שחיקת סחוסים - ארתריטיס

אמנם גיל הוא גורם סיכון עיקרי לדלקת מפרקים ניוונית של הברך, אך מופיע גם אצל אנשים צעירים. עבור אנשים מסוימים, זה עשוי להיות תורשתי. עבור אחרים, דלקת מפרקים ניוונית של הברך יכולה לנבוע מפגיעה או זיהום או אפילו מעודף משקל. הנה תשובות לשאלות שלך על דלקת מפרקים ניוונית בברך, כוללים איך זה טופל ומה אתה יכול לעשות בכדי להקל על הכאב.
רפאל קייקוב

מהי דלקת מפרקים ניוונית?

דלקת פרקים ניוונית, הוא מצב בו הסחוס שבין המפרקים נשחק וכתוצאה מכך נוצר חיכוך חזק יותר ולא טבעי בברך השחיקה עלולה להגיע עד למצב בו הצמות הברך נוגעות אחת דלקת פרקיםבשנייה. עקב השחיקה עלולה להיווצר עיוותים או שינויים במבנה הברך, חוסר בלימה והעברת עומסים תקינה, כאבים, נפיחות, נוקשות בתנועת הברך.

מי סובל סובל מדלקת מפרקים ניוונית של הברך?

אוסטיאוארתריטיס היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים. למרות שזה יכול להתרחש גם אצל אנשים צעירים, הסיכוי לפתח דלקת מפרקים ניוונית עולה לאחר גיל 45. על פי הנתונים של - Arthritis Foundation, יש יותר מ -27 מיליון אנשים בארצות הברית סובלים מדלקת מפרקים ניוונית, כשהברך הוא מהמפרקים הנפוצים ביותר ל- Arthritis. ונפוץ יותר בקרב נשים מאשר בגברים.

מה גורם לדלקת מפרקים ניוונית בברך?

הגורם השכיח ביותר של דלקת מפרקים ניוונית של הברך הוא גיל. בסופו של דבר כולנו נפתח במידה מסוימת דרגה מסויימת של שחיקת מפרקים. עם זאת, ישנם מספר גורמים המגביר את הסיכון לפתח דלקת מפרקים ושחיקת סחוסים משמעותיות בגיל צעיר יותר.

גיל:

היכולת לשיקום הסחוס או המפרק יורדת ככל שאדם מתבגר.

משקל:

משקל מגביר את הלחץ על כל המפרקים ובמיוחד בברכיים. כל קילו משקל שאתם מעלים, ממוסיף 3 עד 4 ק"ג של משקל עודף על הברכיים שלך.

גנטיקה:

בהחלט ניתן להעביר מוטציות גנטיות שעלולות לגרום לאדם לנטייה לפתח דלקות פרקים ניווניות או מבנה סחוסים חלש.

מין:

נשים מעל גיל 55 תהיה נטייה לפתח דלקת פרקים ניוונית של הברך.

פציעות מתח חוזרות ונשנות:

אנשים עם מקצועות מסוימים שכוללים הרבה פעילות המודגשת בכיפוף וישור הברך, ​​כגון כריעה, סקווטים, או הרמת משקולות כבדות (55 ק"ג או יותר), יש סיכוי גבוה יותר לפתח דלקת מפרקים ניוונית של הברך בגלל הלחץ הקבוע על המפרק.

ספורטאים:

ספורטאים מעורבים בכדורגל, טניס, כדורסל או ריצה למרחקים ארוכים עלולים להיות בסיכון גבוה לפתח דלקת מפרקים ניוונית של הברך.
זה אומר שספורטאים צריכים לנקוט באמצעי זהירות כדי להימנע מפגיעה. עם זאת, חשוב לציין כי פעילות גופנית ומתונה קבועה מחזקת את המפרקים ויכולה להקטין את הסיכון לדלקת מפרקים ניוונית. למעשה, שרירים חלשים סביב הברך יכולים להוביל לדלקת מפרקים ניוונית.

מחלות אחרות:

אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית, בסוג השני הנפוץ ביותר של דלקת מפרקים, גם הם נוטים לפתח דלקת מפרקים ניוונית.
אנשים עם הפרעות מטבוליות מסוימות, כגון עומס ברזל או עודף הורמון גדילה גם הם נכללים בסיכון גבוה יותר של דלקת מפרקים ניוונית.

סוגי ארתריטיס: דרגות שחיקה בסחוסים בברך

  • Osteoarthritis
  • Rheumatoid Arthritis
  • Gout

האוסתאו-ארתריטיס - Osteoarthritis:

האוסתאו-ארתריטיס משפיעה על:

ידיים, גב תחתון, צוואר ומפרקים נושאי משקל כגון:
מפרק הירך, ברכיים, קרסול וכפות רגליים.
האוסתאו-ארתריטיס היא אחת המחלות השכיחות הגורמות למגבלה פיזית בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

רומאטואיד- ארתריטיס - Rheumatoid Arthritis:

רומאטואיד- ארתריטיס לא משפיעה רק על סחוסי המפרקים אלא עלולה לפגוע גם ברקמת העור, ריאות, עיניים וכלי דם. הרומאטואיד- ארתריטיס מסווג גם כמחלה אוטואימוני (כשל במערכת החיסונית), כאשר המערכת החיסונית תוקפת את הגוף (איברים) במקום להגן אליהם. למחלה יש דפוס סימטרי, הכוונה שאם היד או הברך מעורבים במחלה אז גם היד או הברך השנייה תהיה מעורבת.

מדרסים מתאימים אשר נבנו בצורה נכונה יכולים לחלק את הלחץ בצורה נכונה וכך למנוע יתר לחץ על מפרק מסוים. מדרסים מסוג זה ניתן להשיג ב"מכון אורטופדי- עקב אכילס" - בו טכנאיי אורטופדיה מוסמכים בעלי נסיון רב בהכנת מדרסים מותאמים אישית.