דלקת בבורסה

מה היא דלקת בבורסה? מה חשוב לדעת על הסימפטומים שמופיעים בעת התפתחות הדלקת? איך מאבחנים את הדלקת וכיצד מטפלים בה ביעילות? את כל התשובות תמצאו כאן!

דלקות בבורסה הרטרוקלקניאית

נדמה כי לא צריך להוסיף עוד מילה ולשכנע לגבי החיוניות והנחיצות של הפעילות הגופנית - ידוע לכל כי היא מטיבה ומחזקת את הבריאות וגם את הנפש. יחד עם זאת, בעת שישנה פעילות יתר שיוצרת עומסים, עולה הסיכוי לפתח דלקות שונות ברקמת הבורסיטיס – הבורסה. מדובר על דלקת שמתפתחת באזורים שונים בגוף, כאשר הסימפטום המופיע הינו בדמות כאבים המשבשים את שגרת החיים ואיכות החיים של אלו הסובלים ממנה. חשוב לדעת כי הדלקת אינה מופיעה אך ורק אצל ספורטאים, אלא גם אצל אנשים המבצעים פעילויות רגילות שבשגרה במסגרת עבודתם – מקבלני בניין, דרך גננים ועד טבחים. מדובר על מקצועות בהן מתבצעות פעולות זהות שחוזרות לעצמן, מה שמגדיל את הסיכוי לדלקת.

בורסה, או בעברית "אמתחת", היא לא אחרת מרקמה המכילה בתוכה נוזל. תפקידה הרשמי של הרקמה הוא למנוע מצב של חיכוכים בין מרכיבי השלד – מגידים ועד עצמות. בפעולתה, היא מתפקדת כמעין כרית ריפוד, לרוב מסביב למפרק ובאזורים נוספים כדומת גידים ורצועות שעוברים אל מעל העצמות. בעת שישנו לחץ רב, שנגרם בין היתר בעקבות פעילות גופנית על רקמת הבורסה, הרי שנוצרת לה דלקת שבאה לידי ביטוי בכאבים.

אכילובורסיטיס

סימפטומים לדלקת בבורסה הרטרוקלקנאית: מה חשוב לדעת?

לכל דלקת סימפטומים שונים. השאלה הגדולה היא ממה נגרמת דלקת בבורסה הרטרוקלקנאית? בכל פעילות שלא תהיה – מהליכה נעימה בפארק ועד ריצת מרתון, הרי שגיד אכילס נמצא בתנועה. המנגנון בגוף פועל על מנת למנוע כמה שיותר חיכוכים של הגיד אל מול המבנים שמסביבו, ועל כן ישנן שתי בורסות של נוזלים. גורמי הסיכון להופעת דלקת וכאבים הינם פעילות גופנית קבועה המאופיינת בתנועות חוזרות, אך לא רק. כאמור, גם פעילות שגרתית המבוססת לדוגמא על ישיבה על הברכיים יכולה לעודד בורסיטיס באזור זה. כמו כן, סיבה נוספת המעודדת את הבורסיטיס היא נעליים שיוצרות לחץ על אזור גיד האכילס – אזור בו נמצאת הבורסה.

תסמינים לדלקת בבורסה סביב גיד אכילס

הדלקות בבורסה יכולות להיות כרוניות, מה שאומר כי לא מדובר על טיפול המשכיח את הסימפטומים, אלא שלא אחת מדובר על כאבים הנמשים לפרק זמן ארוך יותר. התסמינים כוללים בין היתר נפיחות, כאבים, אודם והתעבות של הבורסה. דלקת בבורסה סביב גיד אכילס - בין עצב העקב ובין גיד האכילס ישנה בורסה: מעין שט המכיל בתוכו נוזל המעניק קרקע פורייה לטובת החלקתו של הגיד מבלי שייווצר חיכוך. בעת שהבורסה דלקתית, היא גורמת לאותם התסמינים המוכרים של נפיחות וכאבים. במקרים קיצוניים, דלקת בבורסה בגיד אכילס מאופיינת גם בחום גבוהה ותחושה של צמרמורות.

זמן החלמה דלקת בבורסה סביב גיד אכילס משתנה בין סוגי הדלקות: כל עוד הדלקת הינה אקוטית ולא כרונית, הרי שניתן לטפל בה נקודתית ולהביא להחלמה בתסמינים. מנגד, דלקות כרוניות נוטות לחזור כך שהטיפול צריך להיות עקבי יותר, תוך שיש לבצע ביקורות שמטרתן לבחון את קצב ההחלמה.  כמו כן, חשוב לדעת כי לרוב יש צורך בהתערבות כירורגית. השיקום שלאחר הניתוח לרוב כולל נעילה של מגוף גבוה עם הגבהה מיוחדת לעקבים, כמו גם פיזיותרפיה ורק לבסוף שילוב של מדרסים בנעליים.

רטרו קלקנאוס בורסיטיס

איתור דלקת בבורסת הקלקנאוס – איך הוא מתבצע?

מי שחשוף לדלקת באזור כף הרגל זה בדרך כלל ספורטאים שאינם נצמדים לתכנית אימונים קבועה, אלא שהם משנים אותה בצורה רדיקלית וכך יוצרים עומסים. כמו כן, אחת השאלות שישאלו את אלו המלינים על הכאבים היא האם הם מבצעים מתיחות וחימום לפני הפעילות הגופנית, כאשר לרוב התשובה הינה שלילית. כמו כן, ישנן נעליים שלא מטיבות אלא בעיקר יוצרות לחצים וכך נוצר חיכוך על הבורסות. האיתור של הדלקת נוצר באמצעות תשאול ואיפיון הסימפטומים והכאבים: לא אחת, ישנו קושי לאבחן בין דלקת זו ובין דלקת בגיד אכילס. בעת שישנן נפיחויות, אודם וחום, כמו גם רגישות גבוהה מאד, עולה הסיכוי כי הטיפול יהיה טיפול בדלקת בבורסת הקלקנאוס. יש להדגיש כי במצבים שכאלו, ההמלצה המון פעמים היא לרכוש מדרסים אורטופדיים, שמקלים את שגרת ההליכה. יש להתייעץ עם אורתופד לגבי דרך הטיפול היעילה והמומלצת ביותר.

דלקת בבורסה
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!