תסמונת התעלה הקרפלית - CTS

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת הבעיות השכיחות ביותר של מערכת העצבים הפריפרית (ההיקפית). תסמונת התעלה הקרפלית או (CTS (Carpal Tunnel Syndrome פוגעת באיכות החיים של מיליוני אנשים ברחבי העולם, אך היא ניתנת לטיפול יעיל ופשוט יחסית כאשר מבחינים בבעיה בהקדם.

סיבות להופעת תסמונת התעלה הקרפלית

Carpal Tunnel Syndrome נוצר בעקבות לחץ במנהרת שורש כף היד (התעלה הקרפלית) שדרכה עוברים גידי השרירים הפלקסורים (המקופפים) והעצב המדיאני - median nerve. עצב המדיאני מעביר עצבוב תחושתי לאגודל, לאצבע השנייה (המורה) והשלישית (אמה) ולחצי מהאצבע הרביעית (הקמיצה), ועצבוב מוטורי למספר שרירים בכף היד.

קירות המנהרה הקרפלית הם עצמות שורש כף היד ורצועת רקמת חיבור (ליגמנט), אשר יוצרים למעשה את תקרת התעלה. מאחר שקירות המנהרה הקרפלית (עצמות שורש כף היד ורצועות רקמת החיבור) הם קשיחים, כל עליה בעומס שבתעלה תיצור לחץ על העצב התווך (המדיאני) שעובר דרכה. כביכול, הבעיה העיקרית להופעת תסמונת התעלה הקרפלית היא בעצם העומס המופעל על העצב המדיאני, כך שמדובר בנוירופתיה (פגיעה עצבית פריפרית) של עצב יחיד כתוצאה מעומס.

CTS - כאבים בשורש כף היד


מה גורם לעליית העומס בתעלה הקרפלית?

ברוב המקרים הסיבה היא במבנה האנטומי של התעלה, כלומר מדובר בתופעה גנטית - תורשתית. סיכוי של אדם בעל מבנה אנטומי צר של התעלה לפתח CTS הוא גבוה יותר. ישנן סיבות נוספות שגורמות לעלייה בעומס, והן קשורות להתפתחות תסמונת התעלה הקרפלית, כגון: השמנה ועבודה מאומצת וממושכת של היד (תנועות חוזרות ונישנות של היד).

סידנרום התעלה הקרפלית מוכר גם כמחלת עבודה בקרב אנשים אשר עבדו בתנאי עומסים פיזיים בידיים. למשל, עבודה מול מחשב ועבודה עם עכבר נחשבות למאמץ פיזי אפילו אם מדובר בהקלקה על העכבר. תופעות שגורמות לבצקות כמו הריון או תת פעילות של בלוטת התריס וסוכרת (גורמת לפגיעה עצבית) גם נחשבות לגורמי CTS. 

חשוב לציין שתסמונת התעלה הקרפלית נפוצה יותר בקרב נשים וביד הדומיננטית, אך במקרים רבים תסמונת התעלה הקרפלית מופיעה בשתי הידיים. הגברת העומס בתוך התעלה הקרפלית יוצרת הפרעה בזרימת הדם בתוך הוורידונים (כלי הדם הקטנים) המזינים את העצב המדיאני. כתגובה למצוקה זו נוצרת בעייה בהולכה החשמלית בעצב שגורמת לסימפטומים סנסורים (תחושתיים), כגון: נימול, זרמים, רדימות של כף היד, נזק למיאלין – ריקמת שומן מבודדת שעוטפת את סיבי העצב. כתוצאה מכך בהמשך עלול להיגרם נזק לתא העצב עצמו (נזק לאקסון).

סימפטומים של CTS

הסימפטום הסנסורי הוא ברוב המקרים הסימן הראשון להתפתחות CTS והוא המטריד ביותר, סימפטום זה מלווה בכאב ואי נוחות ביד ובכף היד ובהקרנה לאמה ולזרוע ובהפרעות סנסוריות, כגון:

  • נימול באצבעות
  • תחושת זרמים באצבעות
  • כף יד רדומה - הפרעות סנסוריות וכאבים שמופיעים לרוב בלילה
  • חולשה של היד.


הסימפטומים הסנסוריים מופיעים בפיזור של העצב המדיאני, כלומר באצבעות 1,2,3 ובמחצית אצבע 4, למרות שבמיקרים מסויימים הסובלים מ-CTS אינם מודעים לפיזור אופייני זה.

תסמונת התעלה הקרפלית CTS

תסמונת התעלה הקרפלית - CTS
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:

אבחון Carpal Tunnel Syndrome

אבחון נכון של תסמונת התעלה הקרפלית הוא בסיס להתאמת טיפול יעיל. מכיוון שישנן פתולוגיות נוירולוגיות אחרות העשויות לגרום לסימפטומים דומים לאלה של תסמונת התעלה הקרפלית חשוב לוודא כי לא מדובר בפתולוגיה עצבית אחרת. סימפטום זה הוא עומס שנוצר על העצב המדיאני בשורש כף היד. פתולוגיות או תופעות נוירולוגיות אחרות יכולות לתת איתותים דומים לתסמונת התעלה הקרפלית כמו למשל: 

  • לחץ על שורשי העצבים בצוואר כתוצאה מפריצת דיסק בחוליות הצוואר
  • פתלוגיות של חוט השדרה
  • נוירופתיה מפושטת אשר אינה מוגבלת רק לעצב המדיאני (נוירופתיה סכרתית או פגיעות בעצבים אחרים בגפה).

 

טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית

במקרים קלים של תסמונת התעלה הקרפלית ניתן לנסות טיפול שמרני, שמטרתו להקל על הסימפטומים, כגון שימוש בסד תמיכה לשורש כף היד המונע כיפוף ממושך של היד ולחץ על העצב.


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון ויhעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה