איך לבחור נעלי ריצה?

כיצד לבחור נעלי ריצה /התעמלות / ספורט מתאימות? אילו פרמטרים משפיעים על הבחירה? כל התשובות כאן לפניכם.

איך נהוג לבחור נעליים לריצה?

הרי הפרמטרים שלנו בתור ספורטאים לא "מקצוענים" הם: 

  • שם חברה שנחשבת על ידינו כ"איכותית" (לא חשוב)
  • המראה של נעל הריצה (כמעט חשוב)
  • מדד נוחות נעלי הריצה (הכי חשוב)

 

איך לבחור נעלי ריצה

מה היא הדרך הנכונה לבחירת נעלי ריצה? 

כפות הרגלים שלנו ומנח הדריכה שלנו שונים מאדם לאדם. ישנם שלושה סוגים נפוצים של מבנה כף רגל: קשת נמוכה, קשת בינונית וקשת גבוהה. 

ישנם שלושה פרמטרים שצריכים לקחת בחשבון בעת רכישת נעלי ריצה:

1. מבנה קשתות כף הרגל - כף הרגל בנויה משלושה קשתות:

  • קשת אורכית חיצונית (לאטראלית)
  • קשת אורכית פנימית (מדיאלית)
  • קשת רוחבית ( טראנסווארס / מטטרזל)

בזמן הריצה עם נעלי ריצה יפעלו הקשתות האלו עם השרירים והגידים המחוברים אליהם כבולמי זעזועים. עלינו לקחת בחשבון כי בריצה מופעלים על הרגלים משקלים אדירים כמו כוחות גזירה של כף הרגל בתוך הנעל (חיכוך הרגל בתוך הנעל בזמן ריצה / הליכה), ומשקל הגוף אשר מוכפל בערך פי 4 עד 5 בכל פעם שהעקב מתנגש עם הרצפה (היל סטרייק), כלומר, עם משקל הגוף הוא 100 ק"ג, נכפיל בחמש נקבל כי כף הרגל שלנו סופגת חצי טון בכל דריכה בזמן ריצה. לכן יש לתמוך בקשתות אלו עם נעלי ריצה מקצועיות.

2. משקל - אנשים בעלי משקל כבד יזדקקו לסוליה בעלת משטח דריכה רחב יותר וסוליה חזקה ולא קלה מידי כדי שלא תקרוס עקב משקל עודף, אך בכל זאת צריך לקחת בחשבון גם את גובהו של הרץ .


3. פרונציה / סופינציה
- צניחה של קשת כף הרגל פנימה לכיוון מרכז הגוף (פס פלנוס / פלטפוט). הפרונציה היא פעולה פיזיולוגית וטבעית של הגוף.

בזמן ההליכה / ריצה יפעלו השרירים, הגידים ועצמות כף הרגל בצורה כזו שתימנע מהרגל צניחת יתר כלומר: בעת הדריכה על כף הרגל ימתחו השרירים והגידים הפלנטארים (בחלקו התחתון של כף רגל) בזמן שהשרירים והגידים הדורסלים (בחלקו העליון של כף הרגל) יתכווצו.
הקשתות יפתחו לאורכם ולרוחבם כפעולת בלימת עומסים.

פתיחת יתר או גמישות יתר של אותם השרירים אשר משתתפים בפעולה זאת עלולה ליצור צניחת יתר, כלומר, הקשת עוברת סף מסוים ועלולה ליצור עומסים באזור הקרסול והברכיים ולהוביל לפציעה.

סופינציה היא המנח ההפוך מפרונציה כלומר צניחת כף הרגל לחלקו החיצוני של הגוף ובדרך כלל מופיע אצל אנשים בעלי קשת גבוהה (פס קווס / הולפוס).

נוכל לאבחן כל אחד מהמנחים הללו אצלנו במכון לשם בניית מדרסים מתאימים או לחילופין לצורך התאמת נעלי ריצה לכף רגליכם.

הקבוצות העיקריות של נעלי ריצה

√ Neutral (ניטרליות)

אלו הם נעלי ריצה / נעלי ספורט קלות וללא תמיכה מדיאלית או לטראלית בסוליה. בעולם אידאלי שבו אין לאף אחד בעיות רגלים, כולנו היינו נועלים את נעל הריצה הזו. לאלו מכם אשר רצים עם מדרסים הנעל הנטראלית היא האידיאלית לכף רגלכם, מפני שהמדרס יושב על משטח ישר ולא נעזר בתמיכות חיצוניות ובכך המדרס מתפקד כראוי. הנעלים בעלות מנח ניטרלי מתאימה לאנשים הרצים נכון מבחינה פיזיולוגית וביו – מכאנית ומשקלם קל עד בינוני.

√ Stability (יציבות)

נעלי ריצה / נעלי ספורט התומכת בעיקר בחלקה המדיאלי ומונעת באופו חלקי את צניחת הקשת של כך הרגל. ברוב המקרים הסוליה בנעל Stability תהיה בעלת משטח דריכה רחב אשר תעניק לרגל צורה יציבה פחות חופש. הנעל מתאימה לבעלי פרונציה קלה, כף רגל עם קשת בנונית עד נמוכה, ומשקל בנוני גבוה.

 Motion Control (בקרת תנועה)

נעלי ריצה / נעלי ספורט שנועדה לאלו הסובלים מפרונציה משמעותית וכף רגל שטוחה. נעלי ריצה / נעלי ספורט אלו אוחזות היטב בכף הרגל ובנויה בצורה שהמבנה הפנימי של נעל הריצה דוחף את כף הרגל החוצה, בניגוד לפרונציה.


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון ויעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*
איך לבחור נעלי ריצה?
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!