פיקת הברך - Patella

פיקת הברך מוכרת גם בשמה הלועזי patella או knee cap. עצם הפיקה היא עצם ססמואידית, צורת הפיקה דומה ל"טיפה" ומיקומה בחלקו הקידמי של מפרק הברך בין עצם הפמואר (הירך) לבין עצם הטיביה (השוקה). הפיקה היא עצם ססמואידית הגדולה ביותר בגוף והיא מוטבעת בתוך גיד.


את המשטח הקידמי ניתן לחלק לשלושה חלקים:

1. השליש העליון הוא גס, שטוח, ומחוספס, הוא משמש לחיבור הגיד של השריר הארבע ראשי, ולעיתים קרובות יש exostoses ("אקזוסטוזיס - צמיחה של עצם דרך נקודת תורפה בלוחיות הצמיחה" - ד"ר יריב גולדשטיין).

2. בשליש האמצעי הוא קננקיולי - canaliculi (תעלה קטנה שנמצאת בעצמות מאובנות) וכאן מרוכזים כלי הדם.

3. השליש התחתון כולל את הקודקוד הדיסטלי, המשמש כתחל של רצועת הפיקה.

המשטח האחורי מחולק לשני חלקים:

1. שלושת רבעים העליונים יוצרת ארטיקולציה עם עצם הירך (ישנה חלוקה למדיאלי ולטרלי).

2. לרוחבו על ידי "מדף" אנכי אשר משתנה בצורה.

ברוב המיקרים משטח המפרק בחלקו המדיאלי הוא קטן יותר מאשר בלטרלי. לעיתים החלק המדיאלי של הפיקה הוא hypoplastic. במשטח התחתון ובאחורי קיימים תעלות וסקולריות (vascular canaliculi) והן מלאות ברקמת שומן הנקראת infrapatellar fat pad.

הפיקה מגנה על מפרק הברך, אבל התפקיד הפונקציונלי העיקרי שלה הוא יישור הברך. הפיקה מגדילה את המינוף שהגיד יכול להפעיל על הירך על ידי הגדלת הזווית שבה היא פועלת.

פיקת הברך - Patella
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!