כאבים באגן

מה הסיבות לכאבים באגן, מה התסמינים ואיך אפשר להקל על הכאב ולהיפטר ממנו? מתי כדאי לפנות לרופא? אילו אביזרים אורטופדיים יעזרו לכם להתגבר על הכאב באגן? גלו עכשיו!

כאבים באגן – הסיבות, התסמינים ודרכי הטיפול

כאבים באזור האגן מתוארים לרוב ככאבים עמומים או כמעין תחושת לחץ באזור שמתחת לטבור וסביב המפשעה. הכאבים עלול להיות מתמשכים או שתחוו כאבים פתאומיים באגן שבאים והולכים, ויכולים להתלוות אליהם גם תסמינים נוספים כמו דימום וגינאלי או כאבים בגב התחתון. בעוד שבדרך כלל הכאב הזה מאפיין מצבים ותהליכים שמשפיעים על מערכת הרבייה של הנשים, כמו למשל אנדרומטריוזיס או היריון חוץ רחמי, רבות מהסיבות לכאב עלולות להתקיים הן אצל נשים והן אצל גברים. במקרים מסוימים, בהם יש פגיעה פיזית באגן, יידרש תהליך שיקומי שיצריך אביזרים אורתופדיים שמטרתם לסייע לכם להתגבר על הכאב, ותוכלו לרכוש אביזרים שכאלה כאן במכון עקב אכילס.

 כאבים באגן

כאבים באגן סיבות אפשריות

הכאבים שבאגן יכולים להיות קשורים לאחת ממערכות הגוף הבאות:

√ מערכת הרבייה – גם אצל נשים וגם אצל גברים.

√ מערכת העיכול – לדוגמה אפנדיציט, תסמונת המעי הרגיז או עצירות.

√ מערכת התנועה – בעיות שקשורות לשלד, לשרירים ולרקמות החיבור.

√ מערכת השתן – לדוגמה אבנים בכליות או זיהום בדרכי השתן.

הכאב עצמו הוא רק תסמין אחד מבין אחרים שעשויים להתלוות אליו, לכן מומלץ לבדוק האם אתם סובלים גם מתסמינים אחרים כדי לדעת כיצד יש לטפל בכאב או לאיזה רופא כדאי לפנות.

 

כאב אגני בהקשר של מערכת התנועה

על אף שישנן שלל בעיות במערכות השונות שעלולות לגרום לכאבים באזור האגן, מה שמעניין אותנו כאן הוא כאב שנובע מבעיה במערכת התנועה. האגן הוא אזור מורכב מאוד מבחינה מבנית, כשיש בו מבנה עצמות מסובך והרבה שרירים, רקמות חיבור וגידים. אם ישנה בעיה כלשהי באחד מהחלקים האלה אתם עלולים לחוות כאב אגני כרוני, אולם ישנן 2 סיבות נפוצות לתופעה שכזו:

1. אי תפקוד רצפת האגן – יתכן ששרירי האגן חלשים, צמודים או שקיימת בעיה בתפקוד של עצמות המפרקים באגן ובירך, בגב התחתון או יש לכם כאבים בעצם הזנב. פרט לכאב כרוני וכאבים במהלך קיום יחסי מין, המצב הזה עלול לגרום גם לבריחת שתן, בריחת צואה וצניחת איברי האגן. שלושת הסימנים האחרונים האלה מעידים בבירור על הבעיה.

2. כאב בעצם הכסל – העצם הזו היא העליונה והגדולה ביותר באגן, וכשישנה חולשה בשרירי הגב, הירך או הבטן, או במצב שבו ישנה דלקת בגידים וברקמות החיבור באזורה, למשל דלקת במפרק הירך, עלולה להיווצר בה גם תחושת כאב ובמיוחד כאבים באגן בהליכה.

סיבה נוספת שצריך לציין היא כמובן שבר באגן, אולם היא כלל לא נפוצה. שבר שאינו חמור ושנוצר לדוגמה עקב נפילה במהלך ריצה יחלים מעצמו תוך מספר שבועות, אך שבר רציני שנוצר עקב תאונת דרכים או נפילה מגובה עלול להיות מסכן חיים, מאחר שעלול להתלוות אליו גם נזק לאיברים הפנימיים שעליהם האגן מגן. יתכן גם שהכאב נובע מבעיה בגב שנקראת דלקת שדרה מקשחת, שעלולה להתפשט אל עבר האגן וגורמת בעיקר לתחושת כאבים באגן אחרי שינה.

 

מתי צריך לפנות לרופא בנוגע לכאב באגן?

אם אתם חווים כאב פתאומי וחמור באזור האגן עליכם לפנות באופן מידי לרופא. יתכן שהסיבה לכאב היא דלקת בתוספתן, הריון חוץ רחמי או תסביב שחלה, וכל אלו הם מצבים מסכני חיים שדורשים ניתוח דחוף.

אם מנגד יש לכם כאב כרוני או כאב שמחמיר לאורך הזמן ובמצבים מסוימים, למשל כאבים באגן בזמן ישיבה, גם במקרה שכזה עליכם לפנות לרופא כדי לקבל אבחנה וטיפול מתאימים. בעיות רבות שקשורות לאגן עלולות להחמיר עם הזמן אם לא מטפלים בהן, ולכן אל תתעלמו מכאבים שגורמים לכם לסבול לאורך זמן.

יחד עם זאת, כאבים באגן לאחר נפילה או תאונה עלולים לרמוז על שבר או פגיעה רצינית שמחייבת בדיקה רפואית. לכן אם עברתם פגיעה שכזו, אל תתעלמו משום כאב שאתם חווים ופנו מיד לרופא.

 

איך מאבחנים כאב באזור האגן?

מאחר שיש סיבות רבות מספור לכאבים בחלק זה של הגוף, הרופא שתפנו אליו יצטרך לערוך מספר בדיקות, אותן הוא יבחר על פי התסמינים שתחוו בנוסף לכאב. ראשית הוא יבדוק את ההיסטוריה הרפואית שלכם וישאל אתכם מתי הכאב התחיל, מה מעורר אותו – למשל כאבים באגן בשכיבה –מה משכך אותו וכמה זמן אתם סובלים ממנו. הרופא יצטרך לדעת גם האם בהיסטוריה המשפחתית שלכם יש מקרים של מיומה ברחם (שרירן ברחם), סרטן וכדומה. יתכן שתצטרכו לספק מידע בנוגע לפעילות המינית שלכם, מאחר שהכאב עלול לנבוע ממחלת מין.

הבדיקה הפיזית היא חלק קריטי באבחון – במיוחד אצל נשים. הבדיקה מאפשרת למצוא חריגות מסוימות, למשל גושים או רכות באזורים מסוימים באגן, ובפרט במערכת הרבייה. הרופא יבקש גם לבדוק את אזור הבטן התחתונה והגב התחתון (שם נמצאות הכליות) כדי לוודא איפה כואב לכם והאם מקור הכאבים מגיע משם. ציינו אם אתם חווים גם כאבים באגן וברגליים או מנגד באגן ובגב, שכן זה יעזור לרופא למקד את האזור הבעייתי והסיבות האפשריות לכאב.

לאחר מכן הרופא יפנה אתכם לבדיקות נוספות בהתאם לחשדות שלו:

1. קולונוסקופיה למציאת גידולים, חסימות או תופעות חריגות במעיים.

2. סיגמואידוסקופיה לבדיקת החלק התחתון של המעי או דימום.

3. בדיקת שתן להערכת מצב הכליות ודרכי השתן.

4. בדיקת אגן ומשטח נרתיק לתרבית כדי לזהות זיהומים, ולעיתים גם בדיקת פאפ לגילוי תהליכים ממאירים.

5. דימות בעזרת אולטראסאונד או CT כדי לראות את מצבו של האגן והאיברים שבאזורו.

 

איך מטפלים בכאבים באגן?

יש סוגים רבים של טיפולים לאגן בהתאם לסיבה שגורמת לכאבים. לדוגמה בזיהום בדרכי השתן או במקרים מסוימים של כאבי פרקים באגן מטפלים בעזרת אנטיביוטיקה, ואילו הריון חוץ רחמי, אפנדיציט או סרטן דורשים ניתוח.

במקרה של פציעה הטיפול תלוי בחומרתה; עבור שברים קטנים נדרשת רק מנוחה במיטה יחד עם טיפול תרופתי, פיזיותרפיה ואף שימוש בקביים לצורך הליכה, כשההחלמה אורכת עד 12 שבועות ורק לעיתים רחוקות נדרש ניתוח; שברים רציניים לעומת זאת כוללים מספר עצמות שבורות ועלולים להיות מסכני חיים, כי יתכן שישנו דימום פנימי או נזק לאיברים הפנימיים. שבר רציני דורש התערבות ניתוחית ותקופת שיקום ארוכה שכוללת פיזיותרפיה.

אם אכן נדרש ניתוח, הרופא המנתח יחזיר את עצמות האגן למקומן בעזרת ברגים ולעיתים עם פלטה. אם מדובר באדם צעיר ופעיל ובשבר שלא זז יותר מדי ממקומו, ניתן יהיה להשתמש רק בברגים, אולם אם מדובר באדם מבוגר שאינו פעיל ובשבר חמור, צריך יהיה לשלב גם מתקן ממתכת.

 

מה תקופת ההחלמה אחרי פציעת אגן?

מה שישפיע על תקופת ההחלמה זה בעיקר רמת השבר, אך גם גילכם, רמת הכושר הגופני שלכם והיעדר מחלות אחרות שעלולות להשפיע על עצמות האגן. שברים קלים יחלימו מעצמם תוך 6-12 שבועות, ואילו שברי מאמץ יחלימו תוך 4-6 שבועות עם מנוחה. יתכן שתחוו כאבים באגן בלילה במהלך ההחלמה, והרופא שלכם יספק לכם טיפול תרופתי נגד הכאב.

במקרה של שבר רציני סביר להניח שתצטרכו לעבור פיזיותרפיה למשך תקופה ממושכת, ויתכן גם שתחוו כאבים כרוניים, אשר יצריכו מכם לפנות לרופא כדי ללמוד כיצד לטפל בהם בעזרת אביזרים אורתופדיים שונים.

כאבים באגן
אתם מוזמנים ליצור קשר:
זקוקים לאביזר אורטופדי? גרביים אלסטיים? מעוניינים לקבוע תור לאבחון והתאמת מדרסים? השאירו פרטים למענה מהיר:
המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
רוצה לקבל פרטים על מוצר זה