבר מאחר והסימפטומים אצלם מעט מתונים יותר.

לצד התשאול של הרופא, תתבצע גם בדיקת רנטגן שמטרה לאשר או לשלול את השבר. האתגר הגדול הוא להצליח לאבחן את השבר גם באמצעות אמצעים נוספים, זאת מאחר ומספר לא מבוטל של מקרים אינו מאובחן דרך צילום הרנטגן מאחר והשבר אינו עולה בצילום. ישנם מקרים בהם השבר לא יאובחן דרך הצילום, גם כשבועיים לאחר הפגיעה. במקרים בהם הסימטפומים מעידים על שבר אך הצילום לא, עדיין יומלץ על חבישת האזור בגבס עד לצילום הרנטגן הבא שיאפשר לשלול או לאשר את השבר.

שבר בעצם הסירה בשורש כף היד


איך מטפלים בשבר בעצם הסירה?

דרכי הטיפול בכאבי ידיים בכלל ובשרים בעצם הסירה משתנות בהתאם לסוג השבר וחומרתו. על כן, ישנם מקרים בהם קיבוע של שורש כף היד מסתמן כדרך הטובה ביותר. במקרים אחרים המלצת הרופא תהיה דווקא על ניתוח, מה שבמידה רבה מעניק את האפשרות שלא להיות מוגבלים על ידי גבס. המשמעות היא כי גם זמן החלמה של שבר בעצם הסירה במידה רבה מתקצר. ניתוח המון פעמים מאפשר לחזור לפעילות שגרתית מהר יותר בהשוואה לטיפולים המתבצעים באמצעות גבס. המלצות על תהליך שיקום לאחר שבר בעצם הסירה ימסרו גם הן על ידי הרופא, כאשר תחילה חשוב שלא לאמץ את כף היד – מה שיכול להגביל בפעילויות יום יומיות.

שבר בעצם הסירה
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!