הלוקס ריג'ידוס - Hallux Rigidus

מחלת הלוקס ריג'דוס היא קיבוע / הקשחת התנועה של המפרק שמחבר בין המסרק לבוהן. עם זאת, הגבלה בתנועת הבוהן היא התוצאה של סימפטומים המהווים את האבחנה של הלוקס ריג'דוס.

מה זה הלוקס ריג'דוס? 

מוקר המחלה גם בשמות נוספים:

  • הלוקס לימיטוס - Hallux Limitus
  • תורף טואו - Turf Toe

ההלוקס ריג'ידוס הוא אחד מפציעות או מהבעיות הנוצרות במפרק הבוהן המחבר למפרק המסרק, כדוגמת: פציעה בססמואיד, הלוקס ולגוס.
ההלוקס ריג'דוס יכולה להיות הגבלה קלה עד קשה בתנועת הבוהן, וזאת עקב דלקת פרקים ניוונית במפרק הבוהן, שחיקה של הסחוס במפרק המסרק והבוהן הראשונה (metatarsophalangeal), אוסטאופיט, בליטה קטנה הנוצרת כתוצאה מצמיחה אנורמאלית של העצם (osteophyte).

בדרך כלל ניתן לראות את השינויים בחלקו העליון (הדורסלי) של מפרק הבוהן, מן גבעה קטנה. הסימפטומים יכולים להיות קלים וניתן להניע את הבוהן כלפי מטה בלבד (פלנטר פלקשין) ועד מצב קשה שבו לא ניתן להזיז את הבוהן כלל. המחלה מתרחשת אצל מבוגרים ומתבגרים, והיא יכולה להיות קשורה להיסטוריה של טראומה / חבלה במפרק הבוהן, למרות שברוב המקרים לא הוצגה טראומה או חבלה באזור זה.

הלוקס ריג'דוס ברוב המקרים כואב מאוד עקב הפרעה בתנועת הבוהן, והכאב מוגבר כאשר נועלים נעליים צרות או צרות עם עקבים. תפקוד תקין של מפרק הבוהן הוא קיריטי להליכה או ריצה תקינה.

הלוקס ריג'דוס

ההיסטוריה של Hallux Rigidus

בספרות המקצועית תואר Hallux Rigidus לראשונה בשנת 1887 ע"י דייויס קוילי, שהגדיר את ההלוקס פלקסוס כעיוות מבני בפלנטר פלקסיה, בפרק המסרק (המטטרסל) הראשון בחיבור למפרק הבוהן (פאלנג) הראשונה. בערך באותו הזמן (כשנה אחרי) השתמש קוטיריל במונח הלוקס ריג'דוס - Hallux Rigidus, וכך הוא מוזכר עד היום בספרות הרפואית.

אפידמיולוגיה של מחלת הלוקס ריג'דוס

ההלוקס ריג'דוס זה ההפרעה השנייה בשכיחותה של מפרק הבוהן והמסרק (ההלוקס ולגוס הוא הנפוץ ביותר). חוקרים בשם קופלין ושרונס דיווחו על ממצאים ב-110 חולים שעברו ניתוח בוהן. החוקרים ציינו כי בהערכה הסופית כ-80% מהחולים הראו מעורבות דו צידית, וב-98% מהם הייתה היסטוריה משפחתית (עבר בתורשה - בני המשפחה מדרגה ראשונה או שנייה סבלו מאותה הבעיה). בנוסף, הם הזכירו בדוח שלהם כי 62% מהחולים היו נשים, למרות שחוקרים אחרים דיווחו על דומיננטיות גברית קלה.

אטיולוגיית הלוקס ריג'דוס

הסיבה האמיתית להלוקס ריג'ידוס אינה ידועה. לרוב, טוענים כי הלוקס ריג'דוס נובע מבלאי או שחיקה של הסחוס המחבר בין מפרק הבוהן ומפרק המסרק הראשון. תאוריות רבות הוצעו לסיבתיות הבסיסית של הבעייה הזו. מחקרים אחדים אף מקשרים את הבעייה לפעילות ספורטיבית הכוללת ריצה, במקרה זה ההפרעה עלולה להיות כתוצאה מיישור יתר (hyperextension) החוזר ונשנה של מפרק הבוהן הראשון עם החלשות הדרגתית כרונית של המשטח הפלנטרי המוביל לחוסר יציבות לאחר מכן.

הלוקס ולגוס נתפס גם כבעייה או כתגובה לפגיעה / פציעה אקוטית במפרק הבוהן והמסרק הראשון, כגון: turf toe. מספר חוקרים אומרים כי פגיעה טראומטית לסחוס במפרק או טראומה חריפה (כמו turf toe), פציעה כרונית או פציעות קטנות חוזרות ונשנות, הן הגורמים הבסיסיים.

ב-1993 חוקר בשם קינגרין גילה כי מחלה אוסטאוכונדרלי (osteochondritis dissecans - OCD) מובילה להתפתחות של הלוקס ריג'ידוס. חוקר אחר בשם גודפלו טען כי התפתחות המחלה האוסטאוכונדרלית בילדות יוצרת פגם, פגיעה משנית וקריסה איטית שמובילות לתנועה חריגה בקדמת כף הרגל. חוקר אחר בשם מקמאסטר דיווח על 7 מקרים של מטופלים בגיל ההתבגרות בהם נמצא פגם במפרק הבוהן המקורב בחלקו העליון (dorsal lip of the proximal phalanx); פגם זה היה קשור לסימפטומים של הלוקס ולגוס.

תהליכים פתופיזיולוגיים 

בדומה לדלקת פרקים ניוונית בכל מפרק: שימוש יתר, פציעה או מכניקה חריגה המובילה ללחצים חריגים על הסחוס במפרק. שינויים ניווניים במפרק קשורים להתייבשות הסחוס, במשך הזמן המפרק הופך לרגיש יותר לפגיעות כתוצאה מכוחות גזירה ודחיסה באזור. כתוצאה תיווצר שחיקת סחוסים של מפרק הבוהן והופעת בליטה (osteophytes periarticular) ואוסטאיפיטים במפרק יקשו ויקבעו את המפרק.

הלוקס ריג'ידוס - Hallux Rigidus
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:

סימפטומים של הלוקס ריג'ידוס

√ כאב ונוקשות בזמן פעילות כגון: הליכה, עמידה, ריקוד וכדומה

√ כאב ונוקשות המחמירים בחילופי טמפרטורות, בעיקר בקור

√ קושי בפעילויות מסוימות כגון: ריצה, כריעת ברך ועוד

√ נפיחות ואדמומיות מסביב למפרק הבוהן

ככול שהבעייה מתקדמת יותר הסימפטומים עלולים להתפתח ולהחמיר:

√ כאבים אפילו במנוחה

√ קושי בנעילת נעליים עקב התפתחותם של זיזים (שברי סחוס) במפרק הבוהן

√ כאב עמום במפרק הירך, הברך או הגב התחתון כתוצאה משינויים בהליכה

דרגות של הלוקס ריג'דוס

דרגה 1

יישור הבוהן (דורסיפלקשן) לזווית של 30-40 מעלות. הופעת אוסטאופיט גבי. ללא שינויים אחרים במפרק הבוהן.

דרגה 2

יישור הבוהן (דורסיפלקשן) לזווית 10-30 מעלות. צמצום קל עד בינוני במבנה המשטח הסחוסי שבין מפרק המקורב של הבוהן למפרק המרוחק של המטטרסל. הופעת אוסטאופית.

דרגה 3

יישור הבוהן (דורסיפלקשין) מוגבל מתחת ל-10 מעלות. שינויים רנטגניים במפרק. כאב מתון עד חמור באופן קבוע.

דרגה 4

מפרק נוקשה ללא תזוזה. שינויים חמורים במבנה הסחוס והעצם, גופים רופפים ו-osteochondritis dissecans. כאב חזק לכל אורך התנועה במפרק

Hallux Rigidus

אנטומיית מפרק הבוהן

4 עצמות משותפות למפרק הבוהן:

1. עצם המטטרסל הראשונה - עצם זו היא הקצרה ביותר, אך היא הרבה יותר חזקה מבין שאר עצמות המטטרסל ומעוגלת בבחיבור עם מפרק הבוהן המקורב.

2. עצם הבוהן המקורב.

3 + 4. שתי עצמות ססאמואידיות במשתח הפלנטרי למפרק, אחת מדיאלית ואחת לטראלית.

השרירים והרצועות המשתתפות בתנועה:

העצמות הססמואידית קשורות בתיפקוד מפרק הבוהן והמטטרסל הראשון. מיקומם בחלק הפלנטרי של כף הרגל ממש מתחת למפרק ובתוך הגיד של שריר הפלקסור הליסיוס הקצר (flexor hallucis brevis). תפקיד הססמואיד הוא מתן תנועה חלקה למפרק הבוהן בדיוק כמו הביקה בברך שגם היא עצם ססמואידית.

טיפול בהלוקס ריג'דוס שאינו ניתוחי

משככי כאבים ותרופות אנטי דלקתיות עשויים לתשתש את הכאב. מומלץ להניח קרח על מקום הכאב. יש לנעול נעליים רחבות ובעלות תיבת אצבעות רחבה, ולהימנע מתפר בולט באזור הבליטה במפרק, תפר בולט עלול לעורר גירוי באזור.

שימו לב כי אסור שהנעל תהיה גמישה מידי באזור הכריות ולא דקה או בעלת משטח דריכה קשה, כגון: נעלי מוקסין או נעליים עם סוליית עור. מומלץ שהנעל תהיה בעלת סוליית רוקר, לדוגמה, נעלי וולדלאופר דינמיק או נעל עם סולייה עבה והכיפוף באזור תיבת האצבעות נוקשה.

אפשרות נוספת היא מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית עם קיבוע ב-RAY הראשון כדי למנוע דורסי פלקציה של הבוהן.

יש הממליצים על אמבטיית ניגוד חום וקור לסרוגין כדי להפחית את הדלקת. תצטרכו שתי גיגיות, אחת עם מים קרים ככל שתוכלו לסבול והשנייה עם מים חמים ככל שתוכלו לסבול. יש לטבול את הרגל במים קרים למשך 30 שניות, להוציא את הרגל מהגיגית ומיד להכניס לתוך המים החמים למשך 30 שניות. יש לחזור על פעולה זו במשך חמש דקות. ניתן לחזור על טיפול זה 3 פעמיים ביום. עם זאת, יש להיות זהירים ולהימנע מטמפרטורות קיצוניות במים, במיוחד אם מדובר ברגליים רגישות לחום או לקור.

מומלץ גם לעסות את מפרק הבוהן עם שמן (עדיף שמן זית) כל לילה לפני השינה. עיסוי המקום יגרום להזרמת דם לאזור ולגמישות הרצועות והשרירים.

מידע זה אינו בא להחליף או לסתור כל טיפול או הצעה של הרופא המטפל שלכם!

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה