כאבים בעצם הזנב

איך מזהים כאבים בעצם הזנב, מה גורם להם ואיך נפטרים מהם? למה נשים בהריון סובלות מהכאבים הללו יותר? אילו תרגילים מומלץ לבצע להקלת הכאבים ואילו אביזרים אורטופדיים יעזרו לכם לפתור את הבעיה? גלו עכשיו!

כאבים בעצם הזנב – סיבות, טיפול ומתיחות שמקלות עליו

כל סוג של כאב עלול לגרום לנו לאי נוחות ולהפיג את שלוותנו, אך כשמדובר על כאבים בעצם הזנב, הבעיה מציקה אף יותר. זאת מכיוון שדווקא בתנוחות מרגיעות שאמורות להקל עלינו, כמו ישיבה או שכיבה, הכאב מחמיר. יתרה מכך, רבים מאיתנו מבלים את רוב זמננו בישיבה, ועל כן מדובר בכאב מעיק במיוחד, אך יש מה לעשות בנידון. אתם מוזמנים לגלות מה החשיבות של עצם הזנב לגוף, כיצד לזהות בעיות בה, למה היא כואבת לכם, אילו בעיות מחמירות את הכאבים בה, כיצד ניתן לטפל בה ואילו מתיחות אפשר לעשות בבית כדי להקל על הכאבים.


כאבים בעצם הזנב

 

מה היא עצם הזנב ומה חשיבותה?

עצם הזנב ידועה בעברית צחה כ"עצם העוקץ", ובאנגלית היא נקראת Coccyx (ידועה גם בשם Os coccyges). היא נמצאת ישירות מתחת לעצם העצה (סקרום), וזוהי למעשה העצם האחרונה בשרשרת העצמות של עמוד השדרה, כשהיא מורכבת מ-4 חוליות שהתאחו לעצם אחת, ועצם העצה היא היחידה שמופרדת מהם בעזרת מפרק סחוסי שיש לו מעט יכולת תנועה. העצם הזו היא שריד שנותר בגוף האדם מהזנב שהיה קיים בשלב מוקדם יותר בהתפתחותו.

אף על פי שעצם הזנב קטנה הרבה יותר מעצם העצה, יש לה תפקיד חשוב בנשיאת המשקל של גופנו, בייחוד בזמן ישיבה. במצב ישיבה רגיל הלחץ המופעל עליה הוא נורמלי, כלומר כך היא משמשת את תפקידה ותומכת בגוף. עם זאת, כשאתם יושבים למשל על כיסא ריקליינר למשל, הלחץ על העצם מתגבר, וכך למעשה לאורך זמן מתחילים לחוות כאב בעצם העוקץ והזנב.

כמובן שיש עוד גורמים רבים לכאבים אשר יכולים להשפיע גם על אזורים אחרים שקרובים לעצם הזנב, כמו למשל כאבים בעצם הזנב ופי הטבעת. אך לעת עתה, חשוב שתבינו שתפקידה של העצם הזו הוא לתמוך בשאר עמוד השדרה והגוף כולו. לכן כל פעולה שתעשו ואשר תפעיל עומס על העצם הזו, למעשה תפגע ביכולתה לבצע את עבודתה מבלי שתרגישו כאבים ואי נוחות.

 

למה יש כאב בעצם הזנב בישיבה?

כל בעיה באזור של עצם הזנב תתבטא בכאבים, אשר ידועים בשם Coccydynia. בעיה שכזו בדרך כל תגרום לדלקת ברקמות החיבור של עצם הזנב, ואם יש דלקת באזור עצם הזנב או עצם העוקץ כאבים יחמירו במהלך ישיבה. זה נכון כמובן גם למקרה שבו יש פגיעה פיזית בעצם הזנב שאינה מלווה בדלקת.

כאבים חזקים בעצב הזנב בישיבה עלולים להחמיר ככל שתישבו יותר במצב שמזכיר שכיבה, ואתם עלולים לסבול גם מכאב בעת מעבר ממצב ישיבה לעמידה. כדי לסייע לעצמכם לסבול פחות מכאבים, נסו להישען קדימה בזמן הישיבה, או הישענו על אחד מצדי הישבן, כך שיופעל פחות לחץ על עצם הזנב שלכם.

 

תסמינים של בעיות בעצם הזנב

במקרה של שבר או דלקת בעצם הזנב תסמינים שונים יוכלו להעיד על כך ולהתריע בפניכם שעליכם לפנות לייעוץ של רופא:

√ כאב מקומי חמור ורגישות למגע באזור עצם הזנב.

√ במקרה של טראומה, ניתן יהיה לראות חבלות באזור של עצם הזנב.

√ הכאב מחמיר לאחר ישיבה ממושכת או כאשר מופעל לחץ ישיר על עצם הזנב.

√ כאבים בזמן עשיית צרכים וצורך להתאמץ יותר לשם כך.

√ אצל נשים לעיתים יהיו כאבים בעת קיום יחסי מין.

 

איך מאבחנים בעיות בעצם הזנב?

על מנת לוודא מה הסיבה לכך שיש לכם כאבים בעצם הזנב אבחון ייעשה בעזרת בדיקה פיזית של נוירולוג ולעיתים צילום רנטגן. יתכן שהנוירולוג יצטרך לבדוק את כל עמוד השדרה, ואף לבצע בדיקה רקטלית. הבדיקה הזו תסייע לקבוע האם יש שבר שניתן לחוש והאם לחץ ישיר על עצם הזנב גורם לכאבים.

במקרים נדירים, כאשר מקור אי הנוחות אינו ידוע, מזריקים חומר הרדמה מקומי לעצם הזנב כדי לקבוע האם הכאב אכן נובע ממנו או מעמוד השדרה, כלומר האם ישנה בעיה בגב שמשפיעה שגורמת לכאבים גם בעצם הזנב. בצילום רנטגן ניתן גם כן לראות האם קיים שבר, אך לעיתים הוא לא מראה פגיעות שכאלה. על כן צריך לבצע מספר צילומים, כשרופאים רבים ממליצים לבחון את עצם הזנב הן בזמן עמידה והן במצב ישיבה כדי לקבל תמונה מלאה יותר.

 

אילו בעיות גורמות לכאבים בעצם הזנב?

ישנן 5 סיבות עיקריות שבגללן אנשים סובלים מכאב ואי נוחות בעצם הזנב:

1. פציעה, חבלה או נקע

יתכן ספגתם מכה בישבן, למשל אם החלקתם במדרגות. יש נשים שסובלים מבעיה של כאב בעצם הזנב אחרי לידה מכיוון שהעצם נדחפה אחורה אל מעבר לטווח התנועה הרגיל שלה עקב הלידה.

 

2. דלקת מפרקים בעצם הזנב

בדיוק כמו שיכולה להיות דלקת מפרקים בעמוד השדרה, כך גם עצם הזנב, שהיא חלק ממנו, יכולה להיות חשופה לבעיה שכזו, הנובעת עקב שחיקה.

 

3. זיזים גרמיים

עצם הזנב יכולה להתעבות או לגדול יתר על המידה לקראת הקצה שלה, מה שיגרום לה להתארך. במצב שכזה היא למעשה דוקרת את הרקמות שתחתיה, ממש כמו דורבן, ובדרך כלל הכאב מופיע כשיושבים או כשנשכבים.

 

4. שינויים אנטומיים בעצם הזנב

בדרך כלל העצם מופנית מעט קדימה, והתנוחה הזו יכולה להשתנות (הן קדימה יותר והן אחורה) בשל מגוון סיבות, למשל לידה או טחורים. לכן אצל רבים שסובלים מבעיות כאב בעצם הזנב טחורים הם מאפיין נפוץ, כשהם למעשה גורמים לשרירים למשוך את עצם הזנב.

 

5. זיהום או גידול בעצם הזנב

מצב שכזה הוא נדיר מאוד, אולם הוא נפוץ יותר בקרב אלו שסובלים מכשל חיסוני, אלח דם או ניתוח שנעשה בעצם הזנב.

 

למה יש כאב בעצם הזנב בהריון?

במהלך ההריון התנוחה שלכן משתנה והאגן מופנה מעט קדימה, כשההשפעה הזו מתגברת ככל שהעובר גדל ומשקלו עולה. כשהאגן נדחף קדימה הוא עלול למשוך איתו את עצם הזנב, וזה למעשה מה שגורם לכאבים. אתן תשימו לב שהכאב מחמיר לאחר ישיבה ממושכת ובמהלך התכופפות, הרמת חפצים כבדים, עלייה במדרגות או עשיית צרכים. אם יש לכן כאב בעצם הזנב בתחילת הריון, מומלץ לפנות לרופא, מכיוון שיתכן כי מדובר בבעיה אחרת שלא קשורה להריון שלכן.

 

כאבים בעצם הזנב אצל נשים שאינן בהריון

נשים רבות חוות תחושת אי נוחות בעצם הזנב גם בלי קשר להיריון ואף באופן קבוע. למעשה, אם תקשיבו לגופכן תגלו כי אתן חוות כאב בעצם הזנב לפני מחזור או במהלכו ולא בזמנים אחרים, וזה בגלל התכווצויות השרירים והנפיחות שמפעילים לחץ על שרירי העכוז. יחד עם הכאבים יתכן כי תסבלו גם מצורך להטיל שתן לעיתים קרובות מאוד, וכן מכאבים בגב וכן באזור של עצם האגן. כדי להקל על כאבים בעצם הזנב נשים יכולות להשתמש במשככי כאבים, אך במקרה של כאב שאינו עובר או אם יש חשד לפגיעה, יש לפנות לרופא.

 

איך מטפלים בכאב בעצם הזנב?

שלא כמו במקרה של עצמות שבורות אחרות, אין אפשרות לשים גבס על עצם הזנב כדי לקבע אותה. לכן רופאים ממליצים לאלו שיש להם כאבים בעצם הזנב טיפול בעזרת טכניקות שונות, כמו הבאות:

√ ישיבה על כרית U: הכרית הזו מאפשרת להפחית את הלחץ שמופעל על עצם הזנב בעת ישיבה.

√ קירור / חימום האזור: הצבת כרית חימום או קרח על האזור הפגוע יכול להפחית כאבים שנובעים עקב פגיעה פיזית. מומלץ להשתמש בקרח למשך 15-20 דקות, 4 פעמים ביום, במשך היומיים הראשונים לאחר הפציעה, ולאחר מכן להתחיל להשתמש בכרית חימום.

√ עבודה מול שולחן עמידה: אם אתם מבלים שעות רבות בישיבה מול המחשב, שקלו להתחיל להשתמש בשולחן עמידה במהלך ההחלמה של עצם הזנב שלכם. אם אתם סובלים מכאבי גב בזמן העמידה, תוכלו לנעול נעליים עם מדרסים מותאמים אישית שיוכלו לסייע להפחית אותו.

√ אכלו הרבה סיבים: אין נגד כאבים בעצם הזנב תרופת סבתא טבעיות שיוכלו לעזור, אך תוכלו להקל על עצמכם אם תאכלו מזון שיסייע למנוע עצירות. לכן אכלו יותר שעועית, ברוקולי, אבוקדו, דגנים מלאים, תפוחים ופירות יבשים.

 

תרגילים מומלצים להפגת כאבים בעצם הזנב

במחקר שנערך בשנת 2017 בהודו נמצא כי תרגילי מתיחות יכולים לסייע להפחית את הכאבים שחווים אלו שסובלים מבעיות בעצם הזנב. המתיחות האלה למעשה מגבירות את טווח התנועה של חוליות עמוד השדרה בגב העליון, אך הן גם מותחות את השריר האגסי ושריר הכסל והמותניים שבעכוז ובירך. כך למעשה התרגילים הבאים יכולים אף לסייע לכם להפחית את העוצמה של כאב בעצם הזנב מקרין לרגל, כשאלו שהתנסו בהם דיווחו כי הם הצליחו להפחית בעזרתם את הכאב גם בזמן ישיבה.

1. מתיחת שריר הכסל והמותניים

השריר הזה הוא למעשה שני שרירים שעוברים מהבטן אל האגן ומניעים את הירך. מתיחתם מאפשרת להפחית כאב שקיים בעצם הזנב, מאחר שהם מתקשחים לאחר ישיבה ממושכת.

√ כרעו ברך על הרצפה, כשאחת מכפות הרגליים נחה שטוחה על הרצפה והברך מכופפת ב-90 מעלות.

√ העבירו את משקל הרגל הקדמית אל העקב והרימו את הבהונות כך שייפנו כמה שיותר אחורה.

√ שמרו על חזה ישר והניחו את הידיים על הירך הקדמית לתמיכה בשיווי המשקל.

√ לחצו את האגן מטה והישענו מעט קדימה.

√ הישארו כך למשך 20-30 שניות, ולאחר מכן חזרו על המתיחה עם הרגל השנייה.

 

2. כריעה וסיבוב

גם התרגיל הזה מותח את שריר הכסל והמותניים, ומשפר את יכולת התנועה שלו דרך הגב התחתון. אם אתם סובלים מכאבים בגב ובמיוחד מכאבים בגב התחתון, זה עלול להשפיע על שרירי רצפת האגן, ועצם זנב מודלקת עלולה לגרום להם לפעול יתר על המידה ולהחמיר את תסמיני הכאב.

√ כרעו ברך על הרצפה, כשאחת מכפות הרגליים נחה שטוחה על הרצפה והברך מכופפת ב-90 מעלות.

√ שמרו על גוף ישר והרימו את הזרועות לצדדים עד לגובה הכתפיים.

√ לחצו את הכתפיים מטה ומנעו מהן לעלות למעלה.

√ סובבו את פלג הגוף העליון לצד שמאל עד שהזרועות נמצאות כמעט בקו ישר עם הרגליים.

√ סובבו את גופכם חזרה למרכז, ובצעו את אותה התנועה לצד ימין.

√ בצעו את הסיבובים האלה 4-5 פעמים לכל צד, וודאו שאתם מניעים את הגוף אך ורק בטווח שלא גורם לכם לכאבים.

 

3. חיבוק רגל אחת

המתיחה הזו מיועדת לשריר האגסי ושריר הכסל והמותניים ומגבירה את טווח התנועה שלהן. מקורו של השריר האגסי הוא בעצם הזנב, והוא משפיע רבות על תחושת הכאב בה ועל האפשרות שתהיה בה דלקת.

√ שכבו על הגב עם רגליים ישרות.

√ כופפו ברך אחת לכיוון החזה.

√ החזיקו את הברך ומשכו אותה בעדינות אל עבר החזה.

√ הישארו כך למשך 30 שניות, ולאחר מכן חזרו על המתיחה עם הרגל השנייה.

 

4. מתיחת השריר האגסי ושרירי הישבן בשיכול

גם המתיחה הזו משפיעה על השריר האגסי, אך משלבת בה גם מתיחה של שרירי הישבן. שרירים אלה מקושרים אף הם לעצם הזנב, כשהליכה או ריצה עלולים לגרום להם למשוך אותה.

√ שכבו על הגב.

√ הרימו את הברכיים לכיוון התקרה, בזמן שכפות הרגליים נחות שטוחות על הרצפה.

√ הניחו את הקרסול השמאלית על הירך הימנית, כשברך שמאל מכופפת ב-90 מעלות.

√ תפסו עם הידיים את ירך ימין ומשכו אותה אל עבר החזה.

√ הישארו כך למשך 30 שניות, ולאחר מכן חזרו על המתיחה עם הרגל השנייה.

 

5. תנוחת יונה

התנוחה הזו מגיעה מתחום היוגה, והיא מסייעת לשחרר את שרירי האגן, כשהיא מותחת את השריר האגסי ושרירי הישבן. שימו לב שהתנוחה הזו לא מתאימה למי שסובל מבעיות או כאבים בברכיים.

√ עמדו על ארבע, כשכפות הידיים נמצאות ישירות מתחת לכתפיים.

√ הביאו את ברך שמאל קדימה והניחו אותה לפני הידיים, כשכף הרגל נמצאת קצת מאחוריהן והקרסול פונה לכיוון עצם הירך הימנית.

√ החליקו את רגל ימין אחורה ושמרו עליה ישרה, כך שהירך פונה מטה לכיוון הרצפה וכף הרגל פונה מעלה.

√ הישענו עם פלג הגוף העליון מעט קדימה ומתחו את הראש מעלה. לחצו את כפות הידיים מטה כשהן ישרות כדי להגביר את המתיחה.

√ הישארו כך למשך 30 שניות, ולאחר מכן חזרו על המתיחה עם הרגל השנייה.

√ שימו לב שכל התרגילים האלה מתאימים גם לילדים, כך שניתן להשתמש בהם גם כדי לסייע להפיג כאב בעצם הזנב אצל ילדים. עם זאת, סביר להניח שתצטרכו להראות להם כיצד לבצע את המתיחות, לכן כדאי שתנסו לבצע אותן בעצמכם על מנת שתדעו כיצד להדריך אותם.


אילו מוצרים יכולים לסייע למנוע את הכאבים?

מאחר שהכאב מופיע בעיקר בזמן ישיבה, יש צורך להקל על הלחץ שמופעל על עצם הזנב. לשם כך תוכלו לרכוש כרית ישיבה בצורת U, שתהווה מוצר אורתופדי מושלם וקל לשימוש בכל מקום וזמן. תוכלו למצוא עוד מגוון אביזרים אורותופדיים כאן אצלנו באתר, שיסייעו לכם לטפל בשלל בעיות ולמנוע כאבים ביעילות – לא רק בהקשר לעצם הזנב, אלא בגוף כולו.

כאבים בעצם הזנב
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
229 ₪ 250 ₪
התקשרו ל-9418*

כרית ישיבה עם פתח U לכאב בקוקסי (עצם הזנב).

כאב המופיע לאחר נפילה על הישבן (טראומה מחבלה ישירה בעצם הזנב), או דלקת ברצועות הסובבות את עצם הזנב המקרינות כאב לאזור עצם ה- Coccyx (Os coccygis) ופי הטבעת. יכול גם להופיע לאחר הריון, כאבים עקב פגיעה עצבית המקרינה לעצם הזנב.

חיתוך בצורת U באמצע הכרית המשחררת את הלחץ באזור עצם הזנב.
מתאים גם לכיסא גלגלים.


מתאים למקרים כגון:

  • Coccydynia - קוקסידיניה
  • Proctalgia fugaxפרוקטאלגיה פוגאקס - כאבים באזור פי הטבעת
  • Levator ani syndrome - לבטור אני סידרום - כאב ממושך באזור הרקטלי כתוצאה מכיווץ לא רצוני של שריר ה- Levator ani.
  • Fissure - פיסורה אנאלית - בקע / סדק בפי הטבעת.
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!