בעיות בהתפתחות מפרק הירך (DDH-CDH)

דף זה מכיל הסבר כללי על תופעת DDH-CDH ועל דרכי הטיפול בה . אין באמור להחליף מידע מדויק אשר ינתן ע"י הרופא המטפל. אחת מהבדיקות החשובות שיש לבצע לאחר הלידה היא בדיקה של מפרקי הירכיים . גילוי מוקדם של הבעיה מאפשר התמודדות קלה ונטולת כאבים ביחס לגילוי מאוחר או זיהוי מאוחר של הבעיה וההתמודדות איתה בהמשך החיים.

איך נוצרות בעיות בהתפתחות הריך?

תופעה זו מדווחת בשכיחות של 1 עד 6 מקרים ל-1000 תינוקות עד גיל שנה. השכיחות מוגברת אצל בנות 1 עד 9. מפרק הירך (פמואר) נוצר בשבוע ה-8-11 של ההריון. לכל מפרק יש שני חלקים שבונים אותו. החלק הראשון הוא ראש הירך שמתחבר לשקע מיוחד הנמצא בחלקו החיצוני והתחתון של עצם האגן, והוא נקרא בשמו הלועזי אצטבלום.

מפרקים אלה עשויים מרקמת סחוס ועדיין לא הפכו לרקמת עצם אמיתית, והשינוי במבנה הסחוס לעצם מתחיל רק לאחר הלידה. בתהליך זה נכנס ראש עצם הירך אל תוך השקע באגן ה"אצטבלום" ויוצר חביקה של ראש הירך. דרך קלה יותר לתאר זאת היא: "כווצו את כף היד שלכם לצורת אגרוף ועם היד השניה עטפו אותה". סוג מפרק זה נקרא "בול אנד סוקט".

שוליי האצטבלום מכוסים בטבעת סחוסית הבולטת משוליי המכתש ונקראת "לברום". המפרק עטוף כולו במעטפת מפרקית אשר מצופה מבפנים ברקמת ממברנה סינוביילית מזינה (synovial membrane). דיספלזיה התפתחותית של מפרק הירך היא מצב בו יחס בין המכתש (אצטבלום) לראש הירך אינו תקין ועקב כך גם הרקמות שמסביב אינן תקינות.


מה זה DDH-CDH?

DDH היא הפרעה התפתחותית של מפרק הירך שמופיעה בשבוע ה-12 של הריון ועד כחצי שנה. בעת ההתפתחות של העובר ה-DDH גורם לתת פריקה, פריקה או הרס של מפרק הירך. בעבר המחלה הייתה ידועה בשם CDH - congenital dislocation of the hip. כיום המחלה יודעה יותר בשם DDH - developmental dysplasia of the hip joint או "דיספלזיה מתפתחת של מפרק הירך". תחת שם זה מוגדרות כמה דרגות של ה-DDH לפי רמת הדיסלוקציה המאובחנת בין שני חלקי המפרק.


פריקת ירך
בעיות בהתפתחות מפרק הירך (DDH-CDH)
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
600 ₪ 600 ₪
התקשרו ל-9418*
התמונה להמחשה בלבד!
0 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

בלעדי בעקב אכילס - Multi Zone - smart dynamic foot Support

שנתיים של תכנונים, שרטוטים, אין ספור ווארסיות, מחשבה, התאמת החומרים וידע הולידו את המדרסים הכי חכמים שיצרנו עד היום.
החומרים מיצרים ומורכבים בגרמניה ומגיעים כמשטח ישר, ואת שאר העבודה נעשית במעבדות עקב אכילס.


חדש חדש ובלעדי בעקב אכילס - המדרס החכם Multi zoneמדרסים בהתאמה אישית Multi Zone

5 אזורי תמיכה ושילוב חומרים ברמות קשיחות / ריכוך.

  1. אזור העקבים מתחבר עם אזור הקשת הפנימית ויוצר צורה של "קוברה", רמת קושי 45 SHOR מה שיוצר אחיזת עקבים ותמיכה בקשת.

  2. מרכז העקבים ועד הכריות מורכב מחומר רך ובולם ברמת צפיפות של 20/25 SHOR ומאפשר בלימה ממרכז התחתון של העקבים ועד אזור הכריות.

  3. בחלקו החיצוני בין עצם הקובואיד למטטרזל ה 5 (ממש באזור המפרק של העצמות האלו) שכבה חצי קשיחה 30 SHOR והסיבה היא, מכיוון שלרוב האנשים יש עצם בולטת באזור, עצם זו היא צוואר המטטרזל ה-5 בדיוק באזור המפרק בין הקובואיד למטטרזל.

  4. אזור ארבעת הבהונות 2-3-4-5 עשויים מחומר ברמת צפיפות 30 SHOR בכדי לא לאפשר לבהונות שקיעת יתר בזמן ההליכה.

  5. והאחרון, אזור הבוהן (הלוקס), מכיוון שהבוהן תפקיד מאוד חשוב בדחיפת הרגל לצעד הבא והעומס על הבוהן הוא רב. אזור זה יהיה מחומר מיוחד בעל רכות גבוהה אך דחיסות נמוכה.   

למה צריך כל אזור בחומר ומבנה שונה?
לשם כך יש צורך לקרוא את ההסבר מטה.

פריקה – "דיסלוקציה"

במצב זה עצם הירך אינה נמצאת בקירובה לחלק האגני של המפרק, כלומר מדובר בנתק מוחלט בין שני חלקי המפרק. מצב זה מחולק לשני תת-מצבים:

 דיסלוקציה טרטולוגית – teratologiс dislocation

דיסלוקציה זו מתרחשת כבר ברחם, ובמיקרים מסויימים היא קשורה לבעיות בתפקוד השרירים באזור האגן או לבעיות גנטיות שונות, והיא נדירה יחסית. המכתש (אצטבלום) מתחיל להבנות מהשבוע ה-12 להריון, ומבנה תקין של המפרק מותנה במנח נכון של שתי עצמות המפרק זו מול זו (ראש הירך העגול וממולו המכתש) ובתנועה תקינה בתוך הרחם. גמישות יתר כללית (בדרך כלל משפחתית) עלולה לגרום לפריקה לאחר הלידה. התהוות מכתש שטוחה, כלומר אינה עמוקה במידה מספקת, כך שעצם ראש הירך אינה מקובעת בתוך המכתש, גם זו נטייה משפחתית המהווה גורם סיכון להתפתחות ה-DDH.

√ דיסלוקציה טיפיקלית – typical dislocation

דיסלוקציה זו היא השכיחה ביותר והיא נפוצה אצל תינוקות שמלבד זאת בריאים לחלוטין. היא עלולה להתרחש עוד טרם הלידה או אחריה.

√ סבלוקסציה – SUBLUXATED HIP 

מצב זה הוא מקרה קל יותר מפריקה של מפרק הירך המכונה "סבלוקסציה". במקרה זה יש קשר בין שני החלקים של הירך אך הוא אינו תקין וקיימת תנועה גדולה של שני חלקי המפרק אחד ביחס לשני. עם זאת, תמיד יש קשר בין שני החלקים.

חוסר יציבות של מפרק הירך – HIP INSTABILITY

מקרה זה נחשב לקל יותר ובמצב של חוסר יציבות של מפרק הירך ישנו קשר תקין בין שני חלקי המפרק, אך ניתן לגרום לעצם הירך לשנות את מקומה ולהגיע למצב נתק / פריקה מהחלק האגני של המפרק בקלות יחסית. כאמור לעיל, בעיות ההתפתחות הללו עלולות להתרחש בזמן ההריון, לאחר הלידה או גם בגיל מאוחר יותר ולכן מכונה הבעיה DDH, כלומר "בעיה בהתפתחות מפרק הירך" כשזמן התפתחות הבעיה אינו מוגדר.

מיד לאחר הלידה מפרק הירך נמצא במצב סחוסי וגמיש מאוד. כאשר עצם ראש הירך תתקבע במקומה והמפרק יגדל סביבו, הרי שהתפתחותו של המפרק תקינה. עם זאת, אם יש מצב של דיסלוקציה או סבלוקסציה עלול המפרק לפתח שינויים בצורת גדילתו והתפתחותו (עד לחוסר יכולת של הרגל לבצע את כל התנועות הרגילות שלהן היא מסוגלת). על כן, יש לבדוק את מפרקי הירכיים בצורה שיטתית כל מספר חודשים על מנת לזהות את אותם התינוקות אצלם תופיע הבעייה מאוחר יותר .


איך מטפלים בבעיות ההתפתחות של מפרק הירך?

ברגע שמזוהה בחדר הלידה כי הוולד נמצא בסיכון ל-DDH, יומלץ על בדיקה חוזרת אצל אורטופד ילדים תוך שבוע או שבועיים וביצוע בדיקת אולטרה סאונד של מפרקי הירך. אם הבדיקה תראה כי אכן קיים DDH אצל התינוק יש להתחיל בטיפול ע"י רתמות / רצועות ע"ש פאבליק (pavlik harness)כרית פיסוק "פרייקה" (frejka) או מכשיר פיסוק "ג'ורדון" (jordan) לפי המלצת הרופא המטפל.

ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!