שבר בכתף

איך אפשר לזהות שברים בכתף? אילו סוגים של שברים בכתף קיימים? האם כל סוג של שבר מצריך ניתוח? מה הוא הטיפול הנדרש כאשר מדובר בשבר בכתף וכמה זמן נמשכת ההחלמה? אילו תרגילים מומלץ לבצע ואילו מוצרים אורטופדיים מומלץ לרכוש לשיפור המצב? גלו כבר עכשיו!

שבר בכתף – גורמים, תסמינים, שיטות טיפול ותרגילים מומלצים

איך מזהים שבר בכתף, האם כל שבר שכזה מצריך ניתוח, כמה זמן לוקח לשבר להחלים, כיצד פיזיותרפיה עוזרת להחלמה ואילו תרגילים כדאי לבצע על מנת לסייע לכתף לחזור לעצמה? גלו את כל מה שאתם צריכים לדעת על שברים בכתף.

טראומה בחגורת הכתף זה דבר די נפוץ. הפציעות האלה נעות בין היפרדות הכתף כתוצאה מנפילה ישירות עליה במהירות גבוהה ועד לשברים בשכמות או בעצמות הבריח עקב תאונת דרכים קשה. דבר אחד הוא בטוח – שבר בכתף עלול לקרות לכל אחד במהלך החיים. מכון עקב אכילס יכול לסייע לכם בהחלמה מהשבר בעזרת שלל מוצרים אורתופדיים שמטרתם לוודא שתקופת ההחלמה תעבור מהר ובשלום, כשכל אחד מהעזרים שלנו מגיע בטווח רחב של גדלים ומאפשר לשפר את איכות חייכם באופן ניכר לאחר פציעה קשה בכתף.


אנטומיה של הכתף – בואו נכיר אותה לעומק

חגורת הכתף מורכבת מ-3 עצמות:

1. עצם הבריח – העצם הארוכה שממוקמת מעל לצלע הראשונה ומחברת את השכמות משיא הכתף לעצם החזה.

2. עצם השכם – העצם המשולשת והשטוחה שנמצאת בחלק האחורי העליון של כלוב הצלעות ומחברת את עצם הזרוע לעצם הבריח.

3. עצם הזרוע – העצם הארוכה ביותר בזרוע שנמצאת בין הכתף למרפק.

שבר בכתף ימין או שמאל יכול להיווצר בכל אחת מהעצמות האלה, כשהן מחוברות בעזרת רקמות רכות (רצועות, גידים, שרירים וקופסיות מפרקים), והן נדרשות להפעלת הזרועות.

 

סוגי פציעות בכתף – שברים, קרעים ופריקות

יש מספר סוגים של פציעות שמהן אתם יכולים לסבול בכתף. בהמשך המאמר אנחנו נתמקד בשברים בכתף בלבד, אולם חשוב להבין את המנגנונים האלה על מנת להבדיל בין שבר לבין פציעות אחרות.

שברים בכתף – שבר בכתף אצל מבוגרים בדרך כלל מתרחש בעצם הזרוע, ואצל צעירים או קשישים בעצמות הבריח. שבר בשכמות הוא נדיר מאוד.

פציעה ברקמות הרכות של הכתף – קרע ברצועות, בגידים, בשרירים או בקופסית המפרק של הכתף, למשל קרע במסובבי הכתף או קרע בלברום הכתף.

פריקות בכתף – שבר פריקה בכתף מתרחש כשהעצמות בשני צדי המפרק לא מיושרות, וזה יכול להתרחש ב-3 מפרקים שונים:

1. פריקה של מפרק שיא הכתף והבריח

2. פריקה של מפרק החזה והבריח

3. פריקה של המפרק הגלנו-הומרלי

 

סוגי שברים בכתף והגורמים להם?

שבר בעצם הבריח או שבר בכתף הומרוס (בעצם הזרוע) יכול להתרחש בעקבות מכה ישירה לאזור, בין אם מנפילה, התנגשות, תאונת דרכים וכדומה. מאחר שהשכמות מוגנות על ידי החזה והשרירים שסביבן, לא קל לשבור אותן. לפיכך שבר בשכמות ייגרם בעקבות מכה רצינית, כמו למשל כזו שיכולה להתרחש בתאונת דרכים קטלנית. שבר שכזה לרוב יתלווה גם לפציעה בחזה.

אנשים שסובלים מדעיכה במסת העצם, למשל בעקבות אוסטאופורוזיס, יכולים לסבול גם ממצב של שבר דחיסה בכתף. במקרה שכזה יהיה שינוי צורה מסוים בעצם שנגרם עקב פעולות יומיומיות ופשוטות שהעצם כבר לא חזקה מספיק כדי לתמוך בהן. שבר פתולוגי בכתף שכזה יכול להיגרם גם מגידול סרטני.

סוג נוסף של שבר באזור הכתף הוא שבר תלישה בכתף, שמתרחש עקב משיכה חזקה של הגידים שמחוברים לעצם, מה שגורם לתלישת העצם ממקומה. זה קורה לרוב בראש הזרוע, כך שהחלק העליון שלה נראה תלוש מהמקום, אולם הוא עדיין מחובר לשאר חגורת הכתף בעזרת הגידים.

לעיתים נדירות ניתן לראות אצל ספורטאים שבר מאמץ בכתף, שהוא למעשה שבר לא שלם אשר נוצר עקב הפעלת עומס יתר על העצם לאורך זמן. עם זאת, בדרך כלל נהוג לראות שבר מאמץ בשוק ובכף הרגל ולא בפלג הגוף העליון.

הסוג האחרון הוא שבר מרוסק בכתף, אשר נפוץ אצל אנשים מבוגרים. מאחר שצפיפות העצם שלהם נמוכה, כל מכה קטנה או נפילה שלא הייתה פוגעת קשה באדם אחר תגרום לריסוק של מבנה הכתף – בדרך כלל בזרוע. זה יכול לקרות גם לאנשים צעירים יותר, אולם עקב פגיעות קשות מאוד כמו תאונת דרכים.

 

שבר בכתף תסמינים כלליים

לשברים בכתפיים יש כמה תסמינים כלליים, אך בהתאם לסוג השבר יש תסמינים נוספים שיכולים להעיד עליו. שבר בכל אחד מחלקי הכתף יכלול את התסמינים הבאים:

√ כאבים באזור הכתף

√ נפיחות וחבורה בכתף

√ שבר בכתף ללא תזוזה או יכולת תזוזה של הכתף

√ תחושת התחככות של העצמות אחת בשנייה בזמן שהכתף זזה

√ שינוי צורה של הכתף

 

תסמינים לשבר בעצם הבריח

שברים בעצמות הבריח מתרחשים בדרך כלל אצל אנשים צעירים מתחת לגיל 25 או אצל מבוגרים מעל לגיל 70. על כן שבר בכתף אצל ילדים או קשישים הוא לרוב בעצם הבריח.

√ נפיחות במרכז אזור עצם הבריח

√ בליטות בעצם הבריח לאחר שהנפיחות יורדת – אלו הן למעשה קצוות השבר שמתחת לעור

√ מגבלה בתנועת הכתף, אולם לא כמו במקרה של שבר בעצם הזרוע

√ לעיתים יש בחילות, סחרחורות ואפילו מתחילים להופיע פצעונים

 

תסמינים לשבר בעצם הזרוע

השבר הזה יכול למעשה להתרחש לכל אורך הזרוע, לכן הכוונה כאן היא לחלקה העליון של הזרוע, כשזה נפוץ בעיקר אצל קשישים שסובלים מאוסטאופורוזיס ואנשים שעברו תאונת דרכים או התחשמלות.

√ נפיחות חמורה באזור הכתף

√ מגבלה רצינית בתנועה של הכתף

√ כאבים חמורים

 

תסמינים לשבר בשכמות

מאחר שהשכמות מוגנות על ידי שכבת שרירים, הפגיעה בהן היא נדירה. על כן אחד הסימנים לשבר שכזה הוא פגיעה חזקה מאוד שנוצרה למשל עקב תאונת דרכים.

√ במקרה כזה של שבר בכתף כאבים יורגשו בעיקר בזמן שאיפת אוויר

√ נפיחות באזור השכמות

√ חבורות באזור השכמות

 

איך מאבחנים שברים בכתפיים?

כדי לאבחן את השבר צריך לפנות לאורתופד מומחה לביצוע בדיקות מתקדמות, שיסייעו לקבוע את מיקומו המדויק של השבר וחומרתו. בדיקת שבר בכתף יכולה להיעשות בעזרת רנטגן, CT, MRI או אולטראסאונד של מערכת השריר-שלד (MSK). בהתאם לחומרת ומיקום השבר, ייעשו מספר בדיקות במקביל כדי לקבל לגביו את התמונה המלאה והמפורטת ביותר.

 

אם יש שבר בכתף מה עושים?

כמובן שהדבר המיידי שעליכם לעשות זה לפנות לרופא לקבלת טיפול, אולם יש כמה דברים שמומלץ לעשות עד שתגיעו אליו. ראשית, קבעו את היד שלכם במצב שבו היא נמצאת ואל תזיזו אותה. תוכלו להיעזר בכל אביזר תומך כתף. שנית, הניחו קרח על האזור כדי להפחית נפיחות ותחושת אי נוחות, אולם לא למשך יותר מ-20 דקות ולא במגע ישיר עם העור.

בין אם זה שבר בכתף שמאל או בכתף ימין, אם הבדיקות יגלו שהשבר ניתן לאיחוי ללא התערבות רפואית, הרופא יקבע לכם את הכתף. סביר להניח שתקבלו גם תרופות להפחתת הכאבים. חשוב שתימנעו מתזוזות בכתף לכל אורך תקופת ההחלמה, אולם יתכן שהרופא ימליץ לכם להתחיל להפעיל אותה מעט גם במהלכה – זאת על מנת שלא תתקשח יתר על המידה. אל תעשו זאת ללא המלצתו, שכן תזוזה מוקדמת מדי של הכתף תעכב את ההחלמה שלה.

 

מתי צריך שבר בכתף ניתוח?

מוערך כי 10-20% מהשברים בכתף מצריכים ניתוח, כששבר בזרוע כמעט אף פעם לא יצריך ניתוח, אולם שברים בעצמות אחרות בחגורת הכתף יכולים לדרוש זאת. בעבר לא היו מטפלים בשברים בשכמות בעזרת ניתוחים, אולם כיום הגישה הזו השתנתה, והצורך בניתוח נקבע על פי מידת התזוזה של העצם וההשפעה של ההחלמה על טווח התנועה של מפרק הכתף.

שבר בעצם הבריח לעומת זאת עלול להצריך לעיתים קרובות התערבות כירורגית. אם לא מעניקים לפציעת שבר בכתף טיפול בעזרת ניתוח, העצם תסבול מאי המשכיות בצורתה, ורואים את זה דרך העור. בדרך כלל מקבעים בעזרת ברגים את העצם עם פלטה מפלדת אל-חלד או טיטניום שמותאמת לצורתה. במקרים מסוימים ניתן להסיר את הפלטה אחרי שהעצם נרפאה, וזה נתון לבחירת המטופל.

 

שבר בכתף זמן החלמה ותקופת הכאבים

הניתוח משפר רבות את חיי המטופל כבר לאחר מספר שבועות או חודשים, אולם במהלך תקופת ההחלמה אי אפשר יהיה להזיז את הכתף, ולאחר ההחלמה צריך יהיה לעבור שיקום ולהשתמש באביזרים אורטופדיים לשיקום פגיעות ופציעות. אם הפציעה לא הייתה חמורה ולא הצריכה ניתוח, ניתן לחזור לתפקוד תוך 4-6 שבועות, אולם החלמה מניתוח תיקח זמן רב יותר. אחרי ניתוח שבר בכתף החלמה מלאה תצריך פיזיותרפיה עם תרגילים שמטרתם להפחית את רמת הקשיחות של המפרקים, לשפר את טווח התנועה של הכתף ולסייע למטופל להחזיר את הכוח לשרירים שבאזור.

 

מתי מתחילים לבצע פיזיותרפיה לשבר בכתף?

בעזרת טיפולי פיזיותרפיה שבר בכתף יכול להחלים באופן מלא, אולם הטיפולים האלה ייעשו רק כאשר העצם תתחיל להחלים ובליווי צמוד של פיזיותרפיסט. הטיפולים האלה יסייעו להחזיר לכתף את טווח התנועה הטבעי שלה. אם עברתם ניתוח לשבר בכתף, תתחילו בפיזיותרפיה 1-4 שבועות אחריו, בהתאם לסוג הניתוח שנעשה. אם לא היה נדרש ניתוח, הפיזיותרפיסט יחליט מה הזמן הנכון להתחיל, בהתבסס על התסמינים שאתם חווים ומצבה של העצם.

יש כמה סוגים של טיפולי פיזיותרפיה לשברים בכתף, והם כוללים:

תרגילים לשיפור טווח התנועה – שברים בעצם הזרוע מובילים לצמצום טווח התנועה של הכתף, מה שעלול לגרום למפרקים של הכתף להתקשח. הפיזיותרפיסט ישווה בין טווח התנועה של הכתף השבורה שלכם לזה של הכתף הבריאה, וכך ירכיב לכם תוכנית אימונים שתסייע להחזיר לכתף את טווח התנועה הרגיל שלה.

תרגילים לחיזוק הכתף – שרירי הכתף והגב העליון עובדים יחדיו כדי לאפשר לפלג הגוף העליון לנוע בחופשיות. מפרקי הכתף השונים מאפשרים לה לבצע תנועות לכיוונים רבים, אולם לשם כך יש לשמור על שרירי כתף חזקים. באופן פרטני, במקרה של שבר תת ראשי בכתף, השרירים שסביב הכתף נחלשים מאחר שלא משתמשים בהם כרגיל, ועל כן יש לחזק אותם. זה יכול לקחת שבועות עד חודשים.

טיפול ידני – בהתאם לשלב הריפוי של הכתף, הפיזיותרפיסט יוכל לספק לכם טיפול ידני שבו הוא יניע את מפרקי הכתף והשרירים שסובבים אותם עד כמה שנדרש על מנת לשפר את טווח התנועה, הגמישות והכוח שלהם. הטכניקה הזו מיושמת כדי להעניק טיפול למקומות שלא תוכלו לשקם בכוחות עצמכם.

 

שבר בכתף תרגילים מומלצים להחלמה

אחרי שהכתף החלימה מהשבר באופן מלא, יש כמה מתיחות שמומלץ לבצע, ולא משנה איפה היה השבר. לפניכם כמה תרגילים מומלצים על ידי פיזיותרפיסטים להחזרת טווח התנועה לכתף.

1. הניחו את היד הפגועה על משענת של כיסא, קחו כמה צעדים אחורה והתכופפו דרך האגן, בה בעת שהיד והגב שלכם נשארים ישרים. ודאו שהזרוע לא עוברת את גובה הראש שלכם.

2. אחזו מקל של מטאטא בשתי קצותיו לפני הגוף כשהידיים פונות מטה והרימו אותו מעל לראש דרך צדו של הגוף – בצד של היד הפגועה. נסו להרים את המטאטא כך כמה שיותר גבוה.

3. קחו חגורה וכרכו אותה סביב שורש כף היד הפגועה. עם היד השנייה אחזו בקצה השני של החגורה והעבירו את היד הפגועה מאחורי הגב, כך שהחגורה תעבור מעל לכתף הבריאה והיד הבריאה תאחוז בה מקדימה. כעת משכו את החגורה מטה עם היד הבריאה, מה שיגרום להרמה של היד הפגועה מאחורה.

חשוב לציין שאין לבצע את התרגילים האלה ללא הנחיה מפורשת מהפיזיותרפיסט שלכם בנוגע לכך שאתם יכולים לאמן את הכתף. סביר להניח שהוא ייתן לכם גם תרגילים משלו, ומומלץ לבצע אותם שכן הם מותאמים למצבה של הכתף שלכם. בנוסף, את המוצרים לתמיכת כתף כדאי לרכוש רק לאחר התייעצות עם מכון אורטופדי מוביל ועם מומחים בתחום.

שבר בכתף
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!