מדרסים - איך לבחור נכון ומה חשוב לדעת?

מדרסים בהתאמה אישית או מדרסי מדף? מהי הבחירה הטובה ביותר?

כאשר המטופל נזקק למדרס אורטופדי לכף הרגל, ישנם שתי בחירות שהרופא האורטופד / פודיאטור ישקול.
האם לרשום למטופל מדרסים בהתאמה אישית או מדרסי מדף (off the shelf - OTS)?
זוהי החלטה חשובה שצריכה להתבסס על עובדות.

נתחיל בסקירת היתרונות והחסרונות של מדרסי מדף שאותם ניתן לרכוש בבתי מרקחת, חנויות ספורט והיום גם בכמה מכונים אורטופדים (עקב מכרז של קופת חולים מכבי).מדרס סיליקון ממדף


לאחר מכן, נשקול את היתרונות והחסרונות של מדרסים בהתאמה אישית, הנבנים במיוחד לצורכי המטופל ע"י לקיחת מידות בהטבעת ספוג או בחבישת גבס.

מדרסי מדף - off-the-shelf shoe inserts

ישנו מגוון רחב של מדרסי מדף ממגוון חברות, מדרסי אנטומיים, עם / בלי תמיכה בקשת, משהם, מגומי, מסיליקון, מגנטיות,
לנעליים אלגנטיות, לנעלי ספורט, חלקם אף מכילות נוזל ג'ל.

בדרך כלל מדרסי מדף מגיעים גזורות למידת הנעל עם תמיכה אוניברסלית והמחירים משתנים בהתאם לחומר או בהתאם למותג החברה.
החומרים היקרים יהיו עשויים מסיליקון לאחר מכן מדרסים מעור, מגומי, מלטקס ומשהם שהם הזולות.

מדרסי מדף הם זמינים ניתנים לרכישה מיידית ללא המתנה (עם יש את המידה על המדף כמובן). אך לא ניתן לעשות למדרסי מדך התאמות או שינויים!
מדרסי מדף מיוצרים למידות סטנדרטיות ולא ניתן להשיגם במידות גדולות מידי או במידות קטנות.
להרבה אנשים יש רגליים אי סימטריות : מידה ימין שונה ממידה שמאל, רגל אחת היא שטוחה כשהרגל השנייה היא עם קשת גבווה. לכן מדרסי מדף לא תמיד מתאימים לבעיה ממנה סובל המטופל.

מדרסים בהתאמה אישית - ואקוםמדרסים אורטופדיים מותאמים אישית הם מדרסים הנבנים במיוחד לכף רגלו של המטופל ואינם ניתנים להעברה לאדם אחר.
מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית 
לקיחת המידה תעשה לאחר בדיקה של כף הרגל ואיבחון הבעיה ממנה סובל המטופל.

לקיחת המידות למדרסים תעשה באחת משלושת הדרכים הבאות:

 1. בהטבעת ספוג בעמידה - נשיאת משקל מלא - weight-bearing
 2. בהטבעת ספוג בישיבה - נשיאת חצי משקל - semiweight-bearing
 3. בחבישת גבס - ללא נשיאת משקל - "nonweight-bearing "subtalar-neutral

מדרס בהתאמה אישית - לאחר ואקום

את לקיחת המידה נבחר בהתאם לבעיה ממנה סובל המטופל, בהתאם למנח כף הרגל או העקב, ובהתאם למשקל הגוף.

המדרסים מיוצרים מחומרים טרמופלסטים, פולימרים, עור, שהם, סיבי-פחמן, פוליפרופילן ועוד...

את המדרסים ניתן לשנות, לדקק, לעבות, להוסיף תמיכה בקשת או בעקב והפוך, להתאים לנעל חדשה ובגדול איך שהמטופל מבקש ( בתנאי שהבקשות הם בגדר האפשר ולא יהרסו את הסיבה שלשמה בנינו עבורו את המדרסים).

היתרונות העיקריים במדרסים בהתאמה אישית הם הדיוק של המדרס למבנה כף הרגל, ובתמיכה פרטנית למנח הביו-מכאנית של המטופל.
החסרון היחידי בשיטה זו היא שלוקח כמה ימים להסתגל לשינויים בכף הרגל.
כמובן שיש צורך לחזור לביקורות, ויתכן אף כי יעשו שינויים במדרסים בביקורות אלו.

השינויים במדרסים הם ללא תשלום!

מדרסים מותאמים אישית - לאחר כיפוף החומר

הביקורות מאוד חשובות למטופל מכיוון שבביקורת ניתן ללמוד על אופי ההליכה של המטופל עם המדרסים, ניתן לבדוק איפה חסר חומר ולהוסיפו או איפה יש יותר מדי חומר ולהסירו.

ישנם מקרים בו נצטרך לעשות את המדרסים ב 2 שלבים לפני שנסיים את בנייתם של המדרסים.

הליך בניית המדרסים דורש זמן רב מה שהופך את המדרס בהתאמה אישית ליקר יותר ממדרס מדף.

מסקנה:

חלק מהמטופלים שאינם סובלים מבעיות קשות בכף הרגל, ורגליהם הם רגליים קלאסיות וללא דיפורמציה ביו-מכאנית משמעותית יכולים לרכוש לעצמם מדרסי מדף בלי שום בעיה ואף יכול להיות מועילה עבורם בריאותית וכספית.

מטופלים אשר סובלים מכאבים חזקים, מנח אי סימטרי וביו-מכאני לקוי, חוסר איזון מבני לקוי, מטופלים אלו בהחלט צריכים מדרסים בהתאמה אישית לפי מידות גבס מדרסים אלו יהיו יעילים מאוד בטווח הרחוק אם הקלה בטווח הקרוב, התאוששות מהירה ע"י ירידת תסמינים, ביקורות חוזרות, שיפור בפעילות היום יומית ופנאי ברורה למרבית החולים.

מדרסים לפי מידות גבס - תהליך השיוף

מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית יקרים משמעותית ממדרסי מדף.
זמן ההסתגלות משתנה ממטופל למטופל.
מצריך ביקורות חוזרות.

 

לשיחת ייעוץ מקצועית חינם - לחצו כאן!

 

לקריאה בנושא מדרסים ביומכניים - לחצו כאן

 

 

 • מכון אורטופדי "עקב אכילס" מתמחה מזה שנים בייצור מדרסים אורטופדיים מקצועיים המותאמים אישית לכל מטופל ומטופל . כל המדרסים מיוצרים לפי המבנה האנטומי הפרטני ובעיות אורתופדיות המאובחנות ביציבה של המטופל לאחר אבחון מקצועי הנערך במכון. כל זוג מדרסים מותאם באופן אישי על ידי טכנאי אורתופדיה מוסמך ומיוצר בדיוק רב ומהחומרים המתקדמים והאיכותיים ביותר. המכון בהסדרים עם כל קופות החולים - ניתן לקבל החזרים כספיים על מדרסים, ציוד / אביזרים אורטופדיים כנגד הצגת מרשם רופא אורתופד! מכון אורטופדי "עקב אכילס" מלווה את לקוחותיו עד שביעות רצון הלקוח ופתרון הבעיה.
  קרא עוד...
 • מהם מדרסים ביומכניים ? פעמים רבות מופנות אלינו למכון שאלות בנושא מדרסים, אחת מהשאלות הנפוצות היא: ובכן - ראשית - מקור שם מדרסים אלו הוא:מדרסים ביו מכנים biomechanical-orthotics ביו = הוא בעצם קיצור של ביולוגיה. מכני = מכניקה חקר התנועת הגופים. כף הרגל האנושית מורכבת ממספר רב של עצמות...
  קרא עוד...
 • למי מאיתנו אשר שירת בצה"ל זוכר היטב את תקופת השירות הצבאי, לרבים מאיתנו עברה התקופה בחוויות, הכרנו חברים חדשים ובכלל הרבה "צחוקים". אך לרבים מכם תקופה לא קלה, הלחץ, עומס גופני הרב, יוצר שלל בעיות אורתופדיות שלא היו בעבר ואיתן התמודדנו ביום יום.
  קרא עוד...
 • מדרסי גרפיט Carbonplast בשונה מקרבון המכיל סיבי זכוכית (carbon glas) הקרבון פלאסט מכיל סיבים טרמופלסטים ובכך מקנה לא עמידות חזקה יותר, בעוד שקרבון המכיל סיבי זכוכית עלול להסדק ואינו מאפשר תנועה דינמית.
  קרא עוד...
  • מדרסים לילדים - האם זה הכרחי? ומה הם היתרונות במדרסים לילדים? השימוש במדרסים לילדים הוא נושא השנוי במחלוקת, חלק מהרופאים ימליצו וחלקם ישללו. מדרסים אורטופדיים לילדים מה שבטוח, להזיק, הם לא יזיקו! עם זאת, לא כל ילד צריך מדרסים.
   קרא עוד...
  • מדרסים לספורטאים מיוצרים בהתאמה אישית לסוג הספורט בו עוסקים. המדרסים מיוצרים תוך התחשבות בבעיה ממנה סובל הספורטאי ומעוצב לאותו סוג ספורט ספציפי.
   קרא עוד...
  • מדרסים לריצה הם מדרסים מותאמים אישית לפי מידה שנועדו לטפל בהפרעות ביומכניות שונות בזמן הריצה
   קרא עוד...
  • מדרסים לכדורסל הינו אביזר הנבנה בהתאם לתנועה הביו מכנית הטבעית של שחקן הכדורסל ונועד בכדי להפחית עומסים ולשחזר את התנועה ותפקוד הגפיים התחתונות.
   קרא עוד...
   • רוב שחקני הכדורגל משתמשים במדרסים מותאמים לפי מידות גבס, בכדי להקל על הברכיים, קרסוליים וכפות הרגליים.מדרסים לכדורגל בניגוד לנעלי ריצה או נעלי טניס נעלי הכדורגל הן צרות יותר ובעלות נפח קטן יותר.
    קרא עוד...