הקשר בין חוסר שינה לדלקת מפרקים

חוסר שינה עלול לעורר דלקת מפרקים, אך טיפול בנדודי שינה יכול לשפר את המצב. כל מי שסובל מבעיה שכזו יודע שכאבי מפרקים עלולים להשפיע באופן משמעותי על החיים, להגביל את הניידות ולהקשות על הביצוע של המשימות היומיומיות. בנוסף, כאבים הקשורים לדלקת מפרקים עלולים להופיע גם בזמן השינה וכתוצאה מכך כאבים מתמשכים בגב, בירך, בזרועות וברגליים עלולים להוביל לשינה חסרת מנוחה.

האם חוסר שינה יכול להחמיר את דלקת המפרקים? 

ממחקרים רבים התגלה כי כמעט שניים מכל שלושה הסובלים מדלקת מפרקים מתלוננים על חוסר שינה. עם זאת, עד לא מזמן לילות חסרי שינה נתפסו כבעיה משנית וכמעט בלתי נמנעת עבור אנשים עם דלקת פרקים. כיום הרפואה הגיעה להבנה כי הבעיה היא דו סיטרית: לא רק שהכאב גורם לחוסר שינה, אלא גם חוסר השינה גורם לכאבים במפרקים ואף עלול להאיץ את הנזק למפרקים. ישנו חשש ברפואה כי הפרעות השינה מגבירות דלקת פרקים ניוונית ושגרונית, ומומחים מאמינים כי הטיפול בנדודי שינה יכול להוביל לשיפור במצב.

למה דלקת מפרקים ניוונית מושפעת משינה לא מספקת?

דלקת מפרקים ניוונית מתפתחת כאשר הסחוס שמגן על פני משטח העצמות הופך לפגום ומתחיל להתפורר או להישבר. הסיבות המדויקות אינן ידועות, אך גנים, משקל, וגיל נחשבים לגורמים העיקריים בתהליך. חלק גדול מהכאב והנפיחות נגרם ע"י מולקולות דלקתיות בגוף הנעות במפרקים. מסיבות שאינן מובנות במלואן, חוסר שינה מוביל למספר גבוה של סימני דלקת מפרקים ומחריף את הכאבים במפרקים.

אחד מהסימנים הללו הוא אינטרלוקין 1 (IL-1) אשר מופרש על ידי תאי דם לבנים. אינטרלוקין (interleukin) הוא שמם של מספר חלבונים המשתייכים לקבוצת הציטוקינים. לאינטרלויקינים שלל תפקידים חשובים במערכת החיסון. ישנם מומחים שטוענים כי ה-IL-1 הוא "הגורם העיקרי" לדלקת מפרקים ניוונית. אפילו הפרעות שינה מזעריות עלולות לגרום למערכת החיסונית "להיכנס להילוך גבוה". כתוצאה מכך המערכת החיסונית מתחילה להציף את הגוף בתאי דם לבנים בניסיון לטפל במצוקה הקשורה לאפיסת כוחות ועייפות. תאי הדם הלבנים בכמויות גדולות מתאכסנים במפרקים ויוצרים אי נוחות ושחיקה הדרגתית של הסחוס.

הפרעות שינה עלולות לשנות את המחזור הטבעי וההורמונלי של הגוף וגם להשפיע לרעה על הרמת הדלקתיות במפרקים. חלק מהסיפטומים של דלקת מפרקים ניוונית, במיוחד בשלבים המוקדמים של הדלקת, הוא תוצאה ישירה של הדלקת. על כן, אובדן של שעות שינה עלול להוביל לשחרור כימיקלים דלקתיים, וכתוצאה מכך המפרקים מחמיצים את יתרונות הריפוי העצמי של שינה טובה.

מדוע חשוב להיכנס לשינה עמוקה?

שינה טובה היא הזמן הארוך ביותר שבמהלכו יש רמות נמוכות של דלקת וההזדמנות לריפוי. בערך 15-20% מזמן השינה צריכה להיות שינה עמוקה - כשעה וחצי עד שעתיים של שינה עמוקה כל לילה. בזמן זה, הגוף משחזר את רמת האנרגיה שלו, מחזק ומאזן את המערכת החיסונית. עם זאת, על מנת להיכנס למצב של שינה עמוקה אדם צריך כ-45 דקות של שינה, ונראה ששלבים אלה מתרחשים מסיבה לא ברורה, רק במחצית הראשונה של הלילה. משמעות הדבר היא שאם בזמן השינה מתהפכים כל כמה דקות לא ניתן להיכנס למצב של שינה עמוקה.

מצב שכזה מגביר את הסימנים הדלקתיים בגוף ועלול לשבש את הפעילות ההורמונלית החיונית לריפוי משותף. ייתכן כי חוסר שינה מוריד את רמת הייצור של הורמון הגדילה האנושי, המכונה גם כ-"הורמון האב", אשר נחשב לחיוני לתהליכים רבים בגוף כגון תיקון רקמות, ויסות משקל והחלפה מתמשכת של תאי עצם וקלוגן. אף על פי שהורמון הגדילה מיוצר בכמויות קטנות במהלך היום, אך הפרץ הגדול של הורמון הגדילה מגיע ל-60 עד 90 דקות לאחר שהאדם נרדם ובתהליך השינה העמוקה.

דלקת מפרקים מדכאת את הייצור של הורמון הגדילה האנושי ושינה עמוקה מגבירה אותו, אך ללא שינה עמוקה מספקת גוף האדם לא מסוגל להפריש כמות מספיקה של הורמון הגדילה, הדבר מוביל לירידה של רקמות ותאי העצם שגורם לשחיקה באזורים משותפים. יתרה מכך, עייפות ותשישות גורמות לאנשים שסובלים מארטריטיס לחוות כאבים בעוצמה חזקה הברה יותר ואף למוגבלות בפעילות היומיומית.

האם יש הבדל בין שנת לילה לבין השינה בשעות היום?

תנועות לא רצוניות בלילה עלולות להעיר את מי שסובל מדלקת מפרקים עם כאבים עזים ותחושת פיצוח במפרק. הפרעה זו גורמת להחמרה של הכאבים ביום שלמחרת, ועקב כך יכולת התנועה של האדם פוחתת. עם זאת, הקפדה על ביצוע תנועות ופעילויות שונות מובילה להפחתה של הכאבים במפרק.

חשוב לציין כי שינה במהלך היום היא חשובה, אך היא אינה איכותית ביחס לשנת לילה. התהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים בגוף האדם במהלך השינה בלילה אינם דומים לאלו שמתרחשים במהלך שינה בשעות היום. על כן, חשוב מאוד לישון שינה ערבה בלילה, לא רק לבריאות הנפשית אלה גם לבריאות הרוחנית.

טיפים מהרמב"ם על שינה תקינה מתוך הספר הלכות דעות 

פרק ד, הלכה ד' - ה': הלכה ד

היום והלילה כ"ד שעות, די לו לאדם לישן שלישן שהוא שמונה שעות, ויהיו בסוף הלילה כדי שתהיה מתחלת שנתו עד שתעלה השמש שמונה שעות, ונמצא עומד ממטתו קודם שתעלה השמש.

הלכה ה

לא יישן אדם לא על פניו ולא על ערפו אלא על צדו, בתחלת הלילה על צד שמאל, ובסוף הלילה על צד ימין, ולא יישן סמוך לאכילה אלא ימתין אחר אכילה כמו שלש או ארבע שעות, ולא יישן ביום.

עוד מוזכר במקורות בספר קוהלת כי שנתו של אדם עמל מתוקה.

קהלת פרק ה פסוק יא:

מְתוּקָה שְׁנַת הָעֹבֵד אִם־מְעַט וְאִם־הַרְבֵּה יֹאכֵל וְהַשָּׂבָע לֶעָשִׁיר אֵינֶנּוּ מַנִּיחַ לוֹ לִישׁוֹן:


למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

הקשר בין חוסר שינה לדלקת מפרקים
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה