כאבים בצלעות

ממה נגרמים כאבים בצלעות ואיך להבין מה הסיבה לכאב? האם זה נורמלי להרגיש כאב בצלעות אחרי אימון? איך לאבחן כאבים בכלוב הצלעות ואיך ניתן להקל עליהם? כנסו וגלו את כל התשובות כאן.

כאבים בצלעות – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול אפשריות

כאבים בצלעות יכולים להיות דוקרים, עמומים או מגרדים, ותוכלו להרגיש אותם מתחת לחזה, למעלה, למטה, מאחור בגב, בבטן, בזמן שיעול או בנשימה. כאב בצלעות יכול להתחיל עקב גורם ברור – למשל פציעה שגורמת לשבר – או שהוא יכול לצוץ סתם כך וללא שום הסבר שתוכלו לעלות עליו, כמו למשל שרירים מתוחים. הכאב יכול להתחיל באופן מידי אחרי פציעה או שיתפתח לאורך זמן, והוא גם יכול להיות סימן לבעיה רפואית שאתם לא מודעים אליה ושעליכם לטפל בה. בכל מקרה שבו אתם מרגישים כאב לא מוסבר בכלוב הצלעות, עליכם לפנות לרופא באופן מידי על מנת לוודא מה הסיבה לכך ולטפל בה.

 כאבים בצלעות

כאבים בצלעות אבחון עצמי – הגורמים האפשריים

הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים מסוג זה הם שרירים מתוחים או פגיעה בצלעות. סיבות אחרות לכאב שאתם חווים יכולות להיות:

שבר בצלעות – פגיעה פיזית בחזה עלולה לגרום לשבר, אשר יגרום לכאב חמור מאוד. לכאב תהיה נקודת מקור עיקרית אחת לאורך הצלע, והשבר עלול לגרום לשינוי צורה בבית החזה ו/או לקשיים בנשימה. נפילה חזקה או תאונת דרכים קשה עלולים לגרום למספר שברים בכלוב הצלעות בו זמנית. השבר עלול להיווצר גם בעצמות הבריח או בעצם החזה.

קונטוזיה ריאתית – יתכן שהריאות הן אלו שספגו טראומה, ובמצב שכזה תחוו גם כן כאבים בצלעות אחרי תאונה, אולם הכאבים למעשה לא קיימים בצלעות עצמן. חשוב לציין שייתכן מצב שבו ישנו שבר בצלעות וקונטוזיה ריאתית בו זמנית.

דלקת סחוס הצלע – רקמות החיבור בצלעות עלולות לסבול מדלקות ולגרום לכאבים בחזה. הסיבה לדלקת אינה ידועה.

התכווצות או הימתחות שרירים – בין כל צלע יש שריר שעלול להימתח או להתכווץ ולגרום לכאבים. הרמת משקלים כבדים או שיעול עוצמתי הם שני הגורמים העיקריים לסוג זה של כאב, והוא עלול להרגיש כמו כאב בצלעות עצמן.

פיברומיאלגיה – התסמונת הזו מאופיינת בכאבים כרוניים שמצויים במספר אזורים, ואליהם מתלווים גם הפרעות בשינה ודיכאון. היא גורמת לעיתים קרובות לתחושת כאבים בצלעות בצד ימין, שמאל, למעלה, למטה או מאחורה.

מחלה אוטואימוניתמחלות נפוצות, כמו דלקת מפרקים שיגרונית או דלקת מפרקים פסוריאטית, עלולות לגרום לכאבים באזור הצלעות. הכאב יהיה לרוב בצומת שבין הצלע לסחוס.

מחלה סיסטמית – מחלות פחות נפוצות, כמו סרטן ריאות, סרטן החזה או אנמיה חרמשית, עלולות לגרום לכאבים שמרגישים כמו כאב בעצמות הצלעות.


האם כאבים בצלעות אחרי אימון זה נורמלי?

אחרי אימון קרדיו או ריצה אתם אולי מרגישים לעיתים כאבים בשרירים הקטנים שמקיפים את הצלעות. השרירים האלה מתכווצים ונמתחים במהלך האימון, מה שעלול לגרום להם בסופו של דבר להיתפס. כאבים שכאלה לא צריכים להטריד אתכם, אך אם אתם חווים כאב בצלעות לאחר ספורט או נפילה, מומלץ מאוד לפנות לרופא כדי לוודא שאכן לא נפצעתם. כדי להימנע מכאבים בצד במהלך או אחרי אימון דאגו לשתות הרבה מים לפני ובמהלך האימון ובצעו חימום ומתיחות. כל עוד לא נפלתם או נפגעתם בחזה, הכאב הזה לא מסכן אתכם ותוכלו להמשיך להתאמן.


יש לי כאבים חזקים בצלעות מה עושים?

הכאב שאתם סובלים ממנו אולי קיים רק כשאתם עושים תנועות מסוימות, ומנגד יתכן שהוא מציק לכם גם בזמן מנוחה. יתכן גם שאתם חווים כאבים דוקרים בזמן נשימה או כשאתם נמצאים רק בתנוחה מסוימת. עליכם ליצור קשר עם רופא באופן מידי אם אתם מרגישים כאבים חמורים בזמן הנשימה או כשהגוף שלכם נמצא בתנוחה מסוימת, או באופן כללי אם אתם מתקשים לנשום.

אם אתם מרגישים לחץ בחזה יחד עם אי נוחות או כאבים בצלעות בצד שמאל או ימין או במרכז החזה, עליכם לקבל מיד טיפול רפואי, שכן ייתכן שאתם עומדים לחוות התקף לב. במצב שכזה יתכן שתחוו גם כאבים בידיים (ובפרט ביד שמאל), בכתף שמאל ובלסת התחתונה. מנגד, אם לאחרונה נפלתם וכעת אתם סובלים מכאבים וקשיים בנשימה, וכן יש סימני חבלה על החזה, יתכן שאחת הריאות שלכם ניזוקה ועליכם לקבל טיפול רפואי בהקדם.


איך מאבחנים כאב בכלוב הצלעות?

עליכם לפנות לרופא ולתאר בפניו את סוג הכאב שאתם חווים ואת התנועות שמחמירות אותו. גם סוג הכאב שאתם חווים ואזורו בכלוב הצלעות יוכלו לסייע לרופא לדעת לאילו בדיקות עליו לשלוח אתכם כדי לבצע אבחנה נכונה.

אם התחלתם לחוות כאב דוקר בצלעות לאחר פציעה, הרופא ככל הנראה ישלח אתכם לצילום רנטגן של החזה, אשר יראה האם קיים שבר או שינוי צורה בעצמות. אם יופיעו תוצאות לא שגרתיות בבדיקה, למשל מה שנראה כמו גידול, הרופא יצטרך לשלוח אתכם לבדיקות נוספות כמו MRI. סריקת ה-MRI תאפשר לרופא לבחון את אזור כלוב הצלעות, כולל השרירים שמקיפים אותו, האיברים שתחתיו והרקמות שבסביבתו.

אם אתם חווים כאב כרוני הרופא יצטרך לשלוח אתכם למיפוי עצמות. במקרה שכזה הרופא אולי יחשוד שסרטן העצמות הוא הגורם האפשרי לכאבים. בבדיקה זו יזריקו לכם כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי שיראה אזורים שבהם יש פעילות רבה של בפירוק או בניית עצם.

 

כאבים בצלעות טיפול – האפשרויות שעומדות לרשותכם

הטיפול שתקבלו יהיה תלוי בסיבה שגרמה לכאבים. אם למשל כואב לכם בצלעות עקב פציעה קלה, כמו שרירים מתוחים או חבלה, קומפרסים קרים יוכלו לעזור להפחית את הנפיחות ואת תחושת הכאב. אם לעומת זאת אתם חווים כאבים חזקים, הרופא ירשום לכם טיפול תרופתי שמטרתו להפחית את הכאב.

אם התרופות לא יעזרו הרופא אולי ירשום לכם גם חגורת גב או  חגורת צלעות, שהיא תחבושת אלסטית גדולה שתכרכו סביב החזה והגב. מטרתה היא להחזיק את אזור כלוב הצלעות חזק ולמנוע החמרה של הכאבים ואת הכאבים עצמם. תוכלו לרכוש חגורה שכזו כאן באתר עקב אכילס לפי מידה.

אם הסיבה לכאב היא סרטן, הרופא יסביר לכם על דרכי הטיפול האפשריות בהתבסס על סוג הסרטן שממנו אתם סובלים. חשוב לוודא מה מקור הסרטן – האם הוא התחיל בכלוב הצלעות או התפשט לשם מאזור אחר בגוף – על מנת שניתן יהיה לספק לכם טיפול מתאים. יתכן שהרופא יציע לבצע ניתוח כדי להסיר גידולים לא שגרתיים או עבור ביופסיה.

במקרים מסוימים לא ניתן יהיה להסיר את הגידול עם ניתוח או שזה יהיה מסוכן מדי. במצב שכזה הרופא יציע לכווץ את הגידול בעזרת כימותרפיה או טיפולי הקרנות. ברגע שהגידול יהיה קטן מספיק ניתן יהיה להסיר אותו בעזרת ניתוח.

 

כאבים בצלעות זמן החלמה – למה לצפות?

אם סבלתם משבר בצלע, ייקח לכם כ-6 שבועות להחלים ממנו. אם האיברים הפנימיים שלכם נפגעו כנראה תצטרכו להישאר זמן מה בבית החולים, אך לעיתים אפשר לצאת להחלמה בבית. רוב האנשים שעברו שבר בצלע לא צריכים לעבור ניתוח. ככל הנראה לא תצטרכו חגורת חזה במכון אורתופדי עקב אכילס, מאחר שהיא עלולה להקשות על הנשימה שלכם. סביר להניח שהרופא שלכם ימליץ לכם להישאר פעילים ולא לנוח במיטה למשך כל היום, אולם במהלך תקופת ההחלמה תצטרכו להימנע מתנועות שגרומות ללחץ או לכאב בצלעות. זה כולל פעולות דחיפה או משיכה וכן הרמת חפצים כבדים.

 לתשומת לבכם!

 יש לפנות מיד למוקד רפואי במקרה ואתם חשים בתסמינים הבאים עכב שבר בצלעות:

  • קוצר נשימה
  • הגברת כאבי החזה עם נשימה
  • סחרחורת, חולשה או עילפון
  • התפתחות או החמרה של כאבי בטן
  • הכאב באזור הפגוע מתגבר
  • חום של 38 מעלות ומעלה
  • צְמַרמוֹרֶת

 

כאבים בצלעות
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה