מרפק טניס - Tennis Elbow

מרפק טניס - Tennis Elbow "מרפק טניס" זהו מצב כואב של אזור מוצא השרירים המיישרים את האצבעות ואת שורש היד במרפק בצידו החיצוני. הכאב גובר בפעילות של היד למשל בהרמת חפצים או כאבים במרפק בתנועות סיבוביות. תהליך דומה מופיע בצידו הפנימי של המרפק הנקרא, מרפק גולף GOLFER ELBOW.

מה זה מרפק טניס ומי סובל מבעיה שכזו? 

מרפק טניסאים ידוע גם בשם lateral epicondylitis והמצב נגרם ברוב המקרים ע"י שימוש יתר במרפק. זה לא מפתיע שטניסאים וספורטאים שצריכים לאחוז מחבט ביד סובלים מבעיה זו. עם זאת, לא רק ספורטאים סובלים מטניס אלבו, הבעיה יכולה להופיע גם אצל אנשים אשר מפעילים את המרפק יתר על המידה בעת אחיזת עכבר המחשב, הקלדה, נגרות, ציור, גריפה, סריגה וכו'...

עקב תנועות נשנות וחוזרות של השריר הלטארי באמה מתפתחת דלקת המרפק בצידו החיצוני ונוצרים כאב ורגישות בצידו החיצוני של המרפק. ישנן אפשריות טיפול רבות עבור טניס אלבו עליהן נפרט בהמשך המאמר.

מרפק טניס - Tennis Elbowתסמינים עיקריים של מרפק טניסאים

 • כאב בחלקו החיצוני של המרפק (lateral epicondyle).
 • כאב בתנועת האחיזה של היד (בדומה לתקיעת כף).
 • כאב בתנועת ישור של היד (בדומה לחבטת מחבט טניס).
 • כאב בתנות הרמה (בדומה לאחיזת ספל).
 • כאב בעת ישור של שורש כף היד.
 • חולשה של הזרוע.
 • כאב בתנועת פתיחת ידית הדלת.

הכאב דומה לסימפטום גולף אלבו (golfer's elbow), אך הגולף אלבו הוא בחלקו הפנימי של המרפק (medial epicondyle).


אנטומיה של מפרק המרפק - elbow joint

מפרק המרפק מורכב משלוש עצמות:
 • עצם הומרוס - humerus
 • עצם הרדיוס - radius
 • עצם האולנה - ulna

בחיבור של עצם ההומרס לעצם האולנה, תוכלו להרגיש שתי בליטות, אחת בחלקו החיצוני והשניה בחלקו הפנימי, בליטות אלו נקראות - epicondyle. בחלקו התחתון של המרפק ישנה בליטה שעליה נשענים כאשר מניחים את המרפק על השולחן, והיא נקראת אולקרנון - olecranon.

בחלקו החיצוני של המרפק, באפיקונדייל החיצוני (לטראלי) מתחבר לו הגיד של שריר האקסטנסור (השריר פושט שורש היד החישורי הקצר) ותפקידו ליישר את האצבעות ואת שורש כף היד. שמו הלטיני של שריר זה המעורב בהתפתחות הדלקת במרפק: Extensor Carpi Radialis Brevis או בקיצור ECRB.

מרפק טניס - Tennis Elbow
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:

מה גורם לדלקת ה"טניס אלבו"?

שימוש יתר במרפק

מחקרים רבים מראים כי הטניס אלבו נוצר עקב נזק לשריר הזרוע (extensor carpi radialis brevis (ECRB. שריר זה עוזר ביישור שורש כף היד בעת מתיחת היד אחורה (ישור - אקסטנציה) וכאשר השריר הזה נחלש משימוש יתר, נוצרים קרעים מקרוסקופיים בסיבי הגיד של שריר האקסטנסור קארפי רדיאליס בראויס, בחיבורו לעצם האפיקונדייל הלטראלי.

עקב מיקומו של השריר נוצרת חשיפה מוגברת וכתוצאה מכך - סיכון גבוה לנזקים. בזמן הכיפוף והיישור השריר מתחכך בבליטה הגרמית וזה עלול לגרום לבלאי הדרגתי של שריר ה-extensor carpi radialis brevis.

פעילות

כפי שהזכרנו לעיל במאמר זה, ספורטאים אינם האנשים היחידים הסובלים ממרפק טניסאים. לקבוצת הסיכון שייכים גם אנשים שמבצעים פעילויות חוזרות ונישנות של מפרק המרפק כחלק מעבודתם או מתחביב בהם הם עוסקים. ציירים, נגרים, שרברבים, טבחים, מכונאי רכב ואפילו קצבים נוטים לסבול ממרפק טניסאים יותר מאשר שאר האוכלוסיה.

גיל

רוב האנשים הסובלים ממרפק טניסאים הם בין גילאי ה-30 וה-50, למרות שאם גורמי הסיכון שהזכרנו בסעיף "פעילות" קיימים, הגיל אינו פקטור.

ללא סיבה:

Lateral epicondylitis עלול להופיע גם ללא שום סיבה שהזכרנו. מקרה שכזה נקרא "חתרנית" - "insidious".

אבחון מרפק טניס

מכיוון שטניס אלבו עלול להיווצר מכמה גורמים, הרופא / האורטופד יתחיל בתשאול כדי לדעת מה הגורם העיקרי לטניס אלבו במקרה הספציפי שלכם. האם הטניס אלבו נוצר עקב סוג העבודה או התחביב בהם אתם עוסקים או בגלל הפעילויות הספורטיביות שאתם מבצעים? אם הטניס אלבו נוצר עקב סוג העבודה בה אתם עוסקים יש לשקול גם אפשרות של פנייה לרופא תעסוקתי.

טניס אלבו

שימו לב כי חשוב ליידע את הרופא / האורטופד שלכם על כמה דברים על מנת להקל על תהליך האבחון:

 • פציעות או חבלות באזור המרפק שעברתם
 • היסטוריה של מחלת פרקים שגרונית
 • בעיות עיצביות
האבחון יכלול בדיקה פיזיולוגית. הרופא שלכם יבקש מכם להרים את שורש כף היד בזמן שהיד השנייה מונחת על הצד הגבי של היד ומתנגדת לתנועת ההרמה (יישור). אם אתם מרגישים כאב בעת יישור שורש כף היד באזור המרפק זה סימן לכך שאתם אכן סובלים ממרפק טניס.

להמשך האבחון הרופא יכול להמליץ על מספר בדיקות כגון:

צילומי רנטגן - X-ray

צילום רנטגן יעשה בכדי לשלול דלקת מרפקים.

הדמיית תהודה מגנטית - MRI - Magnetic Resonance Imaging

אם הרופא חושש שהסימפטומים קשורים לבעיה בצוואר, בבדיקת MRI שעליה ימליץ הרופא ניתן לאבחן אם מדובר בפריצת דיסק צווארי או בדלקת בצוואר כאשר שני המקרים האלו עלולים ליצור כאבים בזרוע.

אי.אם.גי - Electromyography - EMG

בבדיקת EMG בודקים את ההולכה החשמלית באזורים אלו ולכן הרופא יכול להמליץ על בדיקה שכזו אם ישנו חשש ללחץ על עצב באזור המרפק שמזכיר מאוד את הכאב של טניס אלבו.


האם קיים טיפול ללא ניתוח במרפק טניס? 

הטיפול הלא חודרני מהווה כ-80% עד 95% הצלחה. כמה זמן תיקח ההחלמה של כאבים במרפק בעקבות מרפק טניס? היעד הראשון בהחמלה הוא מנוחה והורדת העומס בפעילות של הזרוע הסובלת מטניס אלבו. משמעות הדבר היא שיהיה עליכם להפסיק לקחת חלק בתחביב או בספורט בהם אתם עוסקים לזמן מה, ואף בעבודה או לתקופת ההחלמה.

בנוסף, יש לקחת תרופות אנטי דלקתיות ללא סטרואידים להפחתת הכאב ולמניעת המשך הידבקות והטפשתות הדלקת, לעבור טיפולי פיזיותרפיה ולבצע תרגילים ספציפים המחזקים את שרירי הזרוע הלטראילים. הפיזיותרפיסט המטפל יבצע גם טיפול באולטר-סאטנד (US), עיסוי וכו'. יתרה מזאת, מומלץ להשתמש בחבק מרפק או רצועה למרפק כדי ליצור קומפרסיה על השריר, ובכך לצמצם את תנועת השריר ולהוריד את העומס מהגיד.

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה