שבר בגב תחתון

איך וממה נגרם שבר בגב תחתון ומי עלול לסבול מתופעה זו? אילו סימנים מעידים על שבר בגב התחתון? אילו מוצרים אורטופדיים יעזרו לכם בתהליך ההחלמה משבר בגב תחתון? גלו עכשיו!

שבר בגב התחתון – סיבות, תסמינים, טיפול והחלמה

כשיש שבר בגב התחתון מדובר למעשה בשבר באחת או יותר מבין חוליות עמוד השדרה, אשר מגנות על חוט השדרה. השבר הזה עלול להדאיג אתכם מאוד, אך הוא לאו דווקא מעיד על נזק שנוצר בחוט השדרה, ולעיתים קרובות הוא פשוט יחלים מעצמו. יש סיבות רבות שיכולות להגביר את הסיכון שלכם לסבול משבר שכזה, וכדאי שתכירו אותן כדי שתוכלו להימנע מהן או להתכונן אליהן בהתאם. במכון האורטופדי עקב אכילס תוכלו לרכוש מוצרים אורטופדיים שיסייעו לכם להפיג כאבים בגב התחתון, להקל עליו כדי למנוע אפשרות של שברים וכן לתמוך בהחלמתם – גם ללא ניתוח.


איך נגרם השבר ומה הסיבות שהובילו אליו?

לשברים בגב התחתון יכולות להיות סיבות רבות ושונות, ולפניכם כמה מהנפוצות שבהן:

√ שבר מאמץ בגב התחתון – שברי מאמץ בגב מאפיינים בעיקר ספורטאים וגורמים לכאבים אחרי אימון, וכן אנשים שסוחבים באופן קבוע משאות כבדים. הם נוצרים עקב הפעלת עומס יתר על הגב לאורך זמן. שבר בגב התחתון אחרי ריצה למשל יכול להתרחש בעקבות בעיה זו.

√ שבר בגב התחתון בהריון – גופה של האישה משתנה בקצב מהיר במהלך ההריון, ומתווסף לה משקל שעל הגב לשאת, בה בעת שהיא עלולה לסבול מבריחת סידן בשלבים המאוחרים של ההריון.

√ שבר בגב התחתון אחרי לידה – על אף שזה נדיר, ההנקה עלולה לגרום לדלדול עצם שמובילה לשבר בגב. שבר בגב התחתון אצל נשים מניקות יתרחש כבר בחודשי ההנקה הראשונים.

√ שבר בחוליה בגב התחתון עקב טראומה – חבלה בגב כתוצאה מנפילה או תאונת דרכים עלולה כמובן לגרום לשבר.

√ שבר נקודתי בגב התחתון עקב גידול בעמוד השדרה – גידול סרטני בעמוד השדרה עלול לפלוש אל החוליות, לפגוע בחוזקן ובקיבוען ובכך להוביל לשבר.

√ שבר בגב התחתון פתאומי עקב זיהום – זיהומים פטרייתיים או בקטריאליים עלולים להחליש את חוליות עמוד השדרה ולהוביל לשברים.

 שבר בגב התחתון

 

סימנים של שבר שנוצר בגב התחתון

הסימן הברור ביותר לשבר הוא כמובן כאב. אם הכאב מחמיר עקב תנועה של הגב, זה צריך להגביר אצלכם את החשדות לכך שאכן מדובר בשבר ולא בכאב שמקורו בשרירים למשל. תסמינים נוספים יכולים להיות תחושת נימול מקומית או בגפיים, שנוצרת אם עמוד השדרה לוחץ על חוט השדרה או על עצבים אחרים בסביבתו. פגיעה עצבית עלולה להשפיע גם על הרפלקסים והשרירים שלכם, ואף להוביל לבעיות בשלפוחית השתן ובמערכת העיכול. 

 

סוגי כאבים ושברים בגב התחתון

יש 3 דפוסים עיקריים של שברים בגב התחתון, ולכל אחד יש תסמינים משלו:

1. חוליה מכופפת – עמוד השדרה אמור להיות מכופף מעט קדימה, אך יש סוגי שברים שגורמים לכיפוף הזה להיות קיצוני. דוגמה לכך היא שבר דחיסה, שנוצר כאשר החלק הקדמי של החוליה נשבר ומאבד מעט מגובהו, אולם החלק האחורי שלה נותר שלם. התסמינים של זה כוללים כאב גב כמובן, אך לעיתים גם כאבים בזרועות או ברגליים. יכולה להיות גם תחושת נימול בגפיים, והיא מסמלת על נזק לחוט השדרה. לאורך הזמן שבר דחיסה עלול אף לגרום לכם לאבד גובה.

2. פגיעה בזיזים הרוחביים – לצד כל חוליה יש זיזים רוחביים שמחברים את העצם לרצועות ולשריר. אם הזיזים הרוחביים האלה נפגעים עקב שבר, התוצאה היא כאב חזק מאוד. עם זאת, חוט השדרה לא מושפע מהתהליך הזה, ולכן לא תהיה תחושת נימול, ועמוד השדרה עצמו נשאר יציב. מדובר בפגיעה מסוג נדיר, והיא בדרך כלל נוצרת כתוצאה מכיפוף חד של הגוף לצד, למשל בעקבות תאונת דרכים.

3. עמוד שדרה מתוח – מדובר במתיחה לא טבעית של עמוד השדרה, כשגם בעיה זו נגרמת לרוב כתוצאה מתאונת דרכים; פלג הגוף העליון נזרק למעלה בעוד שפלג הגוף התחתון נותר במקומו בזכות חגורת הבטיחות. במקרה הזה יהיו גם כאבים בשרירים, ועלול להיגרם גם נזק לאיברים הפנימיים.

 

אבחון השבר – כיצד זה נעשה?

האבחון מתחיל בבדיקה אצל רופא וסקירת התסמינים שמהם אתם סובלים. חשוב מאוד שתחלקו עם הרופא גם את ההיסטוריה הרפואית שלכם, הכוללת פציעות ושברים שסבלתם מהם בעבר, וכן בעיות שאתם אולי סובלים מהן, כמו דלדול עצם. צילום גב ייעשה בעזרת רנטגן, וסוגי צילום נוספים יוכלו לספק מידע נוסף במידת הצורך – לעיתים קרובות עושים גם צילום CT שמראה את הרקמות הרכות שסביב האזור הפגוע. במקרים נדירים תיעשה גם בדיקת MRI, אם ישנו חשד לדימום או פגיעה בשרירים או ברצועות. יתכן שתעברו גם בדיקות נוירולוגיות שיראו את תפקוד הרפלקסים שלכם ואת יכולת התחושה שלכם בגב או בגפיים, וכן יכולת התנועה שלכם.

 

איך נראה טיפול בשבר בגב תחתון?

את הטיפול מתאימים לסוג השבר, חומרתו ומיקומו. שברים קטנים לא מצריכים שום התערבות רפואית ולרוב מחלימים מעצמם, כשייתכן שיתנו לכם המלצה על תרגילים לכאבים שיעזרו להקל עליהם. חשוב לציין עם זאת כי טיפול בכאבים הוא לא טיפול בשבר. ייתכן שתצטרכו ללבוש חגורת גב שתסייע לייצב את עמוד השדרה. במקרים רציניים לא יעזור שום טיפול טבעי, ותצטרכו לעבור ניתוח לטיפול בשבר. סוג הניתוח יהיה תלוי בסוג השבר, כשבמקרים רבים המנתח צריך להסיר חלקים מהעצם שמסכנים את שלמות העצבים וחוט השדרה.

 

זמן החלמה משבר בגב תחתון

בין אם תעברו ניתוח ובין אם לא, סביר להניח שתצטרכו ללבוש על עצמכם חגורת גב למשך 8-12 שבועות, ולאחר מכן תזדקקו גם ל-3-6 שבועות של פיזיותרפיה. הרופא שלכם ידע להגיד לכם מתי תוכלו לחזור לתפקוד מלא, כששברים קטנים יאפשרו לכם לחזור לשגרה תוך זמן יחסית קצר. שברים רציניים עם זאת יצריכו חודשים עד שנים של החלמה לפני שתוכלו לחזור לפעילויות מסוימות שבהן עסקתם לפני השבר.

שבר בגב תחתון
לייעוץ מיידי מהמומחים שלנו:
סובלים מבעיה אורטופדית? מחפשים מוצר מסוים? השאירו פרטים למענה מהיר:
1000 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

חגורת גב לומברית עם מערכת מייצבת לגב התחתון (מוכנה למחצה).

חגורת גב זו מעניקה ייצוב ותמיכה לאזור הגב התחתון.
החגורה מגבילה את שיעור התנועה בעמוד השדרה הגבי-מותני
מפחית את הלחץ מהחולייה ע"י הפחתת מתח / טונוס שריר.
צימוצם עוקם פנימי של הגב התחתון (lordosis).

תומך בשרירי הבטן ובכך מפחית את העומס על הגב התחתון.
מגביל את תנועת האגן (anterior rotation).
עיצוב מודולרי מרכזי המאפשר קיבוע של הגב התחתון .
4 צלעות תמיכה אחוריות העשויות מפלדה קפיצית הפאפשרות התאמה אנטומית למבנה הגב התחתון ןניתנות להסרה בקלות וקלה לחבישה.

אריג clima fresh / clima comfort נושם וסופח את הזעה החוצה.
עיצוב אנטומי comfort zone.

תוצרת גרמניה

750 ₪ 900 ₪
התקשרו ל-9418*

סד לגב בעל עיקרון ה 3 נקודות:

מייצב גב לאחר שבר דחיסה בחוליות הלומבריות העליונות או חוליות טורסיק התחתונות.

600 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

חגורת גב אורתופדית להקלה בכאבים בחוליות עמוד השדרה המותני.

במקרים של כאבים המגיעים מעמוד השדרה המותני (lumbar vertebral syndrome) או חולשת שרירים / רצועות בינונית, LumboLoc מיישרת את עמוד השדרה המותני ומקלה על הדיסקים הבין חולייתיים, ומפחית את המתח בשרירים ורצואות הבין חולייתיים. חגורת גב זו היא בעלת 4 תומכים מאלומיניום המעוצבים אנטומית בחלק האחורי של חגורת הגב, וזאת על מנת לתמוך בלורדוזה המותנית. ניתן לווסת את הלחץ על חוליות הלומבריות באופן אינדיבידואלי, וזאת בכדי לשלוט בתנועה ולהגביל את הכאב.

תוצרת גרמניה.
450 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*

חגורת גב אורטופדית - Lumbamed Basic

אופן הפעולה:

מוריד את הלחץ מהגב התחתון , מצמצם זוית במקרה של lordosis
מגביל במקצת תנועה סיבובית של האגן ( enterotation)
החגורה ארוגה מחומרים נושמים ואלסטיים להתאמה אנטומית (comfort zone) מושלמת לגב התחתון
אוורירית, אריג מיוחד ונושם ( clima fresh )
סופח את הזעה החוצה ע"י אריג יחודי ( clima comfort )
4 צלעות התומכות בגב התחתון ומעוצבות אנטומית למבנה הגב 
קל ללבישה סגירה ע"י ולקרו, אריג קל ונושם.

תוצרת גרמניה
490 ₪ 0 ₪
התקשרו ל-9418*
חגורת גב חצי קשה בעלת 4 מוטות חיזוק בגב התחתון המעוצבים אנטומית למבנה הגב.
בחלקו הפנימי של החגורה ישנה כרית אשר מחממת את הגב וגם יוצרת סוג של מגע רך עם הגב התחתון.
סגירה כפולה (צנחנים) .
קל ללבישה, אריג קל ונושם.

אינדיקציות רפואיות:

כאבי גב תחתון הנגרמים ע"י myostatic ועל ידי חוסר תפקוד של השריר בגב התחתון.
מקל על הגירוי בין החוליות הקטנות בעמוד השדרה ( intervertebral ).
מקל על אי תיפקוד או חולשה של הרצועות( ligamentous disorders).
לתמיכה במקרים של שינויים מבניים בין החוליות בגב התחתון ( spondylosis) ובאוסטאו ארטריטיס של הגב.
כאב המופיע לאחר - discectomy.
כאב או גירוי של אזור העצה והכסל ( sacroiliac joint).
מוריד עומס מהדיסק במקרה של פריצת דיסק.

מוריד את הלחץ מהגב התחתון , צמצום זווית במקרה של lordosis.
מביא להגבלה קלה בתנועה סיבובית של האגן ( enterotation).
חגורת גב אורטופדית המתאימה גם לרוכבי אופנועים להגנה ותמיכה בגב התחתון.

תוצרת: ספרד
ליאת לוי
תודה לרפאל על השירות האדיב, והמקצועיות! שמחתי להגיע למקום עם מחירים נוחים ואנשים נפלאים!
ליאת לוי
אבי לוי
השירות שלכם שווה הכל. הייתי כרגע בסניף ירושלים ואני חייב לציין שאליחי הטכנאי שטיפל בי מקצועי ואמין. ממש מרוצה מכם! תודה!
אבי לוי
נופר שמעון
אני חיילת ועשיתי מדרסים במכון עקב אכילס בירושלים. שירות מקצועי אלופים!
נופר שמעון
אייל קולורני
אחד המקומות המקצועיים ביותר! מקצועיות, שירות ואדיבות ברמה גבוהה שלא נתקלתי בה בתחום הזה בעבר.
אייל קולורני
‏תמי משען רבני
הופנתי ע"י אורטופד להתקין מכשיר A F O למנוע צניחת כף רגל וקרסול פניתי למספר חניות המטפלים בבעיות אורטופדיות ולא נעינתי לצרכים ..בשיחת טלפון עם חנות בשם "עקב אכילס" דיברתי עם אליחי זאנה הסברתי לו את הבעיה ולהפתעתי דאג להזמין לי את המדרס המיוחד תוך מספר ימים התקשר אליחי הגעתי לחנות שנפתחה חדש בבנין שערי העיר רחוב יפו 216 ירושלים. אליחי היה במקום טיפל בנו בסבלנות והתאים לי את המכשיר לרגל בדייקנות וביקש שכל בעיה שתהיה יטופל ברצון ..תודה לאליחי על שירות הטוב והסבלנת .וממליצה מאוד. .אלי ותמי משען פיסגת זאב ירושלים
‏תמי משען רבני
רעם שפירא
עשיתי בסניף בראשל"צ והמדרסים מעולים. אני עושה הרבה ספורט והמדרסים נשארו איתי לתקופה ארוכה ללא בלאי. המחיר לא זול אבל גם לא יקר משמעותית מאלו שניסיתי קודם ואלו שאתם עשיתם לי היו הטובים ביותר, העמידים ביותר והנוחים ביותר. גם כשרציתי לעשות שוב אחרי כמה שנים חזרתי (וד.א המדרס נשאר תקין, פשוט רציתי עוד אחד ספייר לנעליים אחרות). ממליץ מאוד.
רעם שפירא
חי אלעזר
מקצוענים!!! לא כל יום מוצאים אנשים כמוכם, תודה רבה לכם צוות עקב אכילס❤
חי אלעזר
אבירם טרוזמן
שירות אמין ומקצועי, עזר לי מאד, פשוט אלופים!!!!
אבירם טרוזמן
יונתן גלוזמן
אני חייל קרבי ועשיתי מדרסים בעקב אכילס בירושלים. הרגשה הכי טובה שיש אני עם המדרסים כבר חצי שנה ואני מאוד מרוצה!
יונתן גלוזמן
פזית יהב
תודה מיוחדת לרפאל מ"עקב אכילס" סניף ראשון לציון, על השירות הנפלא המקצועיות והיחס המסור, בהתאמת המדרסים ובחירת נעל מושלמת עבור בני. בהחלט ראוי לציון ולשבח!
פזית יהב
קבל עדכונים על מבצעים באתר!