דינמיקה של כף הרגל והטיפול בהפרעות הקשורות ברגליים

הרגל היא יחידה תפקודית שמורכבת מעצמות, שרירים, גידים, רצועות, עצבים וקרום. מאז התקופה הפרהיסטורית מבנה הרגל השתנה לא מעט. למעשה, התפתחות המוח של האדם התרחשה לאחר ההתפתחות של הרגל. אנתרופולוגים מאמינים שיכולתו של האדם להפוך להולך על שתיים היא זאת שאפשרה לקליפת המוח להתפתח.

מבנה כף הרגל

לכף הרגל של האדם מבנה מורכב, וכמעט רבע מכל העצמות בגוף נמצאות בכפות הרגליים (52 עצמות בשתי כפות הרגליים). לפניכם רשימת העצמות שמרכיבות את כף הרגל:

1 - טאלוס - הערקום
1 - קלקנאוס - עצם העקב
1 - נביקולר - עצם הסירה
1 - קובואיד - עצם הקוביה
3 - קוניפורמים - עצמות הטריז
5 - מטטרזל - עצמות המסרק
14 - פלנג - עצמות הגלילים (הבהונות)

בנוסף, יש בכף הרגל ריכוז גבוה של קצות עצבים, בדיוק כמו בידיים. המבנה הייחודי של כף הרגל מאפשר לה לתמוך במשקל המלא של גוף האדם. למבנה כף הרגל יש צורת קשתות, ומבנה זה מאפשר לכף הרגל לבלום את הזעזועים הנוצרים עקב הליכה, ריצה וקפיצה.

השרירים, הגידים והרצועות מחוברות לעצמות, והעצבים מתפקדים בצורה מופלאה מרגע נחיתת העקב (Heel strike) ועד לסיום מחזור ההליכה (toe off). כמובן שהרגל אינה מתפקדת לבד, אלא יחד עם תנועת הקרסול, הברך, הירך וגב התחתון.

מבנה האנטומי של עצמות כף הרגל

שלושת השלבים בהליכה

1. נחיתת עקב - Heel strike

מרגע נחיתת העקב באדמה נוצר תהליך של העברת מידע על השינויים בתוך האורגניזם מהשרירים והגידים אל המוח, באמצעות עצבים סנסורים ומוטורים. בזמן נחיתת העקב הרגל נמצאת במנח "סופינציה", כלומר עם נטייה קלה לחלק החיצוני.

2. העברת עומסים - Mid Stance 

בשלב זה נוצרת בלימת (ספיגת) זעזועים בכף הרגל. הרגל ננעלת והברך מתחילה בכיפוף ומתכוננת לצעד הבא. הגרל נכנסת למנח פרונציה (סטייה קלה כלפי פנים). שלב זה הוא הכרחי לפריקת העומסים.

3. דחיפת בוהן - Toe off

בשלב זה של הדריכה נוצרת חלוקת עומסים באזור הכריות. היא מתחילה מהמפרק החיצוני החמישי, כשמנח הרגל חוזר לסופינציה, הרגל ננעלת, הופכת לנוקשה ומסיימת את תהליך ההליכה בכך שהבוהן יוצרת מנוף ותנופה לצעד הבא.

שלבים בצעידה

דינמיקה של כף הרגל והטיפול בהפרעות הקשורות ברגליים
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:

מתי מתחילות הבעיות בכף הרגל?

כדי שכפות הרגליים יתפקדו כראוי, כף הרגל חייבת להיות מסוגלת להינעל בנחיתת עקב במנח סופינציה ולהשתחרר מנעילה בשלבים המבוקשים בזמן ההליכה. רוב הבעיות בתפקוד הרגל מתעוררות בשלב השני של הדריכה "Mid- Stance". אם כף הרגל בשלב זה תסטה כלפי פנים מעבר לנורמה מצב זה עלול ליצור עומס ברצועות הפלנטר פאסיה (מה שעלול לגרום להופעת דורבן), שברי מאמץ בשוק (shin splints) וכאבי ברכיים עקב "פיתול" עצם השוקה שהיא חלק ממפרק הברך.

אנשים שכף רגליהם נוקשה, כלומר עם נטייה של מנח כף הרגל לחלקו החיצוני, סובלים מנקעים, שברי מאמץ בעצמות הקטנות בכף הרגל, כאבי בירכיים הנוצרים מהליכה לא טבעית והעברת זעזועים בשרשרת הקינטית (קרסול, ברכיים, ירך וגב תחתון). תסמינים רבים של בעיות בכף הרגל נוצרות עקב "שימוש מופרז" - "over use syndrome”. "שימוש מופרז" מרמז על פציעה המתפתחת בהדרגה עקב שינויים בעוצמת הפעילות. אצל אנשים שאוהבים לרוץ למשל, פציעה שכזו יכולה להיות תוצאה של עלייה במספר הקילומטרים או עלייה חדה במהירות הריצה. אצל אנשים רבים בעיות בכף הרגל עלולות להתעורר עקב התחלת סדרת אימונים חדשה או עלייה פתאומית במשקל (גם בזמן ההריון).

לעיתים קרובות אסימטריה בין הרגליים או בין הברכיים או כאבי גב מסוגים שונים מתחילים כתוצאה מכך שאורך הרגליים אינו שווה (רגל אחת יותר ארוכה מהשניה). אסימטריה באורך הרגליים היא תופעה נפוצה ופעמים רבות היא מזוהה בבדיקה שגרתית להתאמת מדרסים לפי מידות גבס. מטופלים עם פערים באורך הרגליים צריכים הגבהה של כמחצית מאורך הקיצור, משמע, אם נמצא כי אורך הרגל קצר ב-1 ס"מ מאורך הרגל השנייה יש להגביה את הרגל הקצרה רק בחצי ס"מ, ולאחר פרק זמן מסוים כאשר הגוף הסתגל להגבהה ולשינוי יש להגביה את הרגל בעוד כמה מילימטרים.

במקרים קיצוניים יותר יידרשו שינויים בנעליים. בעיות הנובעות מפער אורך הרגליים לעיתים קרובות אינן באות לידי ביטוי עד לשנים המאוחרות יותר, כאשר הגוף פחות גמיש.

כיצד הנעלה נכונה יכולה לטפל בבעיות בכף הרגל?

ברגע שתדעו איזה סוג רגל יש לכם, אתם תוכלו להתאים את הנעל הנכונה לכף רגלייכם. אם הרגל שלכם נוטה כלפי פנים (פרונציה), עליכם לחפש נעל עם תמיכה (control) באזור הקשת והעקב. בדרך כלל הסוליה בנעליים שכאלה תהיה עם נטייה קלה לחלק החיצוני והגבהה קלה בחלק הפנימי. ניתן לזהות את הנעליים עם "התיקון" ע"י הצבע האפור והקשיח שבאמצע הסוליה בחלק הפנימי של הנעל. אם הרגל היא במנח הנוטה כלפי חוץ (סופינציה), עליכם לבחור בנעל שהיא ניטרלית אך קשה, כלומר, נעל שלא ניתן לעקם או לסובב (בצורת 8), והכיפוף היחידי שצריך להיות בנעל זו היא באזור הכריות של כף הרגל. אם הרגל שלכם היא במנח נורמלי, רכשו נעליים ניטרליות, רכות ונעימות.

בנוסף, חשוב מאוד לרכוש נעליים שמתאימות לסוג הפעילות שלכם. למשל, אם אתם אוהבים לרוץ, עליכם לנעול נעלי ריצה שמיועדות לריצה והליכה בקו ישר. יתרה מזאת, עליכם להחליף את הנעליים שלכם לעיתים קרובות משום שנעליים בלויות תורמות לבעיות ברגליים (ישנה סברה שאומרת שנעלי ריצה טובות ל-700 עד 1000 ק"מ). 

נעלי ריצה והליכה

מה הם מדרסים בהתאמה אישית ובמה הם עוזרים?

מדרסים בהתאמה אישית הם אביזר הנבנה בהתאמה אישית לתמיכה ותיקון ליקויים של מנח כף הרגל והקרסול, והם משפרים את התפקוד של כף הרגל. המדרסים מוכנסים לתוך הנעליים וניתן להעביר אותם מנעל לנעל בהתאם לבעיה. כל מדרס הוא "העתק" של כף הרגל שלכם, אך עם תוספות תיקון הכרחיות. אמנם הם "הופכים לחלק מהרגל", אך הם גם חלק בלתי נפרד מהנעל. עיצוב או סוג המדרס משתנה בהתאם לבעיה וסוג הכאבים בכף הרגל ובהתאם לסוג הנעל. לדוגמה, בנעלי ערב אנו נעצב מדרס שאורכו הוא ¾ מאורך כף הרגל.

לקיחת המידה תיעשה על ידי ההטבעה בקופסת ספוג או בחבישת גבס, והיא החלק החשוב ביותר בתהליך הבנייה והעיצוב של המדרס. עם זאת, לא לכל בעיה תתאים לקיחת מידה בקופסת ספוג ולא לכל מקרה תתאים לקיחת מידה בחבישה, ועל כן אנחנו מספקים יחס אישי לכל לקוח שסובל מבעיות בכפות הרגליים. שימו לב כי לקיחת המידה בחבישת גבס מייקרת את המדרס. ישנם 2 סוגי חבישות: חבישת גבס וחבישה עם גרב פולימרית. ברוב המקרים אנו נעדיף לעבוד על פי השיטה הראשון על מנת להגיע לרמת הדיוק הגבוהה ביותר בהתאמת המדרסים האורטופדיים לכף הרגל שלכם.

פעמים רבות הלקוחות שלנו שואלים אותנו מה הם המדרסים הטובים ביותר, והתשובה היא כל המדרסים טובים! למה? לדוגמה, בשביל האדם שסובל מפגיעה ברקמה השומנית בעקב המדרסים "הכי טובים" הם מדרסים רכים, ובשביל האדם שסובל מעוקם העקב (קלקנאוס ולגוס / וארוס), המדרס הכי טוב הוא מדרס חצי קשיח עם הטיה חיצונית או פנימית (טומס מדיאלי / טומס לטראלי). משמע, המדרס הטוב ביותר הוא מדרס שהותאם אישית לבעיה ממנה אתם סובלים.

במקרים מסוימים, לאחר בדיקה ואבחון של כף הרגל, אנו אפילו מעדיפים שלא להכין מדרסים בהתאמה אישית, אלא לתת מדרסים ממדף עם מבנה אנטומי לתמיכה קלה בקשת, וזאת רק בתנאי שלא נמצאו פתולוגיות בכף הרגל. 

מדרסים אורטופדיים

אביזרים לתפקוד תקין של כף הרגל והקרסול

במקרים מסוימים מטופלים זקוקים לטיפול בעזרת אביזר אורטופדי. למקרים של דלקות ובצקות ברצועות הקרסול מומלץ לגרוב תומך קרסול אקטיבי עם סיליקון. התומך יוצר קומפרסיה על הרצועות בעזרת הסיליקון ובגוף נוצר ניקוז יעיל של הנוזלים הלכודים באזור הקרסול, מה שתורם למניעת הידבקויות רקמות דלקתיות ברצועות הקרסול. חשוב לציין כי תומך קרסול אינו מתאים לספורט הדורש תנועות לרוחב ועצירות פתאומיות, כגון כדורגל, כדורסל, טניס, קטרגל וכו'. תומך זה מתאים להליכה וריצה ואין לגרוב אותו למשך כל היום אלא רק בשעת פעילות או מאמץ.

במקרה של נקע או נקעים חוזרים בקרסול יש להשתמש במייצב קרסול דינמי. מייצב קרסול דינמי אינו נועל את הקרסול, אך עם זאת הוא אינו מאפשר נקיעה. אי נעילת הקרסול מאפשרת את העברת העומסים התקינה בשרשרת הקינטית (קרסול, ברך, ירך וגב). במייצב קרסול קשיח משתמשים רק לאחר הסרת גבס או לאחר טראומה חזקה של הקרסול.

אביזרים אורטופדיים

למכון האורטופדי עקב אכילס סניפים בירושלים, תל אביב וראשון לציון. אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! 9418*

המלצה חמה על רפאל וצוות עקב אכילס. באופן אישי רפאל עשה לי מדרס מותאם אישית עבור כאב שהיה לי בברך בזמן ריצה. מקצוענות, איכות, הקשבה ועבודה מהירה מאוד של רפאל. מאז אני ממליץ לכל מטופליי להגיע לרפאל ולהנות מיחס מקצועי ואדיב ומשירות מקצועי ללא פשרות! המלצה חמה חמה חמה
אורי פלוטקין
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
קבל עדכונים על מבצעים באתר!