שבר בקרסול

איך נוצר שבר בקרסול ומי סובל מבעיה זו? איך להימנע משבר בקרסול ומה גורם לשבר מאמץ? אילו מוצרים אורטופדיים יסייעו לכם בתהליך ההחלמה משבר בקרסול? גלו עכשיו!

מה זה שבר בקרסול ואיך מטפלים בו?

כל שבר גורם לכאבים ואי נוחות בלשון המעטה, אך שבר בקרסול באופן פרטני משתק לגמרי את האדם שסובל ממנו. אם לא מטפלים בשבר שכזה, עלולים להיווצר סיבוכים ויהיו לכך השלכות משמעותיות, לכן חובה לפעול בהקדם ולטפל בו כדי להגיע להחלמה. מדובר למעשה בשבר או מספר שברים באחד או כמה משלושת עצמות הקרסול – הטיביה, הפיבולה והטאלוס, ובהחלט ניתן לטפל בשבר הזה כל עוד פועלים בזמן. אחרי טיפול שבר בקרסול החלמה היא תהליך לא פשוט, וכאן למעשה יכולות לעזור לכם סוליות ונעליים של עקב אכילס שמותאמות לכם באופן אישי ואשר תומכות בתהליך ההחלמה. אך לפני כל זה, בואו נבין בעצם מה גורם לשברים בקרסול, מה סוגי השברים הקיימים, איך מטפלים בהם וכמה זמן אורך תהליך ההחלמה.

 

מה גורם לשבר בקרסול?

שבר בקרסול נגרם בדרך כלל מתנועה סיבובית שפצעה את הקרסול במהלך הליכה או ריצה, לכן היא נפוצה במיוחד בקרב אלו שעוסקים בספורט. עם זאת, לעיתים השבר נוצר כתוצאה מטראומה, כמו למשל במקרה של נפילה על כף הרגל או תאונת דרכים. למעשה, אפילו כשעוצרים את הרכב באופן פתאומי וכשנוסעים במהירות גבוהה, ניתן לסבול משבר בקרסול בעקבות המכה שמקבלת כף הרגל, ולכן צריך להיות ערים לסימנים שמעידים על שבר שכזה במקרה שחושדים שסובלים ממנו.

 

מה גורם לשבר מאמץ בקרסול?

ישנו גם שבר מאמץ בקרסול, שבו עוד לפני שנוצר שבר בקרסול כאבים יחלו להופיע באזור. השבר יתפתח אט אט ככל שייווצר עליו עומס לאורך זמן, וזה קורה בדרך כלל כשמתחילים לעסוק בפעילות חדשה בעצימות גבוהה, למשל ריצה או למעשה כל סוג של ספורט שכולל אותה.

זה יכול לקרות גם לאדם פעיל שמגביר במהירות את עוצמת הפעילות שלו, למשל אדם שרגיל לרוץ 2 ק"מ לפתע רץ 20 ק"מ. שבר שכזה יכול להיווצר בכל אחת משלושת עצמות הקרסול, אך בעיקר בטיביה או בפיבולה, ונפוץ גם בעצם הנביקולר, שאמנם אינה חלק מהקרסול, אך נמצא בדיוק מתחת לעצם הטאלוס.


שבר תלישה בקרסול מה זה?

סוג נוסף של שבר באזור הקרסול הוא שבר תלישה, שבו הרצועה שמחברת בין עצם הטאלוס לעצם הפיבולה נפגעת. זה שבר שדומה מאוד לנקע, אלא שכאן הנקע הוא כה חזק עד שהרצועה למעשה תולשת חלק מהעצם וגורמת לשבר.

 

שבר בקרסול תסמינים ואבחנה

התסמינים הנפוצים ביותר של שברים בקרסול הם כאבים באזור הקרסול ונפיחות, ושניהם יכולים להופיע רק באזור הקרסול או להתפשט לשאר חלקי כף הרגל ואפילו עד לברך. כל כאב משבר בקרסול יחמיר כשתנסו לשים משקל על הקרסול הפצועה.

אך כשיש שבר בקרסול איך מזהים אותו באופן מקצועי? לשם כך נדרש צילום רנטגן, שבו בודקים האם אכן יש שבר, שלא כמו במקרה של נקע למשל, שבו יכולים להיות תסמינים זהים. בדיקות נוספות כמו CTאו MRIיכולות לעזור לקבוע מה בדיוק חומרת הפציעה בקרסול. בהתאם לסוג השבר, יתכן שהרופא יפעיל מעט לחץ על הקרסול כדי לעשות צילום רנטגן מיוחד, על מנת לוודא האם צריך ניתוח או לא.

כך או כך, אם הצילום אכן הראה כי קיים שבר, יש להיוועץ עם אורתופד מנתח במהירות האפשרית, מכיוון שבמקרים רבים מצריך שבר בקרסול ניתוח. חשוב שתמצאו מנתח טוב, מכיוון שאם המנתח לא יעשה את עבודתו כמו שצריך, יתכן שתצטרכו לעבור ניתוח מתקן לאחר מספר שנים. גם אם זה לא יהיה המצב, יש לניתוח כושל של שבר בקרסול סיבוכים רבים שיראו את עצמם רק לאחר זמן רב, כמו חוסר יציבות בקרסול, דלקת מפרקים בקרסול ואפילו צורך בניתוח להחלפת מפרק קרסול.

 שבר בקרסול

איך מטפלים בשבר בקרסול?

אם עצם הקרסול לא יכולה לחזור למקומה ולאחות את עצמה, צריך יהיה לעבור ניתוח, שזמן ההחלמה ממנו נע בין שבוע לשבועיים, ולעצם לוקח להתאחות בין 4-8 שבועות. אחרי ניתוח או במקרה של שבר מאמץ בקרסול טיפול המשך יהיה טיפול פיזיותרפיה, כשהוא נעשה בשני שלבים.

1. בשלב הראשון מטרת הפיזיותרפיה היא להפחית את עוצמת הכאב – את זה עושים בעזרת הידרותרפיה, עיסוי, קירור האזור ועוד... מנסים גם להוריד את הנפיחות שבאזור הקרסול, מה שמסייע להפחתת הכאבים, וכן מכוונים לשיפור טווח התנועה של הקרסול וחזרתו של המטופל לתפקוד יומיומי. בשלב זה ניתן לרכוש מגף מתנפח לאחר שבר בקרסול לתמיכה בתהליך השיקום וההחלמה מהניתוח.

2. בשלב השני מחזירים את טווח התנועה של הרגל לזה שהיה לפני השבר ומשמרים אותו, ומתחילים כבר להביא את המטופל ליכולת ללכת ללא אמצעי עזר, תוך חיזוק השרירים של הרגל הפגועה. גם במקרה של שבר תלישה בקרסול טיפול דומה יערך.

 

כמה אחוזי נכות מקבלים על שבר בקרסול?

ניתן לקבל על שבר בקרסול אחוזי נכות של עד 10% לצמיתות, ולעיתים קרובות ממליצים הרופאים לנפגעים על נעליים אורטופדיות. תוכלו לרכוש את כל האמצעים הארוטופדיים הדרושים לכם להחלמה דרכנו בהתאמה אישית.

 

שאלות שמומלץ לשאול את האורתופד המנתח

אם התגלה בצילום שאכן יש לכם שבר באחת או יותר מעצמות הקרסול והפנו אתכם לאורתופד מנתח, יש כמה שאלות שכדאי לכם לשאול אותו על מנת שתבינו כמה שיותר לעומק את מצבכם:

√ מתי אוכל להפעיל משקל על כף הרגל שלי?

√ כמה זמן ייקח עד שאוכל לחזור לעבוד?

√ האם ישנן סכנות מסוימות במידה שהקרסול לא יתאחה כמו שצריך?

√ מה הסיכונים האפשריים בשל הניתוח?

√ האם העצם שלי תישאר חלשה גם אחרי ההחלמה?

ערכו לעצמכם רשימה של שאלות שכאלה ובררו כל מה שאתם יכולים לפני שאתם מתחילים בטיפול.

שבר בקרסול
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!